Husákovo 3+1 byla líheň levné nádhery. Takhle vypadal byt na sídlišti před revolucí

Husákovo 3+1 byla líheň levné nádhery. Takhle vypadal byt na sídlišti před revolucí
Husákovu 3+1 předcházelo půl století úvah o formulování představy typizovaného bydlení pro masovou společnost. Karel Teige přišel s myšlenkou minimálního bytu, člověk měl ve vlastní buňce pouze spát a zbytek dělat v kolektivu. "Měl představu o variabilním nábytku, minimalismu a tvarovém purismu. Oproti tomu Vít Obrtel razil názor, že byt by měl lidi hlavně chránit před nepohodou," vysvětluje kunsthistorička Lada Hubatová-Vacková.
Vlivem babyboomu v 70. letech začala nejmasovější výstavba panelových domů v Československu. Na sídlištích vznikaly nové typizované byty o velikosti 3+1, které do konce 80. let tvořily už většinu celorepublikového bytového fondu. "Splňuje to požadavky rodiny ve všech fázích života - před narozením dětí, při jejich výchově, dospívání i po jejich odchodu," napsal čtyři roky před sametovou revolucí sociolog Jiří Musil v knize Lidé a sídliště.
Byt s dispozicí 3+1 o velikosti 74 metrů čtverečních měl být reprezentací humanistického funkcionalismu. "Folklor normalizačního bytu ale necharakterizoval střídmost, jeho problém bylo zahlcení prostoru předměty a dispozičními skříňkovými bloky," říká historička umění Hubatová-Vacková.
Formou reprezentace byl pokoj s televizí a obývací stěnou. "Pozvání na televizi byla jedna z nejčastějších forem návštěv," vysvětluje teoretik architektury a spoluautor projektu Husákovo 3+1 Cyril Říha. Konferenční stolek byl na odkládání nohou, chlebíčků a televizního programu a pod stolem se vyjímaly hodně chlupaté chemlonové koberečky.
Foto: ČTK
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
22. 10. 2019 13:58
Dekorace, obývací stěna a broušené sklo ve vitríně. Socialistická domácnost byla líhní levné nádhery, která neměla nic společného s avantgardní myšlenkou humanistického funkcionalismu. "Vznikl z toho maloměstský pseudostyl plný kýče," říká Lada Hubatová-Vacková z pražské UMPRUM, která spolu se studenty zmapovala bytovou kulturu v Husákově 3+1. Připomeňte si, jak vypadala obyčejná domácnost.
 

Právě se děje

před 8 minutami

Média: Amazon chce za devět miliard USD převzít hollywoodské studio MGM

Americký internetový prodejce Amazon jedná o koupi věhlasných hollywoodských studií MGM, za která je ochoten zaplatit asi devět miliard dolarů (187 miliard Kč). Získal by tak pro své streamovací služby rozsáhlý katalog populárních filmů a seriálů včetně série o Jamesu Bondovi. Informují o tom americká média. BBC připomíná, že zpráva přichází jen několik hodin poté, co americká telekomunikační společnost AT&T oznámila, že spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery, čímž vznikne další streamingový gigant vedle Netflixu a Walt Disney.

Společnost MGM Holdings, což je mateřský podnik MGM Studios, podle médií zvažuje prodej studií od konce loňského roku. MGM se řvoucím lvem ve znaku patří k nejslavnějším filmovým studiím a má stoletou tradici, která pokrývá desítky let od zlaté éry Hollywoodu až do dneška. Studio MGM produkovalo mimo jiné filmy jako Ben-Hur nebo Čaroděj ze země Oz. Amazon by díky akvizici významně posílil svou streamingovou službu Prime.

V pondělí oznámily spojení společnost WarnerMedia, která je ve vlastnictví AT&T, s firmou Discovery. Nový podnik bude schopen více investovat do původního obsahu pro streamovací služby. Bude vlastnit více než 100 mediálních značek, včetně filmového studia Warner Bros a televizních stanic HBO, CNN, Cartoon Network, HGTV, Food Network, Eurosport či Animal Planet.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Voda stoupá i na Slovensku. Část země zasáhly lokální povodně

Vydatný déšť způsobil v několika regionech Slovenska lokální záplavy, s jejichž zvládnutím pomáhali i hasiči. Armáda opět vyslala vojáky do vesnice na středním Slovensku, kterou už v pondělí po protržení protipovodňové hráze zaplavila voda a při neštěstí tam zemřel jeden člověk. Informovalo o tom v úterý vedení hasičského záchranného sboru a ministerstvo obrany.

Hasiči do úterního rána zaznamenali v souvislosti s nepříznivým počasím zhruba dvě stovky výjezdů, hlavně v severní, střední a západní části země. Odčerpávali vodu ze zatopených sklepů a ulic, odstraňovali také nánosy bláta. V Banské Bystrici stavěli protipovodňové bariéry s cílem zabránit vylití řeky Hron.

Na středním Slovensku hasiči použili čluny, aby pomohli třem lidem dostat se z motorových vozidel, která uvízla v silném proudu a ve vysoké hladině vody. Počasí mezitím zkomplikovalo situaci i na východním Slovensku. V několika regionech po celé země platí nejvyšší stupeň výstrahy před záplavami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy