Sháněli chalupu, koupili a opravili valašské dřevěnice. Bydlí v nich jako za stara

Sháněli chalupu, koupili a opravili valašské dřevěnice. Bydlí v nich jako za stara
Dvojice si nejprve upravila vlastní chalupu. Většinu nábytku a dekorací sehnala v bazarech nebo na Aukru. Valaši měli k bydlení většinou jen dvě místnosti, ve zbytku chalupy byla sušárna ovoce, černá kuchyně, stáj nebo sklad na potraviny.
Na peci jsou staré dózy a kuchyňské náčiní, které manželé sehnali po kamarádech.
Původně majitelé nechtěli chalupy pronajímat, dřevěnice měly sloužit jen k ubytování přátel. Před rokem ale kvůli koronaviru museli v Praze zavřít svou restauraci Kočár z Vídně u Karlova mostu, a tak chaloupky začali nabízet i k ubytování hostů.
Nábytek v lidovém stylu dýchá atmosférou starých časů a člověk si tu připadá jako na návštěvě u babičky.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 9. 5. 2021 9:38
V Raťkovské dolině pod zalesněným kopcem Soláň stojí památkově chráněný Orságův statek. Je to největší dochovaný soubor dřevěnic na Vsetínsku, ale chybělo málo a původní valašská obydlí by zmizela v propadlišti dějin. Před pár lety je z popela vzkřísili partneři Jaroslav Monček a Petra Kňourková, kteří se nadchli atmosférou údolí a duchem místa starých staveb. Domům vrátili původní kouzlo i styl.

Jaroslav Monček a Petra Kňourková sháněli chalupu, a přestože oba pracují v Praze a Valašsko je pro ně poměrně z ruky, Raťkovská dolina na kraji obce Karolinka je okouzlila natolik, že se začali porozhlížet, zda v ní není něco na prodej. V nabídce byl zrovna opuštěný Orságův statek, a přestože byl v havarijním stavu, partneři jej koupili a ve spolupráci s památkáři navrátili do původního stavu. 

"Paní z realitky nám tenkrát říkala: 'Dáte do toho 600 tisíc a bude z toho luxusní chaloupka.' My jsme naštěstí věděli, kolik co stojí. Nebyli jsme naivní. V nabídce už ten statek nějakou dobu byl a nikdo ho nekoupil, protože lidé si spočítali, kolik stojí záchrana památkově chráněného objektu," vzpomínají.

Reportáž vznikla ve spolupráci s týmem Amazing Places, který vybírá zajímavá místa z Čech, Moravy a Slezska. Raťkovské dřevěnice jsou momentálně k pronájmu, a tak si výletníci mohou vyzkoušet, jak se na úpatí Beskyd žilo před 200 lety. Podívejte se.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy