Začíná Den architektury. Nahlédněte do budov a domů, které jsou běžně nepřístupné

Foto: Den architektury/archiv
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
30. 9. 2019 10:56
Desítky staveb po celé republice, které lidé často znají jen zvenku, se volně zpřístupní veřejnosti. Díky festivalu Den architektury bude otevřený například Český pavilon EXPO ve Vizovicích, pražský Hotel Josef od Evy Jiřičné anebo Vojenský archiv v Olomouci. Kromě prohlídek organizátoři pořádají přednášky a filmové projekce. Podívejte se na ukázky domů, do kterých se zdarma běžně nedostanete.

Do Dnu architektury se letos zapojilo 100 měst po celém Česku. Od úterý 1. října do pondělí 7. října nabídne řadu přednášek na téma urbanismus, architektura a život ve městě.

Festival chce zároveň připomenout odkaz architektonického stylu Bauhaus, který před 100 lety založil ve Výmaru architekt Walter Gropius. Biografický dokumentární snímek s názvem Bauhaus Spirit organizátoři uvedou v rámci sekce Film a architektura. 

Během víkendu si bude možné prohlédnout řadu staveb, které běžně nejsou přístupné. Jejich architekturu a interiéry přiblíží buď jejich autoři, nebo architekti, kteří je po letech rekonstruovali.

Na výběr z programu se můžete podívat ve fotogalerii. 

 

Právě se děje

před 23 minutami

ČEZ i Eurohold nesouhlasí s rozhodnutím antimonopolního úřadu. Podávají žaloby

Energetická společnost ČEZ i bulharská firma Eurohold podaly každý za sebe správní žalobu proti rozhodnutí bulharského antimonopolního úřadu, který v říjnu zablokoval prodej tamních aktiv ČEZ Euroholdu. Úřad v odůvodnění k rozhodnutí uvedl, že smlouva za 335 milionů eur (8,6 miliardy Kč) by vedla k významnému zvýšení tržního podílu nové skupiny a měla by dopad na pojišťovací a energetické trhy.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

V čínské školce útočil muž žíravinou. Zranil 50 lidí, většinou dětí

Více než 50 lidí, převážně dětí, zranil muž, který ve školce na jihozápadě Číny zaútočil žíravou tekutinou. Dvě osoby jsou po zásahu hydroxidem sodným ve vážném stavu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

K útoku hydroxidem sodným, který leptá tkáně a je pro člověka velmi nebezpečný, došlo ve městě Kchaj-jüan v provincii Jün-nan. Podezřelým je 23letý muž jménem Kchung, který přelezl plot školky a pak napadl učitele a žáky. Policie podezřelého zatkla necelou hodinu po útoku. "Když byl dítě, jeho rodiče se rozvedli, a chybějící rodina zanechala stopy na jeho psychickém stavu," uvedly místní úřady. "To vše vyústilo v touhu pomstít se společnosti," dodaly úřady.

Zdroj: ČTK
Další zprávy