Koupili středověký dům v Prachaticích. Při opravě našli vzácné fresky z 18. století

Koupili středověký dům v Prachaticích. Při opravě našli vzácné fresky z 18. století
Měšťanský dům s číslem popisným 34 stával původně na dvou parcelách o dnešní výměře 88 metrů čtverečních.
V přízemí domu s klenbami je kavárna s knihovnou a domácími zákusky.
V prvním patře je apartmán pro hosty, který nabízí komfort, ale i kus historie. Venclovi se dopátrali seznamu majitelů, kteří prostor obývali od roku 1720.
Nástěnné malby vznikly někdy mezi lety 1758-1775, říká Vencl.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
18. 9. 2020 6:01
Měšťanský dům s číslem 34 stojí na rohu Kostelního náměstí v Prachaticích. Od 80. let minulého století v něm měl ordinaci místní doktor a před dvěma lety se ho podařilo odkoupit nadšencům do historických domů, manželům Venclovým. Ti ho během několika měsíců citlivě opravili, vybudovali v něm apartmány a odhalili barokní fresky. V přízemí je navíc jedna z nejlepších kaváren ve městě. Podívejte se.

Měšťanský dům v Prachaticích je jedním z kandidátů na hlavní cenu v soutěži Má vlast cestami proměn. Hlasovat pro něj či jiné obnovené domy, sochy i zámky můžete na webových stránkách samotného projektu

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy