Dům u Liberce za cenu bytu. Staví se jako stavebnice, lidé proti němu sepsali petici

Magazín Magazín
22. 11. 2018 11:10
Atypický dům Zen-Houses stojí na okraji Liberce v místě, kterému se mezi místními přezdívá Sluneční lázně. Dva kvádry z prefabrikovaných dřevěných panelů, jeden slouží k bydlení, druhý jako ateliér, si pro sebe postavil architekt Petr Stolín.
Exkluzivní rezidence: Domy za cenu bytu. Jednoduché stavby na okraji Liberce jsou jako stavebnice | Video: Jan A. Jindrák

Architekt navrhl objekt, jenž bude možné postavit podle jednoduchého návodu jako stavebnici. "Jako byste stavěli domeček z karet. Panely mají jasné rozměry," vysvětluje Stolín, který chtěl ukázat, že i z panelů se dá postavit jedinečný a unikátní dům. 

Hrubou stavbu zvládli čtyři lidé za pět dní, podobným způsobem se dá podle architekta postavit dům za cenu bytu.

Objekt, který je nepřehlédnutelný i díky průhledné laminátové fasádě, vzbudil mezi místními obyvateli pozdvižení, proti jeho stavbě dokonce sepisovali petici. "Když jsme začali stavět, tak od sousedů se zvedla vlna kritiky. Vytušili, že tady roste něco, co ještě v životě neviděli," říká Stolín. 

Projekt však zaujal mezinárodní porotu České ceny za architekturu, která mu v roce 2016 udělila hlavní ocenění. 

Zen-Houses je dalším dílem našeho seriálu Exkluzivní rezidence, v níž ukážeme portréty 12 ikonických staveb či rekonstrukcí ze střední Evropy, které se zapsaly do ročenek architektury, protože přinesly radikální pohledy či zásadní inovace.

Všechny díly pořadu Exkluzivní rezidence najdete na tomto odkazu.

Více podrobností sledujte na stránkách partnera pořadu Red Bull.

 

Právě se děje

před 40 minutami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy