Fránek navrhl pro Neratovice kostel s dvěma klenbami. Vypadá jako archa s věží

Fránek navrhl pro Neratovice kostel s dvěma klenbami. Vypadá jako archa s věží
U své dřívější stavby kostela v Litomyšli se Fránek inspiroval kouskem papíru nastříhaného podobně jako origami.
Církev věří, že by stavba mohla začít za tři roky, a její cenu odhaduje na 80 až 90 milionů korun.
Zdeněk Fránek zastává názor, že dobrá sakrální architektura v sobě skrývá potenciál pomoci církvi dostat se ze současné krize. „Ve společnosti dnes převládá touha se sekularizovat, uzavírat se před církví, a to je chyba. Nesmí se na to ovšem způsobem, jaký se po revoluci uchytil v Polsku nebo i v Brně, tedy výstavbou kýčovitých kostelů, to je ohromně promarněná šance,“ říká architekt.
Kostel se zvoničkou vysokou 22 metrů vyroste na vlastním pozemku církve naproti kapličce svatého Vojtěcha. V prostoru mezi klenbami bude zázemí, jako jsou učebny, klubovny anebo toalety.
Foto: Fránek architects
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
5. 11. 2019 9:31
Uznávaný architekt Zdeněk Fránek navrhl svůj třetí kostel. Po Litomyšli a Černošicích ho k výstavbě sakrální budovy přizvaly také Neratovice. Kostel má dvě klenby a vypadá jako moderní archa. "Meziprostor mezi dvěma slupkami symbolizuje přechodnou část života,“ vysvětluje architekt. Celá stavba vyjde na 80 milionů korun. Podívejte se, jak bude vypadat.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň byla nehoda, dálnice je znovu průjezdná

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela dnes časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Zhruba v 6:45 se dálnice otevřela v plném rozsahu

Zdroj: ČTK
Další zprávy