Výstaviště v Praze je symbolem české zpupnosti proti monarchii. I když je to kočkopes

Výstaviště v Praze je symbolem české zpupnosti proti monarchii. I když je to kočkopes
V roce 2008 byl na Výstavišti požár, který pravděpodobně vznikl vlivem lidské nepozornosti. V plamenech bylo celé levé křídlo budovy, a tak je dnes dochované jen to pravé, které má však podobu z 50. let minulého století, kdy se areál přizpůsoboval komunistickým sjezdům. Vedení Výstaviště teď křídlo, co shořelo, plánuje obnovit a při té příležitosti zrekonstruovat i pavilon na fotografii a Průmyslový palác. Předpoklad zatím je, že práce začnou na podzim tohoto roku. Zakázku získalo konsorcium Společnost pro Průmyslový palác vedené Metrostavem. Náklady jsou zhruba dvě a půl miliardy korun.
Záměr krajanů se Habsburkům nezdál už od začátku. Bylo jim jasné, že za přízvisko "jubilejní" mohou vychytralí Češi leccos schovat. Výstavbu areálu sice výslovně nezakázali, ve víře, že Češi selžou, se však na ní odmítli jakýmkoli způsobem podílet.
"Plastiky byly provokací pro habsburskou monarchii. Jediný, kdo se z této linie na fasádě objevuje, je Rudolf II., který sice nebyl schopný panovník, ale z Prahy na čas udělal umělecký střed Evropy. Žižka sice dal Praze zabrat, ale hodil se v boji proti monarchii," říká Kučera.
Průmyslový palác je tak důležitým mezníkem v dějinách architektury a mimořádnou památkou na moderní dobu železa. Palác byl stavěný jako chrám průmyslu. Zobrazit 25 fotografií
Foto: Wikimedia Commons/ neznámý autor/ volné dílo
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
3. 9. 2021 6:00
Před 130 lety proudily branami pražského Výstaviště masy lidí. Stavbu Průmyslového paláce na kraji Stromovky Češi skryli pod jubilejní zemskou výstavu, kterou si s důvtipem naplánovali přesně sto let poté, co se Leopold I. nechal v Praze korunovat českým králem. Rakouskouherská monarchie se od záměru distancovala, výstavu i tak navštívilo dva a půl milionu lidí.

V novodobé historii město dlouho nevědělo, jak s ohromným areálem naložit. Avšak od té doby, co magistrát vypověděl nevýhodnou smlouvu na pronájem areálu s firmou Incheba, se věci začaly postupně měnit. Svůj monopol ztrácí v areálu i rodina Kočkových, která na Výstavišti každoročně provozuje Matějskou pouť.

Na začátku pandemie v areálu vznikl dlouhý pás dětských hřišť, bistra a skatepark. Město se pustilo i do oprav Křižíkových pavilonů a na podzim má v plánu rekonstrukci Průmyslového paláce, který v roce 2008 kvůli požáru přišel o své levé křídlo. Pro město ho dostaví konsorcium Společnost pro Průmyslový palác vedené Metrostavem. Náklady dostavby jsou zhruba dvě a půl miliardy korun. Kromě dostavby vyhořelého křídla konsorcium zrekonstruuje druhé křídlo a střední trakt. Podívejte se v galerii. 

 

Právě se děje

Další zprávy