Fránek navrhl pro Neratovice kostel s dvěma klenbami. Vypadá jako archa s věží

Fránek navrhl pro Neratovice kostel s dvěma klenbami. Vypadá jako archa s věží
U své dřívější stavby kostela v Litomyšli se Fránek inspiroval kouskem papíru nastříhaného podobně jako origami.
Církev věří, že by stavba mohla začít za tři roky, a její cenu odhaduje na 80 až 90 milionů korun.
Zdeněk Fránek zastává názor, že dobrá sakrální architektura v sobě skrývá potenciál pomoci církvi dostat se ze současné krize. „Ve společnosti dnes převládá touha se sekularizovat, uzavírat se před církví, a to je chyba. Nesmí se na to ovšem způsobem, jaký se po revoluci uchytil v Polsku nebo i v Brně, tedy výstavbou kýčovitých kostelů, to je ohromně promarněná šance,“ říká architekt.
Kostel se zvoničkou vysokou 22 metrů vyroste na vlastním pozemku církve naproti kapličce svatého Vojtěcha. V prostoru mezi klenbami bude zázemí, jako jsou učebny, klubovny anebo toalety.
Foto: Fránek architects
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
5. 11. 2019 9:31
Uznávaný architekt Zdeněk Fránek navrhl svůj třetí kostel. Po Litomyšli a Černošicích ho k výstavbě sakrální budovy přizvaly také Neratovice. Kostel má dvě klenby a vypadá jako moderní archa. "Meziprostor mezi dvěma slupkami symbolizuje přechodnou část života,“ vysvětluje architekt. Celá stavba vyjde na 80 milionů korun. Podívejte se, jak bude vypadat.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy