"Přistoupíme-li na tezi, že luxus je radostné plýtvání, pak tento byt můžeme nazvat luxusním díky tomu, jak zachází s prostorem," popisují projekt rekonstrukce měšťanského bytu architekti Barbora Hora, Jan Hora a Jan Veisser ze znojemského studia ORA.
Několika jednoduchými úpravami vytvořili velkolepé prostorné městské bydlení. Odstranili příčky, které zde přibyly za minulého režimu, a jednu původní příčku posunuli, aby vytvořili velký obytný prostor.
Přidali lehkou příčku, kterou oddělili novou koupelnu. "Úpravy tedy nebyly nijak dramatické. Hledáme míru, kde se přizpůsobuje prostor stavebníkovi a kde naopak stavebník prostoru," dodává Jan Hora.
Nová příčka je ze dřeva obloženého překližkou. Na první pohled je tedy záměrně rozpoznatelná od těch původních. "Příčka musí být lehká, abychom nepřetěžovali stávající stropy. A přišlo nám sympatické to přiznat. V podlaze a stropě stále můžete číst, kde byly původní zdi," upřesňuje.
Činžovní domy z 19. století jsou podle něj stále opomíjené, a to zvláště v menších českých a moravských městech. Přitom je možné několika jednoduchými úpravami vytvořit velkolepé prostorné městské bydlení. Ve Znojmě se to týká oblasti celého vídeňského předměstí.
"Všechno má své výhody a nevýhody. Výhoda novostaveb je, že se staví ekonomicky. Velmi se šetří prostorem, aby projekty byly ziskové. Prostorový standard se za ty desítky let posunul. Staré byty jsou většinou rozlehlé a průměrný pokoj je zde mnohem větší než pokoj v novostavbě. O výšce stropů nemluvě. Pro někoho je důležité, kolik má prostoru, pro někoho, kolik protopí. Já preferuji ten prostor," srovnává na závěr.
ORA (originální regionální architektura): Mladé studio sídlící ve Znojmě tvoří architekti Barbora Hora, Jan Hora a Jan Veisser.