Nejlepší stavbou světa je industriální knihovna. Vznikla na nádraží v Nizozemsku

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
10. 12. 2019 16:00
Hlavní nádraží ve městě Tilburg na jihu Nizozemska bude brzy novou turistickou atrakcí. Veřejná knihovna LocHal, která vznikla konverzí vlakové haly z roku 1932, získala nejvyšší ocenění na prestižním festivalu světové architektury v Amsterdamu.
Nejlepší stavbou světa je knihovna. Vznikla na vlakovém nádraží v Nizozemsku | Video: Civic Architects

Nejlepší světová stavba roku je ukázkou toho, že architektura nepodléhá jen jedné funkci. LocHal nebo také veřejný obývák, jak knihovnu nazývají sami Nizozemci, vznikla v nádražní hale na brownfieldu, který svou velikostí připomíná pražské Bubny.

Rozsáhlé pozemky, které vlastnila společnost Dutch Railways Train, před lety odkoupilo samo město s plánem vybudovat na nich novou čtvrť, potažmo druhé centrum obce.

Foto: Civic Architects

S cílem oživit zpustošené pozemky vznikl pod vedením studia Civic Architects plán na důstojné kulturní centrum a veřejnou knihovnu. Bývalé depo inženýři oprostili od všech technických pozůstatků a vytvořili v něm jednotný a čistý prostor.

Foto: Civic Architects

Základ knihovny tvoří čtyři materiály - ocel, beton, sklo a dřevo. Středobodem haly je veřejná čítárna, která se dá pomocí šesti velkometrážních závěsů rychle přeměnit na oddělené posluchárny, výstavní prostor anebo koncertní síň. 

Schody nabízí místa k sezení a výhled na celý prostor. Návštěvník z nich snadno pochopí, kde je výpůjčka knih, studovna nebo privátní prostory. Součástí knihovny je i terasa, kavárna a občerstvení.

Foto: Civic Architects

Mezinárodní porota festivalu ocenila šetrný způsob, jakým architekti přistoupili k historické industriální hale. "Studio našlo potenciál starého a skloubili ho s novým. Přeměna historické haly na veřejnou knihovnu je úžasný počin, který si zaslouží naši pozornost," uvádí porotci.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 1 hodinou

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy