Husákovo 3+1 byla líheň levné nádhery. Takhle vypadal byt na sídlišti před revolucí

Husákovo 3+1 byla líheň levné nádhery. Takhle vypadal byt na sídlišti před revolucí
Husákovu 3+1 předcházelo půl století úvah o formulování představy typizovaného bydlení pro masovou společnost. Karel Teige přišel s myšlenkou minimálního bytu, člověk měl ve vlastní buňce pouze spát a zbytek dělat v kolektivu. "Měl představu o variabilním nábytku, minimalismu a tvarovém purismu. Oproti tomu Vít Obrtel razil názor, že byt by měl lidi hlavně chránit před nepohodou," vysvětluje kunsthistorička Lada Hubatová-Vacková.
Vlivem babyboomu v 70. letech začala nejmasovější výstavba panelových domů v Československu. Na sídlištích vznikaly nové typizované byty o velikosti 3+1, které do konce 80. let tvořily už většinu celorepublikového bytového fondu. "Splňuje to požadavky rodiny ve všech fázích života - před narozením dětí, při jejich výchově, dospívání i po jejich odchodu," napsal čtyři roky před sametovou revolucí sociolog Jiří Musil v knize Lidé a sídliště.
Byt s dispozicí 3+1 o velikosti 74 metrů čtverečních měl být reprezentací humanistického funkcionalismu. "Folklor normalizačního bytu ale necharakterizoval střídmost, jeho problém bylo zahlcení prostoru předměty a dispozičními skříňkovými bloky," říká historička umění Hubatová-Vacková.
Formou reprezentace byl pokoj s televizí a obývací stěnou. "Pozvání na televizi byla jedna z nejčastějších forem návštěv," vysvětluje teoretik architektury a spoluautor projektu Husákovo 3+1 Cyril Říha. Konferenční stolek byl na odkládání nohou, chlebíčků a televizního programu a pod stolem se vyjímaly hodně chlupaté chemlonové koberečky.
Foto: ČTK
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
22. 10. 2019 13:58
Dekorace, obývací stěna a broušené sklo ve vitríně. Socialistická domácnost byla líhní levné nádhery, která neměla nic společného s avantgardní myšlenkou humanistického funkcionalismu. "Vznikl z toho maloměstský pseudostyl plný kýče," říká Lada Hubatová-Vacková z pražské UMPRUM, která spolu se studenty zmapovala bytovou kulturu v Husákově 3+1. Připomeňte si, jak vypadala obyčejná domácnost.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Vláda chce těsně před volbami jednat ve Sněmovně o zmrazení platů politiků

Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. V pondělí schválila příslušný návrh. Po jednání kabinetu o tom informoval vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Uvedl, že schválen byl zákon o platu představitelů státní moci, který se týká politiků, nikoliv soudců. "Současně pracujeme na jeho zařazení," uvedl s návrhem na termín 5. října. Poslanci poslední řádnou schůzi uzavřeli v pátek.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Tenista Veselý nevyužil dva setboly a vypadl v Nur-Sultanu s Munarem

Nejlepší český tenista Jiří Veselý vypadl na turnaji v Nur-Sultanu v prvním kole. Se Španělem Jaumem Munarem osmadvacetiletý příbramský rodák prohrál v hlavním městě Kazachstánu za hodinu a tři čtvrtě 3:6 a 6:7.

Veselý, jemuž patří v žebříčku 88. místo, měl v tie-breaku druhé sady dobrou příležitost dotáhnout zápas do třetího setu. Za stavu 6:4 měl dva setboly, ale ani jeden neproměnil. Naopak dvojchybou dal 71. hráči světa Munarovi možnost utkání ukončit a Španěl nezaváhal.

Na ATP Tour prohrál Veselý po vyřazení v 2. kole v Kitzbühelu a 1. kole US Open třetí zápas za sebou.

Tenisový turnaj mužů v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, 541.800 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo:

Munar (Šp.) - Veselý (ČR) 6:3, 7:6 (8:6).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Film Zátopek už vidělo přes čtvrt milionu lidí

Žebříček víkendové návštěvnosti kin nadále vede Zátopek režiséra Davida Ondříčka. Za čtyři týdny ho vidělo téměř 273 tisíc diváků. Druhý je akční Shang-Chi a legenda o deseti prstenech z komiksového světa Marvel, kterou za tři týdny zhlédlo přes 92 tisíc lidí. Dalších 17,5 tisíce lidí uplynulý víkend přišlo na komedii Prvok, Šampón, Tečka a Karel od Patrika Hartla, jejíž celková návštěvnost již přesáhla hranici 530 tisíc.

Z českých filmů skončila ještě na devátém místě komedie Jedině Tereza, na desátém Deníček moderního fotra a na 11. rodinný snímek Gump - Pes, který naučil lidi žít, vyplývá z údajů Unie filmových distributorů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy