Zamilovali se do domu v památkové rezervaci. Při opravě našli původní barokní malbu

Zamilovali se do domu v památkové rezervaci. Při opravě našli původní barokní malbu
Skládá se z celkem dvou velkých budov, na přední trakt navazuje dvoupatrový obytný dům s průčelím do ulice Karla Hynka Máchy a číslem popisným 17.
V roce 2016 se dům zalíbil rodině Rudolfa Korčáka, a to i přesto, že byl v havarijním stavu. "Očaroval nás svou tajuplnou atmosférou a stářím. Letos ostatně uplynulo 450 let od doby, kdy byl položen základní kámen," vzpomíná Robin Korčák, jeden ze synů hlavy rodiny.
... anebo stropní trámy.
"Přáním majitelů bylo vytvořit dva velké apartmány, které se od sebe budou lišit svou jedinečností. Při návrhu bylo stěžejní se barevně přizpůsobit původní barevnosti výmalby a podlah, které se v rámci rekonstrukce domu obnovovaly do původního vzhledu," říká architektka.
Foto: Robin Korčák (archiv)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
26. 11. 2020 6:00
Měšťanský dům stojí v Příboře pravděpodobně od roku 1570. Před pár lety svou atmosférou a historií uchvátil Rudolfa Korčáka, který se ho společně se dvěma syny rozhodl odkoupit. Dům v památkové rezervaci byl v havarijním stavu, přesto se při rekonstrukci podařilo zachovat řadu historicky cenných artefaktů, jako jsou původní trámy, barokní výmalba i renesanční dlažba.

Lucerna - Dům s duší je dnes měšťanský dům s apartmány, restaurací a rozsáhlým sklepením. Skládá se z více částí, a proto má hned dvě popisná čísla, 17 a 38. Opravu čelní budovy, která vyhlíží do ulice, se rodině podařilo dokončit před dvěma lety, zadní trakt byl hotov o rok později.

Do chodu hotelu s historizující atmosférou zasáhla první i druhá vlna pandemie. "Na jaře nám hosté zrušili všechny rezervované pobyty, hlavně Velikonoce. V létě byla obsazenost asi 60procentní, stejné je to naštěstí i teď na podzim při druhé vlně," říká jeden z majitelů hotelu Robin Korčák.

Hotel se adaptoval na pandemii a nabízí teď dlouhodobé pracovní pobyty. "Těžíme z nedalekého letiště a průmyslové zóny, ubytováváme hlavně manažery, většinou na dobu jednoho až dvou měsíců. Obsazenost máme slušnou až do konce roku, pak to bude horší," dodává Korčák mladší.

Rodina teď s očekáváním vyhlíží jaro 2021, doufá, že se jí postupně začnou vracet investice, které do měšťanského domu vložila. Podívejte se, jak ho během tří let proměnila k nepoznání.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Beranová poprvé pronikla do finále sprintu SP, v Beitostölenu byla šestá

Běžkyně na lyžích Tereza Beranová skončila šestá ve sprintu klasickou technikou na Světovém poháru v Beitostölenu. Po sedmém místě v úvodním závodě sezony v Ruce se poprvé v kariéře dostala do finále a znovu si vylepšila maximum. Závod vyhrála Švýcarka Nadine Fähndrichová, mezi muži Francouz Richard Jouve. Nejlepší Čech Michal Novák obsadil 10. místo, což je jeho nejlepší výsledek v sezoně. Vítězové předchozích dvou sprintů SP Švédka Emma Ribomová a Nor Johannes Hösflot Klaebo dnes nestartovali.

před 56 minutami

Tipsport ligu vyhráli Bohemians

Fotbalisté Mladé Boleslavi triumf v Tipsport lize neobhájili. Středočeský prvoligový tým v závěrečném třetím utkání skupiny A jen remizoval s Varnsdorfem 2:2 a po první ztrátě v přípravném turnaji přišel o šanci na celkové prvenství. Tipsport ligu poprvé od roku 2014 vyhráli Bohemians Praha 1905

Bohemians ovládli ligu díky vyššímu počtu vstřelených branek, něž mělo rovněž bodově stoprocentní Brno ve skupině E. Pražané za triumf dostanou odměnu 200 tisíc korun. Celkem 20 účastníků 26. ročníku turnaje bylo rozděleno do pěti čtyřčlenných skupin, celkový vítěz Tipsport ligy vzešel z jedné společné tabulky..

před 1 hodinou

Radě OSN pro lidská práva bude poprvé předsedat Čech. Od 1. ledna se funkce ujme velvyslanec Bálek

Stálý představitel Česka při Organizaci spojených národů (OSN) v Ženevě Václav Bálek se od Nového roku stane předsedou Rady OSN pro lidská práva. Poprvé jí bude předsedat Čech, uvedlo v páteční tiskové zprávě ministerstvo zahraničí.

Česká republika v radě v květnu nahradila Rusko, jemuž bylo členství pozastaveno kvůli invazi na Ukrajinu. Moskva následně 47člennou radu opustila.

Předsedu volí členové rady ze svých řad vždy na období jednoho roku, Bálek vystřídá Argentince Federica Villegase. O tom, že Česko usiluje o pozici předsedy rady, informovala česká diplomacie už na konci června.

"Zvolení pana velvyslance Bálka je vyústěním dlouhodobého zájmu Česka o lidská práva, našeho aktivního angažmá v Radě pro lidská práva i důrazu, které na ochranu a podporu lidských práv klade současná vláda," uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Bálek poznamenal, že se bude snažit o to, aby rada plnila svoji preventivní roli a aby skrze dialog a spolupráci předcházela porušování lidských práv. "Budeme klást důraz na to, aby rada fungovala efektivně a aby se jejího fungování mohli zúčastnit všichni relevantní aktéři, včetně zástupců malých zemí a občanské společnosti," podotkl velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy