Anglická divočina, upravené keře i luční kvítí. Tohle jsou nejkrásnější zahrady Česka

Anglická divočina, upravené keře i luční kvítí. Tohle jsou nejkrásnější zahrady Česka
Zahradu u funkcionalistické vily v Hodkovičkách vybudovalo studio Land05. Přestože je v ulici jeden dům vedle druhého, pozemek působí jako oáza.
Atrium za branou je malý pozemek v Litomyšli, který upravil Atelier Partero. Prostor působí jako venkovní pokoj.
"Je v ní klid pro rozjímání a harmonie tvarů, struktur, materiálů a rostlin může uklidnit velkoměstem roztěkanou duši," říká Petr Mičola, který je jeden z porotců soutěže a autor knihy Zahrady a jejich příběhy.
Zahrada je citlivě upravená ve stylu 30. let minulého století.
Foto: Svaz zakládání a údržby zeleně (archiv)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
24. 10. 2020 16:00
Člověk po nich může jít bos, setkávat se na nich s přáteli anebo jen sedět a pozorovat hmyz či cvrlikající ptáky. Tak vypadají nejkrásnější zahrady roku, které vybrala porota brněnského Svazu zakládání a údržby zeleně, historicky už popatnácté. Podívejte se, jak vypadají díla nejlepších krajinářských architektů Česka.

Letos architekti do soutěže přihlásili celkem patnáct zahrad, což je nejvíce v historii soutěže. Porota zahrady navštívila začátkem září a ocenila osm nejkrásnějších projektů různých stylů i velikostí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzské jaderné elektrárny mohou zůstat v provozu o deset let déle, pokud provedou nezbytnou údržbu

Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Ve čtvrtek o tom rozhodl francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let, uvedla agentura Reuters. Dlouho očekávané rozhodnutí přichází v době, kdy se řada z 58 reaktorů provozovaných EDF a postavených v 70. a 80. letech pomalu blíží konci své životnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy