Z deprese se v něm vyléčila i žena Masaryka. Teď zámek Veleslavín bojuje o budoucnost

Z deprese se v něm vyléčila i žena Masaryka. Teď zámek Veleslavín bojuje o budoucnost
V roce 2018 se o areál na Veleslavíně začal zajímat spolek Hradní potok, který po demolici vedlejší historické teplárny zjistil, že se zámek prodává v dražbě. "Z Metropolitního plánu jsme zjistili, že Veleslavín čeká v budoucnu masivní výstavba a povede tudy dopravní uzel. Čtvrť navíc dlouhodobě trpí tím, že nemá žádné kulturní zázemí. Zvrátit prodej areálu začal tedy být boj o nadechnutí se," vysvětluje iniciátorka spolku Veronika Zapletalová.
Zámek, který pravděpodobně navrhl představitel vrcholného baroka Kilián Ignác Dientzenhofer, stojí v Praze 6 ve čtvrti zvané Veleslavín. V 18. století tu bývala středověká vesnice, bažinaté údolí a prameniště vod.
A dřevěné obložení z dob první republiky.
... se soškami putti na pilířích.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
21. 10. 2020 6:01
V parku se stoletými stromy stojí pražský zámek Veleslavín. Pochází z 18. století a jeho autorem je pravděpodobně Ignác Dientzenhofer. Za Rakouska-Uherska stavbu získali lékaři Kosák a Fischer, kteří v ní založili sanatorium pro léčbu duševních chorob. Léčily se v něm i vážené osobnosti, o to smutnější je, že dnes zámek nemá využití. Místní by ale věděli, co s ním. Jen ho získat od státu.

Ve spolku Hradní potok, který se snaží zámek dlouhodobě získat do pronájmu, jsou aktivní obyvatelé Prahy 6. Před dvěma lety zamezili Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v prodeji celého areálu ve veřejné dražbě. Od té doby se snaží spolupracovat s městskými a státními orgány i vnučkou zakladatele sanatoria na postupném oživení areálu. Podívejte se nejen na historii zámku, ale i představu místních ohledně jeho budoucího využití.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Americká vláda se zaměří na platby v kryptoměnách při kyberútocích, uvádí The Wall Street Journal

Americká vláda chce ztížit hackerům možnost využívat kryptoměny k ziskům při kyberútocích. Chystá několik kroků včetně sankcí, píše s odvoláním na zdroje obeznámené se situací deník The Wall Street Journal (WSJ). Platit by tato opatření podle listu mohla začít už příští týden.

Kabinet připravuje nové pokyny ohledně rizik spojených s usnadňováním takových plateb požadovaných jako výkupné při digitálních útocích. V plánu jsou pokuty a další postihy.

Další zprávy