Prvorepubliková vila v Ústí je v aukci. Má úžasný výhled, 16 let je prázdná a pustne

Prvorepubliková vila v Ústí je v aukci. Má úžasný výhled, 16 let je prázdná a pustne
Hönigova vila stojí v Ústí nad Labem, asi šest kilometrů od centra města. Je sousedkou o něco většího Schichtova domu, který si nechal postavit významný průmyslník rakousko-uherské monarchie. Obě vily získal do správy Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových a jsou na prodej v aukci.
Ve vstupní hale je dochované původní schodiště, podlaha a dveře. "Oproti sousední vile je tato podstatně menší. Výhodou je, že bude méně náročná na rekonstrukci," přemítá Kočí.
Veškerý život se v obřích prostorách soustředil okolo krbu, kde s velkou pravděpodobností bývalo sezení a knihovna.
Památkáři stavbu hodnotí jako cenný odraz "hospodářské a společenské prosperity města Ústí nad Labem, která dosáhla ve 20. a 30. letech 20. století svého vrcholu zejména v souvislosti s rozvojem chemického průmyslu".
Foto: Radomír Kočí
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
12. 1. 2021 6:00
Prvorepublikový dům v Ústí nad Labem, který si v roce 1926 nechal postavit podnikatel Josef Hönig, je na prodej. Stejně jako sídlo jeho "souseda", vilu továrníka Schichta, ho stát nabízí v aukci. Vily vznikly přibližně ve stejném období a navrhl je architekt Paul Brockardt. Areál Höniga má skoro 15 tisíc metrů čtverečních a je nedaleko centra. Stavba je památkově chráněná.

O aukci informoval web Prázdné domy, který dlouhodobě mapuje prázdné nemovitosti v České republice. "Oproti sousední vile je tato podstatně menší. Výhodou je, že bude méně náročná na rekonstrukci. Vila má určitě potenciál stát se znovu reprezentativním sídlem," říká spoluautor webu a realitní makléř Radomír Kočí, který vilu osobně navštívil.

Termín elektronické aukce Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových je 27. až 28. ledna. Nejnižší podání je 8 992 000 korun. "V souladu se zákonem o majetku státu jsme areál nabídli nejprve ostatním státním institucím. Žádná z nich o něj ovšem neprojevila zájem, a proto nyní hledáme nového majitele mimo stát, který by pro tento krásný historický objekt nalezl smysluplné využití a vdechl mu nový život," říká mluvčí úřadu Michaela Tesařová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Venezuela zavede kvůli hyperinflaci milionovou bankovku

Venezuelská centrální banka zavede od pondělí tři nové druhy bankovek. Kvůli hyperinflaci začne vydávat bankovky v nominální hodnotě 200 000, 500 000 a jednoho milionu bolívarů, informovala agentura AFP. Dosud nejvyšší hodnota byla 50 000 bolívarů. Kvůli vysoké nestabilitě domácí měny ale obyvatelé Venezuely běžně používají americký dolar.

"Hlavním problém je, že při cyklu hyperinflace centrální banka nikdy nedokáže aktualizovat měnový systém dostatečně rychle," uvedl ekonom Asdrúbal Oliveros. Kdysi prosperující země vyvážející ropu zažívá již čtvrtým rokem velice rychlý růst cen. V loňském roce míra inflace ve Venezuele vystoupala na tři tisíce procent, v lednu letošního roku zbrzdila na 2665 procent.

Za jeden milion bolívarů, což je zhruba 11 korun, lze podle agentury AFP pořídit zhruba kilogram rajčat nebo "250 mililitrů málo kvalitního tekutého mýdla". Bolívary Venezuelané používají hlavně pro placení jízdného v hromadné dopravě. Při běžných platbách Venezuelané spíše využívají výrazně stabilnější americký dolar, který se stal faktickým oběživem v zemi. Podle oficiálního kurzu jeden dolar stojí zhruba dva miliony bolívarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy