Známe nejlepší české architekty. Ve finále je autor kobek, rozhledny i domu ze skla

Známe nejlepší české architekty. Ve finále je autor kobek, rozhledny i domu ze skla
Stezka v oblacích je dílem architekta Zdeňka Fránka a stojí v Dolní Moravě. Autor chtěl lidem zprostředkovat zážitek pobytu nad krajinou.
Spíše do pozice výtvarníka než architekta se pasuje autor revitalizace pražských náplavek a kamenných kobek. Do zdi podél Vltavy zasadil několik skleněných čoček, které oddělují interiéry od chladné řeky. "Jeho návrhy mají silný výtvarný náboj a jsou zároveň po technické stránce do detailu promyšlené," odůvodnila své rozhodnutí porota.
Novostavba vznikla na místě celkem tří domů, které byly v havarijním stavu. Architekti opravili nejstarší část směrovanou do ulice a přistavěli k ní další dvě budovy.
Posledním z finalistů je duo architektek Markéty Mráčkové a Barbory Šimonové, které se věnuje teorii architektury. Připravily knihy a videodokumenty o architektuře 80. let, družstevnictví a uměleckých projektech.
Foto: Tomáš Souček
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
5. 9. 2020 18:27
Architekta roku letos porota vybere celkem z pěti finalistů. O prestižní cenu se uchází třeba Zdeněk Fránek, autor modlitebny v Litomyšli nebo Stezky v oblacích. Mezi kandidáty je také Petr Janda, Atelier 111 architekti, Cosa.cz či dvojice ze studia ov-a, která do Nového Boru navrátila tradici českého sklářství. Vítěze porota vyhlásí v úterý 8. září. Prohlédněte si práci všech nominovaných.

Architekt roku je prestižní ocenění udělované každoročně osobnosti, která vynikla nebo dlouhodobě vyniká v oblasti architektury a zároveň se významně podílí na jejím dobrém jméně. Společnost ABF chce touto cenou poukázat na význam a důležitost role architektů, kteří ovlivňují kvalitu života a kulturní rozvoj společnosti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy