Zašlá sláva městských lázní v Česku. Naši dědové si užívali jako staří Římané, dnes lázně chátrají

Občanská plovárna v Praze
Anglický salonní malíř nizozemského původu Lawrence Alma-Tadema se zasadil o zprostředkování světa antiky. Jeho žánrové obrazy souzní s dobovými představami o podobě římských lázní.
Ve velkých evropských městech se koncem 19. století vyvinul nový stavební druh velkých městských lázní, inspirovaný antickými předlohami. Stavby často zahrnovaly i další funkce, například knihovnu. Příkladem mohou být neoklasicistní lázně v Berlíně-Neuköllnu od Reinholda Kiela z roku 1914, které po rekonstrukci fungují dodnes.
Praha se velkých halových lázní před první světovou válkou nedočkala. Přesto vznikaly zajímavé projekty. Jedním z nich je ideový návrh architekta Františka Roitha na využití pražské Štvanice pro lidové lázně. Klasicizující areál měl zabírat celý ostrov a zahrnovat kromě samotných lázní také knihovnu, čítárny s diskusními sály, divadlo a řečnickou tribunu s kapacitou 10 tisíc míst.
Jeden z prvních krytých bazénů v Praze, postavený v roce 1908, byl součástí nové budovy Klárova slepeckého ústavu od Josefa Piskače. Fungoval ještě koncem osmdesátých let.
Foto: ČTK
Petra Jansová Petra Jansová
29. 9. 2017 9:37
Přestože v Praze nikdy nevznikly velké městské lázně, řada menších staveb zde stála. Prakticky každá ze čtvrtí jednu měla. Během festivalu Den architektury bude o vztahu Čechů k lázeňství i o tom, jak budovy dnes vypadají, vyprávět architekt Martin Rusina. "Mnoho lázní do 80. let fungovalo, v 90. letech ale byla většina z nich zrušena a zprivatizována. Řada z nich dodnes chátrá," vysvětluje architekt a dokládá to například na osudu Městských lázní v Plzni nebo bývalých parních lázní v ulici Na Slupi.
 

Právě se děje

před 14 minutami

V pražské Uhříněvsi hoří hala, hasiči zatím požár nemají pod kontrolou

V pražské Uhříněvsi hoří skladovací hala o ploše 10 krát 30 metrů. Kvůli většímu počtu zasahujících jednotek hasičů byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Na twitteru to uvedli pražští hasiči.

K požáru vyjížděli dnes kolem 17. hodiny. Podle policie bylo nutné evakuovat několik desítek lidí ze sousední haly. Stupně požárního poplachu jsou tři plus jeden zvláštní podle rozsahu události a zásahu.

Oheň zasáhl halu v Bečovské ulici, kde je podle hasičů uskladněno drogistické zboží. "Na místo míří další jednotky. Požár se zatím nedaří dostat pod kontrolu," sdělili hasiči. Možné příčiny vzniku požáru či odhad výše škod zatím neuvedli. Policisté na twitteru oznámili, že kvůli požáru uzavřeli Bečovskou ulici od kruhového objezdu.

před 17 minutami

Při sesuvu půdy na severu Indie přišlo o život devět osob

Devět lidí přišlo o život při sesuvu půdy v severoindickém státě Himáčalpradéš. Sesuté balvany spadly na vůz, v němž cestovalo 11 lidí. Zbylé dvě další osoby a jeden kolemjdoucí byli zraněni. Uvedla to agentura ANI s odvoláním na indo-tibetskou pohraniční policii (ITBP).

Balvany valící se z kopce způsobily také zřícení nedalekého mostu a poškodily několik aut. Zablokováno bylo také několik silnic, uvedla agentura Reuters.

Západ Indie v minulých dnech zasáhly monzunové deště, které vyvolaly záplavy a rozsáhlé sesuvy půdy. Ve státě Maháráštra při záplavách a sesuvech zahynulo 138 osob a desítky dalších se stále pohřešují, uvedla televizní stanice NDTV. Dvě státní dálnice a důležité silnice zůstávají zavřené pro dopravu, což ztěžuje evakuaci lidí. Mnoho jich uvízlo na střechách svých zatopených domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy