Nejkrásnější školy v Česku: Učí se v secesních domech i funkcionalistických skvostech

Budovu Základní školy Vodičkova v novorenesančním stylu navrhl Vojtěch Ignác Ullmann a dodnes je chloubou Prahy 1.
Bývalá škola v Možděnicích na Vysočině byla postavena v roce 1814 tamními občany. Měla jednu třídu a byt pro učitele. Dnes patří mezi kulturní památky.
Dnes Základní škola Antonína Sochora v Duchcově vznikla v roce 1914 jako německé gymnázium. Třípodlažní budova je jedna z mála v Česku, která je nositelem eklektického stylu, i proto se stala jednou z dominant celého města.
Škola T. G. Masaryka podle návrhu Ladislava Skřivánka v Sušici na Plzeňsku je zase příkladem architektury z 20. let 20. století. Dodnes se dochovalo i původní zdobení.
Základní škola Brána jazyků v pražské Vojtěšské ulici byla před druhou světovou válkou nejmodernější školou v Československé republice – měla světlé a prostorné třídy, speciální učebny, tělocvičnu i bazén.
Foto: Wikimedia Commons - Jaro Zastoupil (CC BY-SA 2.0)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
5. 9. 2019 6:30
Desítky tisíc žáků a studentů zamířily tento týden zpět do školních lavic. Mnozí z nich dochází každý den do architektonických skvostů postavených v uplynulých stoletích. Obecní a měšťanské roubené školy postupně vystřídaly několikapatrové budovy se zdobenými fasádami, které v lidech vzbuzovaly úžas. Později začalo hrát roli světlo, prostor a důraz se kladl i na funkci budovy. Podívejte se na příklady nejkrásnějších škol v Česku.
 

Právě se děje

Další zprávy