Česko má nové klenoty. Národní památkou je teď čtrnáct radnic a historické tramvaje

Česko má nové klenoty. Národní památkou je teď čtrnáct radnic a historické tramvaje
Národní kulturní památkou je ale její dochovaná a funkční mladší sestra z Brožíkovy továrny. Má číslo 18 a v roce 1899 zahajovala elektrický provoz v Plzni. Dnes je nejstarší provozuschopnou tramvají ve střední Evropě.
Ministerstvo kultury zapsalo na seznam národního kulturního dědictví hned 14 radnic. Tou první je Malostranská beseda v Praze. Dům sehrál svou největší roli v roce 1575, kdy byla v radní síni sepsána tak zvaná česká konfese. Ta byla podkladem pro jednání o svobodě vyznání v Českém království.
Zámek a hrad Poběžovice je nově na seznamu kvůli sepětí s ideou vytvoření mírové organizace jednotné Evropy. Historickou stavbu obýval rod Coudenhove-Kalergi, zejména pak hrabě Richard Mikuláš, jenž byl zakladatelem panevropského hnutí -ideovým předchůdcem Evropské unie.
Radnice v Litoměřicích stojí na gotických základech, první zmínka o ní je z roku 1397. Dnes už neslouží svým účelům, namísto politické reprezentace v ní sídlí oblastní muzeum. Zobrazit 20 fotografií
Foto: Profimedia.cz
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
7. 12. 2023 15:39
Česko je kulturně zase o něco bohatší. Status národní památky získalo celkem 18 klenotů, které jsou neodmyslitelně spjaté s historií země a jejím vývojem. Na seznam se nově dostala Křižíkova a Primátorská tramvaj, pomník krále Jiřího z Poděbrad nebo hrad a zámek Poběžovice. Ministerstvo kultury také ocenilo radniční stavby, a to v celkem 14 městech. Podívejte se na ně v galerii.
 

Právě se děje

Další zprávy