Zamilovali se do domu v památkové rezervaci. Při opravě našli původní barokní malbu

Zamilovali se do domu v památkové rezervaci. Při opravě našli původní barokní malbu
Skládá se z celkem dvou velkých budov, na přední trakt navazuje dvoupatrový obytný dům s průčelím do ulice Karla Hynka Máchy a číslem popisným 17.
V roce 2016 se dům zalíbil rodině Rudolfa Korčáka, a to i přesto, že byl v havarijním stavu. "Očaroval nás svou tajuplnou atmosférou a stářím. Letos ostatně uplynulo 450 let od doby, kdy byl položen základní kámen," vzpomíná Robin Korčák, jeden ze synů hlavy rodiny.
... anebo stropní trámy.
"Přáním majitelů bylo vytvořit dva velké apartmány, které se od sebe budou lišit svou jedinečností. Při návrhu bylo stěžejní se barevně přizpůsobit původní barevnosti výmalby a podlah, které se v rámci rekonstrukce domu obnovovaly do původního vzhledu," říká architektka.
Foto: Robin Korčák (archiv)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
26. 11. 2020 6:00
Měšťanský dům stojí v Příboře pravděpodobně od roku 1570. Před pár lety svou atmosférou a historií uchvátil Rudolfa Korčáka, který se ho společně se dvěma syny rozhodl odkoupit. Dům v památkové rezervaci byl v havarijním stavu, přesto se při rekonstrukci podařilo zachovat řadu historicky cenných artefaktů, jako jsou původní trámy, barokní výmalba i renesanční dlažba.

Lucerna - Dům s duší je dnes měšťanský dům s apartmány, restaurací a rozsáhlým sklepením. Skládá se z více částí, a proto má hned dvě popisná čísla, 17 a 38. Opravu čelní budovy, která vyhlíží do ulice, se rodině podařilo dokončit před dvěma lety, zadní trakt byl hotov o rok později.

Do chodu hotelu s historizující atmosférou zasáhla první i druhá vlna pandemie. "Na jaře nám hosté zrušili všechny rezervované pobyty, hlavně Velikonoce. V létě byla obsazenost asi 60procentní, stejné je to naštěstí i teď na podzim při druhé vlně," říká jeden z majitelů hotelu Robin Korčák.

Hotel se adaptoval na pandemii a nabízí teď dlouhodobé pracovní pobyty. "Těžíme z nedalekého letiště a průmyslové zóny, ubytováváme hlavně manažery, většinou na dobu jednoho až dvou měsíců. Obsazenost máme slušnou až do konce roku, pak to bude horší," dodává Korčák mladší.

Rodina teď s očekáváním vyhlíží jaro 2021, doufá, že se jí postupně začnou vracet investice, které do měšťanského domu vložila. Podívejte se, jak ho během tří let proměnila k nepoznání.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy