Nejlepší stavbou světa je industriální knihovna. Vznikla na nádraží v Nizozemsku

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
10. 12. 2019 16:00
Hlavní nádraží ve městě Tilburg na jihu Nizozemska bude brzy novou turistickou atrakcí. Veřejná knihovna LocHal, která vznikla konverzí vlakové haly z roku 1932, získala nejvyšší ocenění na prestižním festivalu světové architektury v Amsterdamu.
Nejlepší stavbou světa je knihovna. Vznikla na vlakovém nádraží v Nizozemsku | Video: Civic Architects

Nejlepší světová stavba roku je ukázkou toho, že architektura nepodléhá jen jedné funkci. LocHal nebo také veřejný obývák, jak knihovnu nazývají sami Nizozemci, vznikla v nádražní hale na brownfieldu, který svou velikostí připomíná pražské Bubny.

Rozsáhlé pozemky, které vlastnila společnost Dutch Railways Train, před lety odkoupilo samo město s plánem vybudovat na nich novou čtvrť, potažmo druhé centrum obce.

Foto: Civic Architects

S cílem oživit zpustošené pozemky vznikl pod vedením studia Civic Architects plán na důstojné kulturní centrum a veřejnou knihovnu. Bývalé depo inženýři oprostili od všech technických pozůstatků a vytvořili v něm jednotný a čistý prostor.

Foto: Civic Architects

Základ knihovny tvoří čtyři materiály - ocel, beton, sklo a dřevo. Středobodem haly je veřejná čítárna, která se dá pomocí šesti velkometrážních závěsů rychle přeměnit na oddělené posluchárny, výstavní prostor anebo koncertní síň. 

Schody nabízí místa k sezení a výhled na celý prostor. Návštěvník z nich snadno pochopí, kde je výpůjčka knih, studovna nebo privátní prostory. Součástí knihovny je i terasa, kavárna a občerstvení.

Foto: Civic Architects

Mezinárodní porota festivalu ocenila šetrný způsob, jakým architekti přistoupili k historické industriální hale. "Studio našlo potenciál starého a skloubili ho s novým. Přeměna historické haly na veřejnou knihovnu je úžasný počin, který si zaslouží naši pozornost," uvádí porotci.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Další zprávy