Prvorepubliková vila v Ústí je v aukci. Má úžasný výhled, 16 let je prázdná a pustne

Prvorepubliková vila v Ústí je v aukci. Má úžasný výhled, 16 let je prázdná a pustne
Hönigova vila stojí v Ústí nad Labem, asi šest kilometrů od centra města. Je sousedkou o něco většího Schichtova domu, který si nechal postavit významný průmyslník rakousko-uherské monarchie. Obě vily získal do správy Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových a jsou na prodej v aukci.
Ve vstupní hale je dochované původní schodiště, podlaha a dveře. "Oproti sousední vile je tato podstatně menší. Výhodou je, že bude méně náročná na rekonstrukci," přemítá Kočí.
Veškerý život se v obřích prostorách soustředil okolo krbu, kde s velkou pravděpodobností bývalo sezení a knihovna.
Památkáři stavbu hodnotí jako cenný odraz "hospodářské a společenské prosperity města Ústí nad Labem, která dosáhla ve 20. a 30. letech 20. století svého vrcholu zejména v souvislosti s rozvojem chemického průmyslu".
Foto: Radomír Kočí
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
12. 1. 2021 6:00
Prvorepublikový dům v Ústí nad Labem, který si v roce 1926 nechal postavit podnikatel Josef Hönig, je na prodej. Stejně jako sídlo jeho "souseda", vilu továrníka Schichta, ho stát nabízí v aukci. Vily vznikly přibližně ve stejném období a navrhl je architekt Paul Brockardt. Areál Höniga má skoro 15 tisíc metrů čtverečních a je nedaleko centra. Stavba je památkově chráněná.

O aukci informoval web Prázdné domy, který dlouhodobě mapuje prázdné nemovitosti v České republice. "Oproti sousední vile je tato podstatně menší. Výhodou je, že bude méně náročná na rekonstrukci. Vila má určitě potenciál stát se znovu reprezentativním sídlem," říká spoluautor webu a realitní makléř Radomír Kočí, který vilu osobně navštívil.

Termín elektronické aukce Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových je 27. až 28. ledna. Nejnižší podání je 8 992 000 korun. "V souladu se zákonem o majetku státu jsme areál nabídli nejprve ostatním státním institucím. Žádná z nich o něj ovšem neprojevila zájem, a proto nyní hledáme nového majitele mimo stát, který by pro tento krásný historický objekt nalezl smysluplné využití a vdechl mu nový život," říká mluvčí úřadu Michaela Tesařová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy