Začíná Den architektury. Nahlédněte do budov a domů, které jsou běžně nepřístupné

Otevřený bude Český pavilon EXPO ve Vizovicích, pražský Hotel Josef od Evy Jiřičné anebo Vojenský archiv v Olomouci. Prohlédněte si i další v galerii.
Komentovaná prohlídka s architektem Ondřejem Tučkem je v sobotu 5. října odpoledne.
Prohlídka interiéru prvorepublikové vily od architekta Ladislava Skřivánka je v Olomouci v sobotu 5. října.
Rekonstrukce pavilonu A v Lounech je dílem architekta Ondřeje Tučka. Funkcionalistické stavba z roku 1931 je centrem společenského a kulturního života.
Bronzovou medaili obdrželi architekti ze studia Chybík + Krištof za pavilon pro Expo v roce 2015. Dům z modulů byl po výstavě převezen z Milána do českých Vizovic, kde stojí dodnes.
Foto: Den architektury/archiv
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
30. 9. 2019 10:56
Desítky staveb po celé republice, které lidé často znají jen zvenku, se volně zpřístupní veřejnosti. Díky festivalu Den architektury bude otevřený například Český pavilon EXPO ve Vizovicích, pražský Hotel Josef od Evy Jiřičné anebo Vojenský archiv v Olomouci. Kromě prohlídek organizátoři pořádají přednášky a filmové projekce. Podívejte se na ukázky domů, do kterých se zdarma běžně nedostanete.

Do Dnu architektury se letos zapojilo 100 měst po celém Česku. Od úterý 1. října do pondělí 7. října nabídne řadu přednášek na téma urbanismus, architektura a život ve městě.

Festival chce zároveň připomenout odkaz architektonického stylu Bauhaus, který před 100 lety založil ve Výmaru architekt Walter Gropius. Biografický dokumentární snímek s názvem Bauhaus Spirit organizátoři uvedou v rámci sekce Film a architektura. 

Během víkendu si bude možné prohlédnout řadu staveb, které běžně nejsou přístupné. Jejich architekturu a interiéry přiblíží buď jejich autoři, nebo architekti, kteří je po letech rekonstruovali.

Na výběr z programu se můžete podívat ve fotogalerii. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy