Koupili středověký dům v Prachaticích. Při opravě našli vzácné fresky z 18. století

Koupili středověký dům v Prachaticích. Při opravě našli vzácné fresky z 18. století
Měšťanský dům s číslem popisným 34 stával původně na dvou parcelách o dnešní výměře 88 metrů čtverečních.
V přízemí domu s klenbami je kavárna s knihovnou a domácími zákusky.
V prvním patře je apartmán pro hosty, který nabízí komfort, ale i kus historie. Venclovi se dopátrali seznamu majitelů, kteří prostor obývali od roku 1720.
Nástěnné malby vznikly někdy mezi lety 1758-1775, říká Vencl.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
18. 9. 2020 6:01
Měšťanský dům s číslem 34 stojí na rohu Kostelního náměstí v Prachaticích. Od 80. let minulého století v něm měl ordinaci místní doktor a před dvěma lety se ho podařilo odkoupit nadšencům do historických domů, manželům Venclovým. Ti ho během několika měsíců citlivě opravili, vybudovali v něm apartmány a odhalili barokní fresky. V přízemí je navíc jedna z nejlepších kaváren ve městě. Podívejte se.

Měšťanský dům v Prachaticích je jedním z kandidátů na hlavní cenu v soutěži Má vlast cestami proměn. Hlasovat pro něj či jiné obnovené domy, sochy i zámky můžete na webových stránkách samotného projektu

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy