Architekt, který postavil slavnou pyramidu u Louvru, právě oslavil 100. narozeniny

Skleněná pyramida v Paříži
Mnohé z jeho nejslavnějších budov se nachází ve Spojených státech. (Na snímku Museum of Fine Arts v Bostonu)
Patrně nejznámější zakázku získal Pei v letech 1983-1989. Šlo o rozšíření a modernizaci muzea v Louvru. Projekt inicioval i tehdejší francouzský prezident François Mitterrand.
Pro jeho stavby rozeseté po celém světě jsou typické strohé linie, využití kamene, betonu, skla a oceli. (Na snímku Palazzo Lombardia)
Národní centrum atmosférického výzkumu v Coloradu. Zobrazit 10 fotografií
Foto: Profimedia.cz
ČTK ČTK, Bydlení
28. 4. 2017 15:05
"Geometrie zůstává základní myšlenkou mé architektury," tvrdí americký architekt čínského původu Leoh Ming Pei. Za svoji kariéru navrhl velké množství budov – od průmyslových mrakodrapů, univerzitních budov přes muzea až po banky, hotely a kostely. Autor skleněné pyramidy u Louvru a nositel prestižní Pritzkerovy ceny právě oslavil 100. narozeniny.

Světoznámý architekt I.M. Pei oslavil 26. dubna své 100. narozeniny. Narodil se v čínském Guangzhou v roce 1917 jako syn známého bankéře. Přestěhoval se do New Yorku, aby mohl studovat architekturu, a tam si také v roce 1955 založil svou první architektonickou firmu. 

Pro jeho stavby rozeseté po celém světě jsou typické strohé linie, využití kamene, betonu, skla a oceli. Proslulost získal například odvážnou skleněnou pyramidou u pařížského Louvru nebo budovou Čínské banky v Hongkongu.

K jeho slavným budovám patří hotel Four Seasons na 57. ulici v New Yorku, knihovna Johna F. Kennedyho v Bostonu, Rokenrolová síň slávy v Clevelandu nebo Národní centrum atmosférického výzkumu v Coloradu.

Mezi jeho poslední práce patří třeba Muzeum moderního umění v Lucemburku (Mudam), Muzeum islámského umění v katarském Dauhá nebo Vědecké středisko v Macau.

Pei se narodil v Kantonu jako syn známého bankéře. Vyrostl v Šanghaji, v 18 letech se přestěhoval do USA, kde studoval architekturu na Pensylvánské univerzitě, titul bakaláře architektury pak získal v roce 1940 na prestižním Massachusettském technickém institutu (MIT). Poté byl asistentem na Harvardově univerzitě. Od roku 1954 je občanem USA, o rok později si v New Yorku založil svou první architektonickou firmu.

 

Právě se děje

Další zprávy