Zachraňují unikátní roubený hostinec. Rozpadal se, ale znovu se tu bude tančit, tvrdí

Zachraňují unikátní roubený hostinec. Rozpadal se, ale znovu se tu bude tančit, tvrdí
Když spolek poprvé vešel dovnitř té zachovalejší části domu, byl si jistý, že v ní kdysi býval taneční sál. "Byl přepažený a uprostřed stál nevhodně sporák bez komínu. Podél stěn ale bylo dochované původní obložení a na podlaze taneční parkety. Řekli jsme si, že tady se zase jednou bude tancovat," říká člen spolku z Podještědí.
Spolek snil o tom, že hostinci vrátí jeho původní podobu. Najal si k tomu zkušené řemeslníky, kteří se museli naučit původní, dávné techniky, jako byly krovy propletené žitnými povřísly. Co se týká pavlače na snímku, museli začít od začátku.
Chalupa původně sloužila jako statek, později, někdy začátkem minulého století, se z ní stal hostinec Pod Lipami. Na fotografii je jeho podoba z časů první republiky.
Beranův hostinec v Trávníčku je jednou z roubených chalup, na kterou byl dlouho smutný pohled.
Foto: Spolek Dubáci
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
24. 8. 2020 6:01
Obec Trávníček leží ve vlnité krajině s výhledem na Ještěd poblíž Českého Dubu. Lidové roubenky se špaletovými okny se rozprostírají podél silnice v délce asi jednoho kilometru. Ne všechny jsou však v dobrém stavu. Beranovu hostinci, který v roce 2014 odkoupil spolek Dubáci, chyběly kusy zdiva i části střechy. Dobrovolníci to nevzdali, najali řemeslníky a vrátili domu původní podobu. Podívejte se.

Reportáž vznikla ve spolupráci s audiovizuálním projektem Monument/um, který upozorňuje na ohrožené a méně známé památky. Tváří projektu je šestinásobná držitelka ceny Anděl, muzikantka a zpěvačka Lenka Dusilová a vizuální umělec Aeldryn. 

Každé představení finančně přispívá lidem, kteří usilují o záchranu sakrálních, světských i industriálních staveb převážně v pohraničních regionech. Minulý rok se vybralo téměř čtvrt milionu korun. Druhý ročník bude v létě 2021.

 

Právě se děje

Další zprávy