Husákovo 3+1 byla líheň levné nádhery. Takhle vypadal byt na sídlišti před revolucí

Husákovo 3+1 byla líheň levné nádhery. Takhle vypadal byt na sídlišti před revolucí
Husákovu 3+1 předcházelo půl století úvah o formulování představy typizovaného bydlení pro masovou společnost. Karel Teige přišel s myšlenkou minimálního bytu, člověk měl ve vlastní buňce pouze spát a zbytek dělat v kolektivu. "Měl představu o variabilním nábytku, minimalismu a tvarovém purismu. Oproti tomu Vít Obrtel razil názor, že byt by měl lidi hlavně chránit před nepohodou," vysvětluje kunsthistorička Lada Hubatová-Vacková.
Vlivem babyboomu v 70. letech začala nejmasovější výstavba panelových domů v Československu. Na sídlištích vznikaly nové typizované byty o velikosti 3+1, které do konce 80. let tvořily už většinu celorepublikového bytového fondu. "Splňuje to požadavky rodiny ve všech fázích života - před narozením dětí, při jejich výchově, dospívání i po jejich odchodu," napsal čtyři roky před sametovou revolucí sociolog Jiří Musil v knize Lidé a sídliště.
Byt s dispozicí 3+1 o velikosti 74 metrů čtverečních měl být reprezentací humanistického funkcionalismu. "Folklor normalizačního bytu ale necharakterizoval střídmost, jeho problém bylo zahlcení prostoru předměty a dispozičními skříňkovými bloky," říká historička umění Hubatová-Vacková.
Formou reprezentace byl pokoj s televizí a obývací stěnou. "Pozvání na televizi byla jedna z nejčastějších forem návštěv," vysvětluje teoretik architektury a spoluautor projektu Husákovo 3+1 Cyril Říha. Konferenční stolek byl na odkládání nohou, chlebíčků a televizního programu a pod stolem se vyjímaly hodně chlupaté chemlonové koberečky.
Foto: ČTK
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
22. 10. 2019 13:58
Dekorace, obývací stěna a broušené sklo ve vitríně. Socialistická domácnost byla líhní levné nádhery, která neměla nic společného s avantgardní myšlenkou humanistického funkcionalismu. "Vznikl z toho maloměstský pseudostyl plný kýče," říká Lada Hubatová-Vacková z pražské UMPRUM, která spolu se studenty zmapovala bytovou kulturu v Husákově 3+1. Připomeňte si, jak vypadala obyčejná domácnost.
 

Právě se děje

Další zprávy