Fránek navrhl pro Neratovice kostel s dvěma klenbami. Vypadá jako archa s věží

Fránek navrhl pro Neratovice kostel s dvěma klenbami. Vypadá jako archa s věží
U své dřívější stavby kostela v Litomyšli se Fránek inspiroval kouskem papíru nastříhaného podobně jako origami.
Církev věří, že by stavba mohla začít za tři roky, a její cenu odhaduje na 80 až 90 milionů korun.
Zdeněk Fránek zastává názor, že dobrá sakrální architektura v sobě skrývá potenciál pomoci církvi dostat se ze současné krize. „Ve společnosti dnes převládá touha se sekularizovat, uzavírat se před církví, a to je chyba. Nesmí se na to ovšem způsobem, jaký se po revoluci uchytil v Polsku nebo i v Brně, tedy výstavbou kýčovitých kostelů, to je ohromně promarněná šance,“ říká architekt.
Kostel se zvoničkou vysokou 22 metrů vyroste na vlastním pozemku církve naproti kapličce svatého Vojtěcha. V prostoru mezi klenbami bude zázemí, jako jsou učebny, klubovny anebo toalety.
Foto: Fránek architects
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
5. 11. 2019 9:31
Uznávaný architekt Zdeněk Fránek navrhl svůj třetí kostel. Po Litomyšli a Černošicích ho k výstavbě sakrální budovy přizvaly také Neratovice. Kostel má dvě klenby a vypadá jako moderní archa. "Meziprostor mezi dvěma slupkami symbolizuje přechodnou část života,“ vysvětluje architekt. Celá stavba vyjde na 80 milionů korun. Podívejte se, jak bude vypadat.
 

Právě se děje

před 3 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

V komplexu Blanka hořelo auto. Dejvický tunel je uzavřený, hasiči ho odvětrávají

Policisté v Praze zhruba půl hodiny po poledni uzavřeli tunelový komplex Blanka v obou směrech kvůli požáru osobního automobilu. Oheň v Dejvickém tunelu likvidovalo několik jednotek hasičů. Požár vznikl zřejmě kvůli technické závadě na vozidle, informovala policie na Twitteru.

Hasiči uvedli, že požár rychle dostali pod kontrolu, zasahovali v dýchací technice. Tunel je nyní odvětráván automatickým systémem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy