Foto: Hostel odkazující na Franze Kafku připomíná film Přelet nad Kukaččím hnízdem

Foto: Hostel odkazující na Franze Kafku připomíná film Přelet nad Kukaččím hnízdem
Dům na Kolišti vznikl za první republiky. Nechala ho postavit jedna z tehdy největších pojišťoven na světě, konkrétně Dělnická úrazová pojišťovna. Monumentální budova s historickým průčelím je dílem architekta Bohumíra F. A. Čermáka a podle památkářů byla postavena ve stylu předválečné moderny inspirované vídeňskou wagnerovskou geometrickou secesí.
V pojišťovně ve své době pracoval spisovatel Franz Kafka. Ten sice bydlel v Praze, ale jak zmiňuje v jednom ze svých posledních deníků, vážně uvažoval o tom, že se přestěhuje do Brna a přesune se do tamní pobočky.
Památkově chráněný palác si minulý rok vyhlídl sociální podnik Amerfo, který v interiéru vybudoval zážitkový hostel. Záměrem bylo částečně připomenout odkaz Franze Kafky a částečně navázat na vedlejší Úrazovou nemocnici.
Hostel Franz Kafka Špitál připomíná nemocnici z 60. let minulého století. Do interiéru proniká světlo velkými secesními okny a pokoje oddělují často ještě původní dveře.
Foto: Kateřina Rusňáková
Magdaléna Medková ČTK Magdaléna Medková, ČTK
10. 6. 2020 13:20
Od roku 1913 stojí poblíž bývalých brněnských hradeb majestátní palác. Za první republiky v něm sídlila Dělnická úrazová pojišťovna, pro kterou pracoval i Franz Kafka. Spisovatel sice působil v jejím pražském ústředí, na sklonku života ale zvažoval, že se přestěhuje právě do moravského města. Tuto legendu teď připomíná nový hostel, který vedle Kafky odkazuje i na nemocnici z 60. let. Podívejte se.

Smyslem zážitkového hostelu, který provozuje spolek Amerfo, je nabídnout práci lidem s fyzickým a duševním postižením. Celkem 30 takových lidí se stará o chod hostelu, stele lůžka a připravuje snídani hostům. Podle ředitele sociálního podniku Pavla Palečka teď nicméně hrozí, že hostel zase brzy zavře. Ministerstvo práce mu totiž kvůli administrativní chybě nevyplatilo příspěvek na mzdy. 

 

Právě se děje

před 14 minutami

Lyžovat v Rakousku bude možné. Země na Vánoce povolí zimní sporty

Rakousko od 24. prosince umožní provozování venkovních zimních sportů včetně lyžování a bruslení. Na tiskové konferenci to oznámil kancléř Sebastian Kurz. Některé země včetně Francie, Německa či Itálie přitom v posledních týdnech žádaly, aby se evropská lyžařská střediska přes Vánoce a Nový rok uzavřela, aby se zabránilo šíření koronaviru. Rakousko bylo od počátku proti návrhu.

Od pondělí až do 10. ledna budou také muset lidé přijíždějící do Rakouska z rizikových oblastí do desetidenní karantény. Cílem je omezit cestovní ruch.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Velký zátah na Slovensku. Policie obvinila i bývalého policejního prezidenta Lučanského

Elitní jednotka slovenské policie NAKA zasahuje od rána na několika místech proti současným a bývalým funkcionářům policie a tajné služby. Podle Denníku N vyšetřovatelé obvinili mimo jiné bývalého policejního prezidenta Milana Lučanského. Mluvčí policejního prezidia uvedl, že policisté obvinili osm lidí, šest jich zadrželi.

Jde o osoby, které působily nebo stále působí ve vysokých funkcích policejního sboru, zpravodajské služby SIS a kriminálního úřadu finanční správy, uvedl v tiskové zprávě mluvčí policejního prezidia Michal Slivka.

Policie konkrétní jména obviněných neuvádí. Server Denník N ale píše, že vyšetřovatelé zadrželi mimo jiné náměstka ředitele Slovenské informační služby (SIS) Borise Beňu nebo Petra Gašparoviče, jenž byl donedávna šéfem SIS. Lučanský mezi zadrženými zatím není, v současné době je prý na cestě z Chorvatska na Slovensko a s policií se dohodl, že přijde k výslechu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy