Sháněli chalupu, koupili a opravili valašské dřevěnice. Bydlí v nich jako za stara

Sháněli chalupu, koupili a opravili valašské dřevěnice. Bydlí v nich jako za stara
Dvojice si nejprve upravila vlastní chalupu. Většinu nábytku a dekorací sehnala v bazarech nebo na Aukru. Valaši měli k bydlení většinou jen dvě místnosti, ve zbytku chalupy byla sušárna ovoce, černá kuchyně, stáj nebo sklad na potraviny.
Na peci jsou staré dózy a kuchyňské náčiní, které manželé sehnali po kamarádech.
Původně majitelé nechtěli chalupy pronajímat, dřevěnice měly sloužit jen k ubytování přátel. Před rokem ale kvůli koronaviru museli v Praze zavřít svou restauraci Kočár z Vídně u Karlova mostu, a tak chaloupky začali nabízet i k ubytování hostů.
Nábytek v lidovém stylu dýchá atmosférou starých časů a člověk si tu připadá jako na návštěvě u babičky.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 9. 5. 2021 9:38
V Raťkovské dolině pod zalesněným kopcem Soláň stojí památkově chráněný Orságův statek. Je to největší dochovaný soubor dřevěnic na Vsetínsku, ale chybělo málo a původní valašská obydlí by zmizela v propadlišti dějin. Před pár lety je z popela vzkřísili partneři Jaroslav Monček a Petra Kňourková, kteří se nadchli atmosférou údolí a duchem místa starých staveb. Domům vrátili původní kouzlo i styl.

Jaroslav Monček a Petra Kňourková sháněli chalupu, a přestože oba pracují v Praze a Valašsko je pro ně poměrně z ruky, Raťkovská dolina na kraji obce Karolinka je okouzlila natolik, že se začali porozhlížet, zda v ní není něco na prodej. V nabídce byl zrovna opuštěný Orságův statek, a přestože byl v havarijním stavu, partneři jej koupili a ve spolupráci s památkáři navrátili do původního stavu. 

"Paní z realitky nám tenkrát říkala: 'Dáte do toho 600 tisíc a bude z toho luxusní chaloupka.' My jsme naštěstí věděli, kolik co stojí. Nebyli jsme naivní. V nabídce už ten statek nějakou dobu byl a nikdo ho nekoupil, protože lidé si spočítali, kolik stojí záchrana památkově chráněného objektu," vzpomínají.

Reportáž vznikla ve spolupráci s týmem Amazing Places, který vybírá zajímavá místa z Čech, Moravy a Slezska. Raťkovské dřevěnice jsou momentálně k pronájmu, a tak si výletníci mohou vyzkoušet, jak se na úpatí Beskyd žilo před 200 lety. Podívejte se.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy