Z deprese se v něm vyléčila i žena Masaryka. Teď zámek Veleslavín bojuje o budoucnost

Z deprese se v něm vyléčila i žena Masaryka. Teď zámek Veleslavín bojuje o budoucnost
V roce 2018 se o areál na Veleslavíně začal zajímat spolek Hradní potok, který po demolici vedlejší historické teplárny zjistil, že se zámek prodává v dražbě. "Z Metropolitního plánu jsme zjistili, že Veleslavín čeká v budoucnu masivní výstavba a povede tudy dopravní uzel. Čtvrť navíc dlouhodobě trpí tím, že nemá žádné kulturní zázemí. Zvrátit prodej areálu začal tedy být boj o nadechnutí se," vysvětluje iniciátorka spolku Veronika Zapletalová.
Zámek, který pravděpodobně navrhl představitel vrcholného baroka Kilián Ignác Dientzenhofer, stojí v Praze 6 ve čtvrti zvané Veleslavín. V 18. století tu bývala středověká vesnice, bažinaté údolí a prameniště vod.
A dřevěné obložení z dob první republiky.
... se soškami putti na pilířích.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
21. 10. 2020 6:01
V parku se stoletými stromy stojí pražský zámek Veleslavín. Pochází z 18. století a jeho autorem je pravděpodobně Ignác Dientzenhofer. Za Rakouska-Uherska stavbu získali lékaři Kosák a Fischer, kteří v ní založili sanatorium pro léčbu duševních chorob. Léčily se v něm i vážené osobnosti, o to smutnější je, že dnes zámek nemá využití. Místní by ale věděli, co s ním. Jen ho získat od státu.

Ve spolku Hradní potok, který se snaží zámek dlouhodobě získat do pronájmu, jsou aktivní obyvatelé Prahy 6. Před dvěma lety zamezili Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v prodeji celého areálu ve veřejné dražbě. Od té doby se snaží spolupracovat s městskými a státními orgány i vnučkou zakladatele sanatoria na postupném oživení areálu. Podívejte se nejen na historii zámku, ale i představu místních ohledně jeho budoucího využití.

 

Právě se děje

před 38 minutami

EU chystá pravidla pro odstraňování dezinformací, týkají se i politické reklamy

Evropská unie bude účinněji postihovat záměrné šíření dezinformací, které může ohrožovat fungování evropské demokracie. Evropská komise proto mimo jiné chystá závazná pravidla pro internetové platformy, které budou muset odstraňovat manipulativní příspěvky. Povinné bude rovněž označování politické reklamy či zveřejňování jejích zadavatelů. Počítá s tím akční plán pro demokracii, který ve čtvrtek představila místopředsedkyně komise Věra Jourová.

Současná covidová pandemie podle Bruselu odhalila zranitelnost EU v digitálním prostoru, kde se šíří množství dezinformací spojených s nemocí či vakcínami. Podle unijní diplomacie zároveň mnoho manipulativních příspěvků často vytvořených v Rusku či v Číně usiluje o ovlivnění voleb v evropských zemích či o nabourávání demokracie.

Komise proto chystá řadu závazných návrhů a doporučení v rámci zveřejněného plánu, který se věnuje třem oblastem: boji s dezinformacemi, ochraně transparentnosti voleb a podpoře nezávislých médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy