Foto: Hostel odkazující na Franze Kafku připomíná film Přelet nad Kukaččím hnízdem

Foto: Hostel odkazující na Franze Kafku připomíná film Přelet nad Kukaččím hnízdem
Dům na Kolišti vznikl za první republiky. Nechala ho postavit jedna z tehdy největších pojišťoven na světě, konkrétně Dělnická úrazová pojišťovna. Monumentální budova s historickým průčelím je dílem architekta Bohumíra F. A. Čermáka a podle památkářů byla postavena ve stylu předválečné moderny inspirované vídeňskou wagnerovskou geometrickou secesí.
V pojišťovně ve své době pracoval spisovatel Franz Kafka. Ten sice bydlel v Praze, ale jak zmiňuje v jednom ze svých posledních deníků, vážně uvažoval o tom, že se přestěhuje do Brna a přesune se do tamní pobočky.
Památkově chráněný palác si minulý rok vyhlídl sociální podnik Amerfo, který v interiéru vybudoval zážitkový hostel. Záměrem bylo částečně připomenout odkaz Franze Kafky a částečně navázat na vedlejší Úrazovou nemocnici.
Hostel Franz Kafka Špitál připomíná nemocnici z 60. let minulého století. Do interiéru proniká světlo velkými secesními okny a pokoje oddělují často ještě původní dveře.
Foto: Kateřina Rusňáková
Magdaléna Medková ČTK Magdaléna Medková, ČTK
10. 6. 2020 13:20
Od roku 1913 stojí poblíž bývalých brněnských hradeb majestátní palác. Za první republiky v něm sídlila Dělnická úrazová pojišťovna, pro kterou pracoval i Franz Kafka. Spisovatel sice působil v jejím pražském ústředí, na sklonku života ale zvažoval, že se přestěhuje právě do moravského města. Tuto legendu teď připomíná nový hostel, který vedle Kafky odkazuje i na nemocnici z 60. let. Podívejte se.

Smyslem zážitkového hostelu, který provozuje spolek Amerfo, je nabídnout práci lidem s fyzickým a duševním postižením. Celkem 30 takových lidí se stará o chod hostelu, stele lůžka a připravuje snídani hostům. Podle ředitele sociálního podniku Pavla Palečka teď nicméně hrozí, že hostel zase brzy zavře. Ministerstvo práce mu totiž kvůli administrativní chybě nevyplatilo příspěvek na mzdy. 

 

Právě se děje

Další zprávy