Architektura budoucnosti: Kanceláře na vodě i domy, které se staví jako stůl z Ikey

Architektura budoucnosti: Kanceláře na vodě i domy, které se staví jako stůl z Ikey
"Tématem uplynulého roku byla bezesporu koronavirová pandemie. Stejně tak jako jakýkoliv jiný obor zásadně ovlivnila i architekturu a dala podněty k redesignu našeho soukromého i veřejného prostoru," říká Ital Andrea Palazzo, který má v Praze vlastní architektonické studio a je poradcem v oblasti stavebnictví.
Jak se v posledních měsících ukázalo, z modulů se dají postavit nejen provizorní stavby, ale také obytné nebo kancelářské domy. Na snímku je Vancouver House v Kanadě, který byl dokončen loni v létě.
V Rotterdamu je farma, která pluje na vodě. Nizozemští architekti se snaží najít ve městě další nevyužité prostory a stavět i v záplavových oblastech.
Bytový dům 1000 Trees navrhlo studio Heatherwick už v roce 2010 pro Šanghaj v Číně. Dokončilo ho loni. Řadí se mezi takzvaný biofilní design, kdy se architekti snaží město propojit s přírodou. Součástí domu je na 25 tisíc rostlin, které stavaři zasadili do obrovských betonových truhlíků na vysokých sloupech, takže z dálky připomínají zelený kopec. "Součástí tohoto projektu je také unikátní spolupráce s lokálními i zahraničními streetartovými umělci, kteří na zakázku vytvořili originální díla na fasádě budovy," dodává Ital.
Foto: Fránek Architects
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
15. 1. 2021 12:59
Dělníci v čínském Wu-chanu postavili začátkem pandemie během deseti dnů nemocnici o rozloze 25 tisíc metrů čtverečních. Výstavba, která běžně trvá i dva roky, se zvládla tak rychle díky prefabrikovaným dílům a velkému pracovnímu nasazení. Takové stavby budou mít v následujících letech silnou pozici na trhu, myslí si architekt Andrea Palazzo. Kromě modulů bude akcent i na soběstačnost a zeleň.

Andrea Palazzo je absolvent milánské univerzity Politecnico di Milano a od roku 2005 působí v Praze jako architekt a konzultant v oblasti stavebnictví. Podívejte se v galerii, jaká je podle něj architektura budoucnosti.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zápasník Artur Omarov postoupil na olympijské hry

Zápasník řecko-římským stylem Artur Omarov se probojoval na olympijské hry. Na turnaji světové kvalifikace v Sofii porazil tři soupeře a coby finalista váhové kategorie do 97 kilogramů si jako jediný český reprezentant zajistil účast v Tokiu. Pod pěti kruhy bude soutěžit ve 32 letech poprvé.

"Jsem strašně šťastný. Konečně se mi to podařilo, po takový době," radoval se ve videopřenosu na facebooku Českého svazu zápasu po klíčovém vítězství nad Litevcem Viliusem Laurinaitisem. Na cestě do semifinále předtím porazil Damiana von Euwa ze Švýcarska a Němce Petera Öhlera. V neděli se utká o turnajové prvenství s Alexem Szökem z Maďarska.

Další zprávy