Champs-Élysées jako rajská zahrada. Paříž chystá rekonstrukci za šest a půl miliardy

Magazín Magazín
11. 1. 2021 13:35
Champs-Élysées v Paříži je jednou z nejslavnějších městských ulic na světě. V posledních několika letech čelí bulvár řadě výzev, jako jsou znečištění, doprava nebo migrace lokálních obyvatel. Radnice chce proto změnit její ráz i charakter. Promenádu budou lemovat stromy, dlažební kostky nahradí tráva a u břehu řeky budou hřiště i plovárna.
Slavnou pařížskou třídu Champs-Élysées čekají zásadní změny. Sledujte vizualizaci | Video: Pca-Stream

Podle starostky Anne Hidalgové vyhradila Paříž na rekonstrukci v přepočtu asi šest a půl miliardy korun. Začít chce až po letních olympijských hrách, které hlavní město bude hostit v roce 2024, informuje on-line deník The Guardian

Návrh na rekonstrukci vypracovalo architektonické studio Philippa Chiambaretty. Cílem je vytíženou ulici proměnit v klidnou pěší zónu, dvojnásobně snížit počet automobilů a vybudovat místa určená k zábavě a odpočinku. Komunita Champs-Élysées, která zahrnuje tamní podnikatele, politiky i obyvatele čtvrti, se úpravu centra snažila na radnici prosadit od roku 2018. 

Foto: PCA-Stream

"V posledních 30 letech ulice ztratila na své velkoleposti. Pařížani na ni přestali chodit a území čelí i dalším problémům, jako jsou občanské nepokoje, zdravotní rizika a rostoucí ceny za nájem," vysvětluje prezident komunity Jean-Noël Reinhardt a pokračuje: "Často se o ní mluví jako o nejkrásnější ulici na světě, ale nám, kteří na ní každý den pracujeme, to tak nepřipadá."

Namísto silnice pěší zóna a stromy

Podle architekta Philippa Chiambaretty, který vypracoval návrh na rekonstrukci, ulicí každý den projde asi 100 tisíc lidí. Přičemž většina z nich jsou turisté a Pařížané, kteří v dané oblasti pracují. Po celé délce navíc vedou silnice s celkem osmi pruhy, kudy projede až tři tisíce aut za hodinu. 

Vizualizace počítá s tím, že namísto silnice bude pěší zóna, kudy řidiči budou projíždět jen v omezeném počtu a rychlosti. Přibudou stromy, sezení a zahrady. Cílem je přizpůsobit centrum města ekologickým standardům. Na nábřeží budou plovárna, zahrady a dětská hřiště. 

Součástí projektu je také proměna slavného náměstí Svornosti, kterou chce radnice stihnout ještě do letních olympijských her. Samotná oblast Champs-Élysées má být podle starostky hotová do roku 2030. Hidalgová doufá, že centrum města přiláká nejen turisty, ale hlavně i obyvatele města. 

Video: Zapomenutý Desfourský palác skrývá jedinečné skvosty

Desfourský palác, který najdeme v Praze v ulici Na Florenci, nevypadá jako palác, ale v útrobách domu se nacházejí doslova skvosty architektury. | Video: Tv Architect
 

Právě se děje

před 19 minutami

Senát zřejmě odmítne zavedení povinných kvót na české potraviny, považuje je za nesmyslné

Senát zřejmě odmítne zavedení povinných kvót na české potraviny v obchodech. Zamítavý postoj ve čtvrtek potvrdili senátoři z klubu ODS i STAN. Kvóty označili za nesmyslné. Podle ODS by kvóty vedly k výraznému zdražení potravin a nahrávají do karet jen velkým potravinovým výrobcům. Kluby ODS a STAN jsou nejsilnějšími frakcemi v horní komoře, v níž má většinu opozice, která proti kvótám hlasovala už ve Sněmovně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sčítání lidu se uskuteční v plánovaném termínu, kvůli epidemii se odkládat nebude

Sčítání lidu se uskuteční v plánovaném termínu od 27. března do 11. května i za současné epidemické situace. Kvůli koronavirové nákaze se odkládat nebude. Souhlasilo s tím ministerstvo zdravotnictví a potvrdil to Ústřední krizový štáb. Informovala o tom ve čtvrtek mluvčí sčítání Jolana Voldánová.

O případném odkladu jednal krizový štáb před týdnem. Ministerstvo zdravotnictví mělo posoudit, zda by nebylo kvůli epidemii vhodné cenzus odsunout. Šéf krizového štábu a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) zmínil posunutí o půl roku. Bylo by k tomu nutné změnit zákon. Předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček uvedl, že podle nynější normy by bylo možné odložit konání o 30 dnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy