Panelákový byt na pražském sídlišti změnili k nepoznání. Místo obýváku je teď ložnice

Panelákový byt na pražském sídlišti změnili k nepoznání. Místo obýváku je teď ložnice
Byt o 65 metrech čtverečních se sice nachází v cihlovém domě, měl ale klasickou panelákovou dispozici, což znamená, že v něm byly úzké chodby, tři pokoje a mnoho dveří. Jak říká architektka Magda Palečková, byt navíc postrádal logiku v uspořádání místností: "Obývací pokoj byl od provozu kuchyně co nejvíce oddělený a orientovaný do ulice, jak to odpovídalo tradičnímu dispozičnímu uspořádání, které bylo ale už v době vzniku těchto domů přežité."
Architektka tedy při rekonstrukci předělala celou dispozici sídlištního bytu. "Půdorys bylo třeba uvolnit a na poměrně malé ploše vytvořit plynulý prostor, kde na sebe místnosti a jejich funkce navazují logicky a podle současných potřeb mladé rodiny, která zde žije," říká Palečková.
Obývací pokoj je co nejvolnější, jeho prostor vymezuje box z bílých desek, který tvoří šatnu, a černá stěna, za níž se ukrývá blok s kuchyní a jádrem s koupelnou a toaletou. "Z nějakého důvodu tu byla stejně jako v ostatních bytech v tomto domě na západní, světlejší, straně umístěna ložnice, propojená dveřmi s kuchyní," vzpomíná architektka.
V kuchyni byl původně jen dřez, sporák a malá pracovní plocha.
Foto: Martin Kocich
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
12. 12. 2019 14:45
Klasická paneláková dispozice rozdělená do několika malých pokojů. Kromě obvyklých neduhů, jako jsou nesmyslně úzké chodbičky a spousta dveří, měl byt na pražském sídlišti Solidarita ještě jedno specifikum. "Uspořádání pokojů vzhledem ke světovým stranám i k vnitřní dispozici bylo nelogické. Na západní, světlejší straně byla například ložnice a vedle ní kuchyň," říká architektka Magda Palečková.
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Další zprávy