Fránek navrhl pro Neratovice kostel s dvěma klenbami. Vypadá jako archa s věží

Fránek navrhl pro Neratovice kostel s dvěma klenbami. Vypadá jako archa s věží
U své dřívější stavby kostela v Litomyšli se Fránek inspiroval kouskem papíru nastříhaného podobně jako origami.
Církev věří, že by stavba mohla začít za tři roky, a její cenu odhaduje na 80 až 90 milionů korun.
Zdeněk Fránek zastává názor, že dobrá sakrální architektura v sobě skrývá potenciál pomoci církvi dostat se ze současné krize. „Ve společnosti dnes převládá touha se sekularizovat, uzavírat se před církví, a to je chyba. Nesmí se na to ovšem způsobem, jaký se po revoluci uchytil v Polsku nebo i v Brně, tedy výstavbou kýčovitých kostelů, to je ohromně promarněná šance,“ říká architekt.
Kostel se zvoničkou vysokou 22 metrů vyroste na vlastním pozemku církve naproti kapličce svatého Vojtěcha. V prostoru mezi klenbami bude zázemí, jako jsou učebny, klubovny anebo toalety.
Foto: Fránek architects
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
5. 11. 2019 9:31
Uznávaný architekt Zdeněk Fránek navrhl svůj třetí kostel. Po Litomyšli a Černošicích ho k výstavbě sakrální budovy přizvaly také Neratovice. Kostel má dvě klenby a vypadá jako moderní archa. "Meziprostor mezi dvěma slupkami symbolizuje přechodnou část života,“ vysvětluje architekt. Celá stavba vyjde na 80 milionů korun. Podívejte se, jak bude vypadat.
 

Právě se děje

před 7 minutami

Výjimku z nošení roušek dostanou děti do 2 let a řidiči, kteří jsou v autě sami

Zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst, který platí od 19. března, se nově nebude vztahovat na děti do dvou let věku a řidiče, kteří jsou v motorovém vozidle sami. Na dnešním zasedání toto usnesení schválila vláda, informoval na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle ministra výjimka vznikla po konzultaci s odborníky. Poměrně dlouho se diskutovala smysluplnost nošení v roušky v takových případech, uvedl Vojtěch.

Zdroj: ČTK
Další zprávy