Slovenka vymyslela plovoucí stanici na čištění oceánů, získala za ni prestižní cenu

Magazín Magazín
16. 1. 2021 10:50
Slovenská designérka Lenka Petráková nedávno obdržela prestižní ocenění v architektonické soutěži Grand Prix Award for Innovation of the Sea, která se specializuje na kreativní řešení environmentálních problémů. Porotu zaujal její návrh na futuristickou plovoucí stanici na čištění oceánů s názvem Osmý kontinent.
Název Osmý kontinent odkazuje na Velkou tichomořskou odpadkovou skvrnu, který se nachází zhruba mezi americkou Kalifornií a Havají.
Název Osmý kontinent odkazuje na Velkou tichomořskou odpadkovou skvrnu, který se nachází zhruba mezi americkou Kalifornií a Havají. | Foto: Profimedia.cz

S nápadem na futuristicky vyhlížející plovoucí stanici, která má pomoci čistit oceány od plastů, přišla před čtyřmi lety během svého studia na vídeňské University of Applied Arts.

Název Osmý kontinent odkazuje na Velkou tichomořskou odpadkovou skvrnu, která se nachází zhruba mezi Kalifornií a Havají. Ta tvoří tuny odpadků, úlomků plastů i chemických kalů a je považována za jeden z největších environmentálních problémů.  

 Hlavní budovy ve tvaru okvětních lístků se nachází na plošinách ve tvaru chapadel.
Hlavní budovy ve tvaru okvětních lístků se nachází na plošinách ve tvaru chapadel. | Foto: Profimedia.cz

Navrhovaný model, který zatím nebyl realizován, se skládá z pěti částí. Hlavní budovy ve tvaru okvětních lístků se nachází na plošinách ve tvaru chapadel. Hlavní funkcí stavby je filtrovat zbytky plastů nasbíraných z vody a přetvářet je dále na recyklovaný materiál. 

Popis modelu slovenské designérky.
Popis modelu slovenské designérky. | Foto: Profimedia.cz

Součástí stanice je také výzkumné středisko, má využívat energii z mořských proudů a slunce. Kromě toho počítá návrh i se skleníkem, kde by se pěstovaly halofilní rostliny (rostliny odolávající vysoké koncentraci soli, pozn. red.).

Oceán trpí

"Životadárný oceán trpí, musíme mu vrátit rovnováhu, aby naše planeta přežila. A toho nedosáhneme jenom s pomocí technologií, ale prostřednictvím interdisciplinární platformy, která bude lidi vzdělávat a měnit jejich vztah k mořskému ekosystému," popisuje Petráková na svém webu

Návrh počítá i se skleníkem na pěstování rostlin.
Návrh počítá i se skleníkem na pěstování rostlin. | Foto: Profimedia.cz

"Futuristickou čističku" přihlásila do prestižní soutěže Grand Prix Award for Innovation of the Sea oceňující vizionářské projekty zabývající se kreativním řešením environmentálních problémů. Právě Osmý kontinent se porotě líbil nejvíce.

"Je mi ctí, že jsem považována za součást generace toužící po zvládnutí této environmentální výzvy. Nikdy nepřestanu snít o lepším světě, který my jako lidé můžeme vytvořit," uvedla pro český web CzechCrunch

Vymyslet řešení na čištění oceánů se snaží hned několik iniciativ. Velmi známý je například nizozemský projekt The Ocean Cleanup. Ten sbírá odpad v Pacifiku pomocí systému bariér s využitím mořských proudů. Cílem iniciativy je uklidit do čtyř let z oceánů až polovinu plastového odpadu. 

Organizaci The Ocean Cleanup založil ve svých 18 letech Boyan Slat z Nizozemska. Když při potápění viděl v moři víc igelitových sáčků než ryb, rozhodl se s tím něco udělat. Jeho projekt uspěl i díky crowdfundingové sbírce. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Vladimír Dbalý a další tři lidé jsou znovu obžalovaní v kauze zakázek Nemocnice Na Homolce

Státní zástupce znovu obžaloval bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého a další tři lidi v takzvané třetí větvi kauzy zakázek tohoto zdravotnického zařízení. Uvedla to ČT. Znovu před soud půjde i Dbalého bývalý náměstek Michal Toběrný a Jan Valtr, který figuruje v jiných kauzách jako spolupracovník lobbisty Iva Rittiga. Již dříve chtěl soud stíhání zastavit, státní zástupce ale nesouhlasil.

Třetí větev kauzy spadá do období mezi lety 2006 až 2011 a zahrnuje mimo jiné zmanipulování tendru nemocnice na dodání zařízení pro pracoviště navigované neurochirurgie.

Zdroj: Domácí
před 23 minutami

Dominantní kanoista Fuksa si na MS zajistil finále na 500 metrů

Kanoista Martin Fuksa na mistrovství světa dominoval v rozjížďce na 500 metrů a s přehledem si zajistil nedělní finále. Tam může získat třetí světový titul na této neolympijské trati. Rozjížďku na 500 metrů vyhrál na šampionátu v Kodani také kajakář Jakub Zavřel, ale tam se přímo do finále nepostupovalo. Mistra Evropy z roku 2017 a letošního bronzového medailistu z ME Zavřela tak čeká v sobotu semifinále.

před 34 minutami

Ministr zahraničí Kulhánek vystoupí s projevem na Valném shromáždění OSN. Hlavním tématem bude Afghánistán

Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku ve dnech 20. až 25. září povede ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Loni a předloni Českou republiku zastupoval premiér Andrej Babiš (ANO). S národním projevem vystoupí v rámci všeobecné rozpravy v rámci sobotního programu.

Jedním z hlavních témat shromáždění bude situace v Afghánistánu poté, co se po odchodu spojeneckých vojsk moci v zemi ujalo radikální hnutí Tálibán.

Proslov bude mít ministr Kulhánek také na setkání k Všeobecné úmluvě o zákazu jaderných zkoušek a na ministerských setkáních k odpovědnosti chránit a k Mezinárodnímu trestnímu soudu. Zúčastní se i neformálního jednání šéfů diplomacií zemí Evropské unie.

Zdroj: Domácí
Další zprávy