Dům u Liberce za cenu bytu. Staví se jako stavebnice, lidé proti němu sepsali petici

Magazín Magazín
22. 11. 2018 11:10
Atypický dům Zen-Houses stojí na okraji Liberce v místě, kterému se mezi místními přezdívá Sluneční lázně. Dva kvádry z prefabrikovaných dřevěných panelů, jeden slouží k bydlení, druhý jako ateliér, si pro sebe postavil architekt Petr Stolín.
Exkluzivní rezidence: Domy za cenu bytu. Jednoduché stavby na okraji Liberce jsou jako stavebnice | Video: Jan A. Jindrák

Architekt navrhl objekt, jenž bude možné postavit podle jednoduchého návodu jako stavebnici. "Jako byste stavěli domeček z karet. Panely mají jasné rozměry," vysvětluje Stolín, který chtěl ukázat, že i z panelů se dá postavit jedinečný a unikátní dům. 

Hrubou stavbu zvládli čtyři lidé za pět dní, podobným způsobem se dá podle architekta postavit dům za cenu bytu.

Objekt, který je nepřehlédnutelný i díky průhledné laminátové fasádě, vzbudil mezi místními obyvateli pozdvižení, proti jeho stavbě dokonce sepisovali petici. "Když jsme začali stavět, tak od sousedů se zvedla vlna kritiky. Vytušili, že tady roste něco, co ještě v životě neviděli," říká Stolín. 

Projekt však zaujal mezinárodní porotu České ceny za architekturu, která mu v roce 2016 udělila hlavní ocenění. 

Zen-Houses je dalším dílem našeho seriálu Exkluzivní rezidence, v níž ukážeme portréty 12 ikonických staveb či rekonstrukcí ze střední Evropy, které se zapsaly do ročenek architektury, protože přinesly radikální pohledy či zásadní inovace.

Všechny díly pořadu Exkluzivní rezidence najdete na tomto odkazu.

Více podrobností sledujte na stránkách partnera pořadu Red Bull.

 

Právě se děje

Další zprávy