Dům v Prysku není pro lovce fotek na "Instáč". Hosty si tu vybíráme, tvrdí majitelé

Dům v Prysku není pro lovce fotek na "Instáč". Hosty si tu vybíráme, tvrdí majitelé
V levé části domu je světnice s dřevěnou podlahou, jídelním dubovým stolem, kachlovými kamny a kuchyní.
Skrz dvě okénka je vidět na všudypřítomnou, zelenou krajinu i na skalní pískovcové ostrohy v okolí.
Obec Prysk obklopují kopce Lužických hor, které sousedí s Českým středohořím, Labskými pískovci, Českým Švýcarskem a Jizerskými horami. Ve sklářské vesnici žilo do konce války asi dva tisíce lidí, dnes jen necelá čtvrtina.
Dvojice umožňuje lidem zažít okolní přírodu a pochopit jejich vizi a filozofii. "Snažíme se k životu i cestování přistupovat udržitelně a lokálně. Turisté, kteří krajinu proletí, nejsou pro nás. Rádi bychom tu měli podobně laděné lidi, kteří pochopí náš pohled na svět a budou se k nám rádi vracet," říká.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 17. 7. 2021 10:49
"Turisti, kteří se rychle pohybují v krajině, nejsou pro nás. Rádi bychom tu měli podobně laděné lidi, kteří pochopí naši filozofii a budou se k nám rádi vracet," říká Radek, který v Prysku spolu s přítelkyní koupil starý dům a společně ho proměňují v jedinečné ubytování. Do chaloupky otiskli svůj cit pro detail, který prohlubuje snění, zážitky z okolní přírody a zájem o životní příběhy místních.

Chaloupka s názvem "Cimra bude" stojí v krásné, tajemné vesnici Prysk, jen kousek pod Kamenickým Šenovem na západě Lužických hor. Radek a Kateřina ji koupili ve smutném stavu a poslední dva roky pracovali na tom, aby jí vrátili původní kouzlo staré sudetské, lidové architektury. Jak říkají, ubytování v "Cimře" není pro každého, mladý pár tíhne k lidem, kteří mají zájem hlavně o lokální, regionální turistiku a nevadí jim se v přírodě načas ztratit. 

"Snažíme se k životu i cestování přistupovat udržitelně a lokálně. Když k nám někdo přijede, chceme, aby si to tu zažil a pochopil naši filozofii. Objevoval okolní krajinu, ať už pěšky nebo na kole, a nikam nespěchal. Turisté, kteří se všechno snaží stihnout za pár hodin, nejsou pro nás," říká rodák z Prysku, který o místní krajině píše na webových stránkách Preškava

Reportáž vznikla ve spolupráci s týmem Amazing Places, který vybírá zajímavá místa z Čech, Moravy a Slezska. Pronájem domu v Prysku stojí na noc tři tisíce korun a vejde se do ní osm lidí. Podívejte se na jednu z nejpůsobivějších chaloupek v Česku.

 

Právě se děje

Další zprávy