Petr Hájek je podle poroty výrazným architektem střední generace i vlivným pedagogem a jeho realizace představují výjimečné počiny na poli architektury s přesahy i do jiných oborů.
"Jeho tvorba reaguje na kontext, zároveň je svébytná a experimentální. Věnuje se nejen projektům jednotlivých staveb, ale dlouhodobě i urbanismu," uvedl předseda poroty architekt Josef Pleskot.
Za významná Hájkova díla lze považovat Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí (2013), koncepci pavilonu na Benátském bienále (2016) nebo vítězný soutěžní návrh na rekonstrukci ostravských jatek na galerii (2017).
Nedávno také dokončil v Praze dostavbu Centra současného umění DOX a rekonstrukci vodárenské věže na Letné pro dům dětí a mládeže a mateřskou školu.
Do letošního finále postoupilo pět osobností z celkových 16 nominovaných. Do užšího výběru se dostali kromě vítěze i architekti Petr Hlaváček, Zdeněk Fránek a ateliéry Mjölk architekti a CBA.
Porota ve složení Adam Gebrian, Josef Pleskot, Regina Loukotová, Marcela Steinbachová a vítězka loňského ročníku soutěže, umělkyně Kateřina Šedá, rozhodla také o udělení jednoho čestného uznání. To obdržela Dagmar Vernerová, která už téměř 20 let vydává Ročenku české architektury.
"Osmnáct svazků ročenek Česká architektura obohacuje odbornou i laickou veřejnost o aktuální dění na zdejší architektonické scéně. Aktivita Dagmar Vernerové svým způsobem nahrazuje činnost veřejné instituce, od níž by se očekávala propagace české stavební kultury podobným souhrnem každoročních významných realizací, událostí a počinů," argumentovala porota svoje rozhodnutí.
Cena Architekt roku je čestný titul udělovaný každoročně osobnosti, která vynikla nebo dlouhodobě vyniká v oblasti architektury a která se významně podílí na jejím dobrém jméně. Vypisovatel, společnost ABF, chce touto cenou zdůraznit úzkou profesní spojitost mezi stavebníkem a architektem.
V minulosti titul získal Adam Gebrian, Marcela Steinbachová, výtvarnice Kateřina Šedá nebo současný předseda poroty Josef Pleskot.