Architektura budoucnosti: Kanceláře na vodě i domy, které se staví jako stůl z Ikey

Architektura budoucnosti: Kanceláře na vodě i domy, které se staví jako stůl z Ikey
"Tématem uplynulého roku byla bezesporu koronavirová pandemie. Stejně tak jako jakýkoliv jiný obor zásadně ovlivnila i architekturu a dala podněty k redesignu našeho soukromého i veřejného prostoru," říká Ital Andrea Palazzo, který má v Praze vlastní architektonické studio a je poradcem v oblasti stavebnictví.
Jak se v posledních měsících ukázalo, z modulů se dají postavit nejen provizorní stavby, ale také obytné nebo kancelářské domy. Na snímku je Vancouver House v Kanadě, který byl dokončen loni v létě.
V Rotterdamu je farma, která pluje na vodě. Nizozemští architekti se snaží najít ve městě další nevyužité prostory a stavět i v záplavových oblastech.
Bytový dům 1000 Trees navrhlo studio Heatherwick už v roce 2010 pro Šanghaj v Číně. Dokončilo ho loni. Řadí se mezi takzvaný biofilní design, kdy se architekti snaží město propojit s přírodou. Součástí domu je na 25 tisíc rostlin, které stavaři zasadili do obrovských betonových truhlíků na vysokých sloupech, takže z dálky připomínají zelený kopec. "Součástí tohoto projektu je také unikátní spolupráce s lokálními i zahraničními streetartovými umělci, kteří na zakázku vytvořili originální díla na fasádě budovy," dodává Ital.
Foto: Fránek Architects
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
15. 1. 2021 12:59
Dělníci v čínském Wu-chanu postavili začátkem pandemie během deseti dnů nemocnici o rozloze 25 tisíc metrů čtverečních. Výstavba, která běžně trvá i dva roky, se zvládla tak rychle díky prefabrikovaným dílům a velkému pracovnímu nasazení. Takové stavby budou mít v následujících letech silnou pozici na trhu, myslí si architekt Andrea Palazzo. Kromě modulů bude akcent i na soběstačnost a zeleň.

Andrea Palazzo je absolvent milánské univerzity Politecnico di Milano a od roku 2005 působí v Praze jako architekt a konzultant v oblasti stavebnictví. Podívejte se v galerii, jaká je podle něj architektura budoucnosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy