Církev na něj nestačila, zachraňují ho dobrovolníci. Kostel u Adršpachu vzkvétá

Církev na něj nestačila, zachraňují ho dobrovolníci. Kostel u Adršpachu vzkvétá
Petr a Denisa, kteří spolek založili, mají práci, dvě děti, čtyři psy, dva koně a pár koček, a tak nemají moc času na zbyt. Záchranu kostela iniciují hlavně z úcty k jeho historii i osudu pohraničních obyvatel. "V době před druhou světovou válkou měl Zdoňov 2500 obyvatel, hlavně německých. Byla to bohatá obec, rostl v ní len a slévalo se stříbro. Kostel byl něco jako symbol smíru mezi sudetskými Němci a Čechy, poslední roky se ale rozpadal před očima," popisuje Denisa Pavlová.
Stavbu tvoří hlavní loď, věž a kněžiště, na které ze severu navazuje sakristie s oratoří. Ve své době byl krásně vyzdoben, po první a hlavně druhé světové válce ale téměř všechny cenné artefakty nenávratně zmizely.
Na jedné straně jsou zašlé náhrobky etnických Němců…
Specifická je v kostele kamenná kazatelna na levé straně lodi... Zobrazit 19 fotografií
Foto: Denisa Pavlová
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 21. 6. 2022 9:24
V těsném sousedství je skalní labyrint Adršpachu a divoká příroda. Kostel Nejsvětější Trojice ve Zdoňově stojí v romantické krajině Broumovska, přesto léta chátral za přihlížení obce i církve, která na jeho opravu neměla finance. Před pár lety se ho ujali majitelé sousední fary a s lidmi z obce založili spolek, jež na kostel shání peníze a pořádá v něm kulturní akce. Teď soutěží o Památku roku.

Kostel Nejsvětější Trojice ve Zdoňově je jedním z nejstarších svého druhu v kraji, ale protože nespadá do takzvané Broumovské skupiny kostelů významných architektů Kryštofa a Kiliána Ignáce Dientzenhoferů, církvi na jeho opravu chybí finance. Denisa Pavlová a Petr Horký v něm se spolkem Trinitas začali pořádat benefiční koncerty s dobrovolným vstupným, které chtějí investovat do záchrany kostela. Jejich úsilí ocenila porota soutěže Máme vybráno, jež památku vybrala do finále celostátního hlasování. Vítěz získá sto tisíc korun, které investuje do dalších oprav. 

Kostel i fara jsou silně spjaty s osobností faráře Cölestina Baiera, který ve Zdoňově sloužil celý kněžský život a po druhé světové válce vyzýval k smíru mezi sudetskými Němci a Čechy. V roce 1945 byl ale neprávem popraven. Dnes, o více než 70 let později, je na faře opět živo. Přestože mají Denisa a Petr svá zaměstnání, věnují čas zvelebování okolí fary i kostela, který chtějí zachránit pro další generace.

Reportáž vznikla ve spolupráci s audiovizuálním projektem Monument/um, který upozorňuje na ohrožené a méně známé památky. Podívejte se.

 

Právě se děje

Další zprávy