Oblast Cejlu, označovaná jako brněnský Bronx, leží jen několik minut chůze od historického centra města. Jde o poměrně hustou blokovou zástavbu s několika dopravně velmi zatíženými tepnami.
Toto místo je přitom jedním z nejproblémovějších v Brně. Jeho negativní obraz je rovněž umocněn značnou zanedbaností domů, nedostatkem občanské vybavenosti a absencí kvalitního veřejného prostoru či zeleně.
"Na mentální mapě města dlouhodobě představuje jednu z nejproblémovějších lokalit, a to zejména z důvodu sociální skladby obyvatelstva, které se zde v průběhu minulého století vystřídalo třikrát a dnes je tvořeno pestrou směsicí národností s převahou Romů, jejichž společnými tématy jsou často vysoká míra nezaměstnanosti, nízká míra ekonomické aktivity a nízká úroveň vzdělanosti," přibližují architekti Michal Krištof a Ondřej Chybík s tím, že zde je obrovský potenciál rozvoje.
V posledním desetiletí zároveň dochází k postupné proměně čtvrti, která se díky své dostupnosti a relativně nízkým cenám nemovitostí stává atraktivní pro další skupiny obyvatel.
Přibývají nové objekty soukromých vlastníků a pokračuje regenerace zdevastovaných bytových domů ve vlastnictví města. Například před třemi lety zde vznikl park Hvězdička s nízkoprahovým centrem pro děti a mládež.
Další z plánovaných akcí je i zástavba rozsáhlého území uvnitř bloku vymezeného ulicemi Francouzská, Hvězdova, Bratislavská a Stará. Má rozlohu přibližně devět tisíc metrů čtverečních a projektu se ujala architektonická kancelář Chybík + Krištof Associated Architects.
Ta pět nových objektů umístila bez potřeby razantních demolic. Základem konceptu je především vytvoření nového veřejného prostoru, který je rozdělen do tří funkčních částí - dětského hřiště, komunitního prostoru a pobytového trávníku.
"Námi řešené území je uvnitř vnitrobloku. Aktuálně se zde nenachází žádné významné objekty, které by bylo potřeba bourat. Na druhou stranu námi navržená struktura reflektuje dnešní uspořádání okolní zástavby a snaží se bydlení doplnit o veřejný prostor, kde bude fungovat dobře sociální kontrola, nízkonákladová údržba, přehlednost a výrazná flexibilita využití," popisují architekti Chybík a Krištof.
Domy jsou inspirovány lokálním kontextem a také industriálním charakterem čtvrti. Tomu odpovídá racionální uspořádání a členění i zvolené materiály.
"Sjednocujícím prvkem je parter, koncipovaný jako souvislá hmota v jednotné barevnosti, který má v některých částech charakter otevřené pergoly a do něhož jsou logicky integrovány veřejně přístupné provozy - komunitní centrum, malá kavárna a společenské části domů," dodávají architekti.
Ve vyšších podlažích, jež jsou vzájemně odlišena barevností, jsou umístěny byty. Objekty nabízí celkem 48 startovacích bytů, dům s pečovatelskou službou nebo 40 malometrážních jednotek upravitelných pro potřeby vozíčkářů.
Přidanou hodnotou jsou obytná pavlač či společné zahrady na střechách domů, které mohou přispívat k posilování sociálních vazeb mezi obyvateli.