Zamilovali se do domu v památkové rezervaci. Při opravě našli původní barokní malbu

Zamilovali se do domu v památkové rezervaci. Při opravě našli původní barokní malbu
Skládá se z celkem dvou velkých budov, na přední trakt navazuje dvoupatrový obytný dům s průčelím do ulice Karla Hynka Máchy a číslem popisným 17.
V roce 2016 se dům zalíbil rodině Rudolfa Korčáka, a to i přesto, že byl v havarijním stavu. "Očaroval nás svou tajuplnou atmosférou a stářím. Letos ostatně uplynulo 450 let od doby, kdy byl položen základní kámen," vzpomíná Robin Korčák, jeden ze synů hlavy rodiny.
... anebo stropní trámy.
"Přáním majitelů bylo vytvořit dva velké apartmány, které se od sebe budou lišit svou jedinečností. Při návrhu bylo stěžejní se barevně přizpůsobit původní barevnosti výmalby a podlah, které se v rámci rekonstrukce domu obnovovaly do původního vzhledu," říká architektka.
Foto: Robin Korčák (archiv)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
26. 11. 2020 6:00
Měšťanský dům stojí v Příboře pravděpodobně od roku 1570. Před pár lety svou atmosférou a historií uchvátil Rudolfa Korčáka, který se ho společně se dvěma syny rozhodl odkoupit. Dům v památkové rezervaci byl v havarijním stavu, přesto se při rekonstrukci podařilo zachovat řadu historicky cenných artefaktů, jako jsou původní trámy, barokní výmalba i renesanční dlažba.

Lucerna - Dům s duší je dnes měšťanský dům s apartmány, restaurací a rozsáhlým sklepením. Skládá se z více částí, a proto má hned dvě popisná čísla, 17 a 38. Opravu čelní budovy, která vyhlíží do ulice, se rodině podařilo dokončit před dvěma lety, zadní trakt byl hotov o rok později.

Do chodu hotelu s historizující atmosférou zasáhla první i druhá vlna pandemie. "Na jaře nám hosté zrušili všechny rezervované pobyty, hlavně Velikonoce. V létě byla obsazenost asi 60procentní, stejné je to naštěstí i teď na podzim při druhé vlně," říká jeden z majitelů hotelu Robin Korčák.

Hotel se adaptoval na pandemii a nabízí teď dlouhodobé pracovní pobyty. "Těžíme z nedalekého letiště a průmyslové zóny, ubytováváme hlavně manažery, většinou na dobu jednoho až dvou měsíců. Obsazenost máme slušnou až do konce roku, pak to bude horší," dodává Korčák mladší.

Rodina teď s očekáváním vyhlíží jaro 2021, doufá, že se jí postupně začnou vracet investice, které do měšťanského domu vložila. Podívejte se, jak ho během tří let proměnila k nepoznání.

 

Právě se děje

před 35 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy