Nejkrásnější školy v Česku: Učí se v secesních domech i funkcionalistických skvostech

Budovu Základní školy Vodičkova v novorenesančním stylu navrhl Vojtěch Ignác Ullmann a dodnes je chloubou Prahy 1.
Bývalá škola v Možděnicích na Vysočině byla postavena v roce 1814 tamními občany. Měla jednu třídu a byt pro učitele. Dnes patří mezi kulturní památky.
Dnes Základní škola Antonína Sochora v Duchcově vznikla v roce 1914 jako německé gymnázium. Třípodlažní budova je jedna z mála v Česku, která je nositelem eklektického stylu, i proto se stala jednou z dominant celého města.
Škola T. G. Masaryka podle návrhu Ladislava Skřivánka v Sušici na Plzeňsku je zase příkladem architektury z 20. let 20. století. Dodnes se dochovalo i původní zdobení.
Základní škola Brána jazyků v pražské Vojtěšské ulici byla před druhou světovou válkou nejmodernější školou v Československé republice – měla světlé a prostorné třídy, speciální učebny, tělocvičnu i bazén.
Foto: Wikimedia Commons - Jaro Zastoupil (CC BY-SA 2.0)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
5. 9. 2019 6:30
Desítky tisíc žáků a studentů zamířily tento týden zpět do školních lavic. Mnozí z nich dochází každý den do architektonických skvostů postavených v uplynulých stoletích. Obecní a měšťanské roubené školy postupně vystřídaly několikapatrové budovy se zdobenými fasádami, které v lidech vzbuzovaly úžas. Později začalo hrát roli světlo, prostor a důraz se kladl i na funkci budovy. Podívejte se na příklady nejkrásnějších škol v Česku.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tottenham podruhé dal Wolfsbergu čtyři góly a je v osmifinále EL

Fotbalisté Tottenhamu suverénně postoupili do osmifinále Evropské ligy. Svěřenci trenéra Josého Mourinha v odvetě druhého kola doma deklasovali rakouský Wolfsberg 4:0 a navázali na úvodní vítězství 4:1 z Budapešti. Záložník Dele Alli se blýskl výstavním gólem "nůžkami" a dvěma asistencemi.

Alli v desáté minutě převzal míč od Matta Dohertyho, na značce penalty si ho předkopl a akrobatickou ranou přes hlavu zamířil k tyči. Kritizovaný čtyřiadvacetiletý hráč vstřelil třetí soutěžní branku v sezoně a premiérovou v letošním roce.

Krátce po změně stran zvýšil Carlos Vinícius hlavičkou po centru Alliho, který v 73. minutě připravil gól i pro střídajícího Garetha Balea. Debakl Wolfsbergu ještě v závěru zvýraznil Brazilec Carlos Vinícius svou druhou trefou. Asistenci si připsal teprve šestnáctiletý náhradník londýnského týmu Dane Scarlett.

Tottenham si tak částečně spravil chuť po špatných výsledcích v anglické lize, kde prohrál pět z posledních šesti zápasů a klesl až na deváté místo tabulky

Další zprávy