Dům u Liberce za cenu bytu. Staví se jako stavebnice, lidé proti němu sepsali petici

Atypický dům Zen-Houses stojí na okraji Liberce v místě, kterému se mezi místními přezdívá Sluneční lázně. Dva kvádry z prefabrikovaných dřevěných panelů, jeden slouží k bydlení, druhý jako ateliér, si pro sebe postavil architekt Petr Stolín.
Exkluzivní rezidence: Domy za cenu bytu. Jednoduché stavby na okraji Liberce jsou jako stavebnice | Video: Jan A. Jindrák

Architekt navrhl objekt, jenž bude možné postavit podle jednoduchého návodu jako stavebnici. "Jako byste stavěli domeček z karet. Panely mají jasné rozměry," vysvětluje Stolín, který chtěl ukázat, že i z panelů se dá postavit jedinečný a unikátní dům. 

Hrubou stavbu zvládli čtyři lidé za pět dní, podobným způsobem se dá podle architekta postavit dům za cenu bytu.

Objekt, který je nepřehlédnutelný i díky průhledné laminátové fasádě, vzbudil mezi místními obyvateli pozdvižení, proti jeho stavbě dokonce sepisovali petici. "Když jsme začali stavět, tak od sousedů se zvedla vlna kritiky. Vytušili, že tady roste něco, co ještě v životě neviděli," říká Stolín. 

Projekt však zaujal mezinárodní porotu České ceny za architekturu, která mu v roce 2016 udělila hlavní ocenění. 

Zen-Houses je dalším dílem našeho seriálu Exkluzivní rezidence, v níž ukážeme portréty 12 ikonických staveb či rekonstrukcí ze střední Evropy, které se zapsaly do ročenek architektury, protože přinesly radikální pohledy či zásadní inovace.

Všechny díly pořadu Exkluzivní rezidence najdete na tomto odkazu.

Více podrobností sledujte na stránkách partnera pořadu Red Bull.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 58 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušený. Kamiony ve směru na Brno stojí od 161. kilometru. Průjezdný není ani směr na Prahu, kde byla po ránu kolona zhruba 12 kilometrů dlouhá. Policisté provoz odklání mezi exity 168 a 178. Na objízdných trasách, které vedou po silnici II/602, se nyní v ranní špičce tvoří kolony a řidiči se musí připravit na zdržení, řekl policejní mluvčí Pavel Šváb. Policie rovněž kolem 8:00 na svém twitteru uvedla, že se uklízí vysypaný náklad a následně bude nutné opravit poničené dopravní značení a betonová dělící svodidla.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie dnes ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy