Ostřílení liberečtí architekti v čele s Janem Vondrákem a Janem Machem se mateřskou školkou zabývali vůbec poprvé. Překvapilo je, jak zkostnatělé jsou předpisy, jimiž se architekti mají řídit.
"Chcete vytvořit prostor, který má dětem ukázat, že svět je zábavné a báječné místo pro život, a namísto toho počítáte složitou matematickou rovnici. Počítáte kubické metry vyměněného vzduchu za určitý čas. Prokazujete, že všude bude stálé normové osvětlení každého čtverečního metru a že stavba nebude ze dřeva. Proč? Nevíme," popisuje Mach, který do jablonecké školky sám chodil, a tak znal její potenciál i neduhy.
"Děti, na kterých v procesu návrhu záleží nejvíc, jsou z předpisů vynechány. Přitom víme, že jsou schopny se architektonickými nápady vážně zabývat a soustředěně odpovídat na otázky, co by pro ně bylo nejlepší," dodává autor návrhu.
Studio Mjölk nechalo zrekonstruovat starou část školky a k ní navrhlo přistavět malou hranatou přístavbu, kde mohou děti svobodně dovádět a rozvíjet svůj zájem o architekturu. Podívejte se.