Jedním z hlavních hostů bude rakouský architekt Helmut Dietrich, který je autorem dřevěných věžáků v nové městské čtvrti francouzského města Toulouse. Bývalou industriální zónu La Cartoucherie, která má 13 kilometrů čtverečních, město mění v moderní pulzující čtvrť s obchody, kancelářemi, bydlením i hostelem pro turisty.
Projekt počítá s dvoupatrovými dřevostavbami, ale i desetipatrovým věžákem z předem vyrobených dřevěných modulů. Podle zakladatele Salonu dřevostaveb Pavla Horáka je Dietrichův návrh ukázkou toho, že o dřevostavbách se dá dnes přemýšlet daleko odvážněji než dřív.
"Nové technologie lepení a křížení dřeva umožňují dřevostavbám jít do více pater. Navíc se vylepšuje prefabrikace, která bude brzy jednodušší i rychlejší. Očekávám, že během tří až pěti let bude výroba plně automatizovaná, což vyřeší nedostatek pracovních sil," myslí si Horák, který v Česku navrhuje dřevostavby za studio Prodesi/Domesi.
Podle něj jsou dřevostavby v posledních letech v kurzu. "U rodinných domů trend odstartoval už zhruba před 20 lety, ale u větších projektů jej
pozorujeme teprve v posledních dvou nebo třech letech. Ovšem v takové míře, která by se dala označit za malou vlnu tsunami. Raketově roste zájem investorů, ze dřeva se staví administrativní budovy, školy i několikapatrové bytové domy," vysvětluje organizátor festivalu, který v Praze začíná 19. dubna a představí ty nejinspirativnější české i zahraniční projekty z uplynulých let.
Ve stejný den začne také venkovní výstava nejzásadnějších architektonických počinů v oblasti dřevostaveb v Česku a na Slovensku za období posledních dvou let. Ukáže také příklady ze zahraničí. "Výstava je koncipovaná jako atraktivní dřevěná instalace, která kromě toho, že představuje ty nejzajímavější
dřevěné projekty, také oživuje veřejný prostor a nabízí kolemjdoucím zážitkovou zónu," popisuje Magdalena Deverová, koordinátorka projektu. Na piazzettě Národního divadla výstava potrvá do 17. května.
Podívejte se na dřevostavby v galerii.