reklama
 
 

Skleněný dům, v jehož středu roste ohromná jedle. Ekologické bydlení kazašského podnikatele

30. 4. 2017
Ještě před třemi lety šlo pouze o vizi. Díky tomu, že se našel investor, se bude koncept skleněného domu postaveného kolem 12 metrů vysoké jedle co nevidět realizovat. "Hlavním účelem tohoto projektu je nabídnout alternativu ruchu městského života. Zároveň jsme chtěli spojit možnosti moderního průmyslového designu a přírodního bohatství," vysvětluje jeden z jeho autorů.

Strom v domě (Tree in a House) stojí v horských lesích Almaty v Kazachstánu. Koncept vznikl zhruba pře dvěma lety. Díky tomu, že se našel investor, bude zřejmě i realizován.

Dům, jehož srdce tvoří obrovská jedle, byl postaven pro osmatřicetiletého podnikatele za (v přepočtu) osm milionů korun.

Základní konstrukce proskleného válce je tvořena čtyřmi kovovými sloupy. Plášť z dvojitého skla je pokrytý průhlednými solárními panely, které dodávají teplo a elektrickou energii. Na koupání i zalévaní se využívá vyčištěná dešťová doba.

"Hlavním účelem tohoto projektu je nabídnout alternativu ruchu městského života. Zároveň jsme chtěli spojit možnosti moderního průmyslového designu a přírodního bohatství," říká Almasov.

Architekti byli rovněž vedeni snahou vytvořit ekologický dům, jehož majitelé budou žít co nejblíž přírodě. "Hledali jsme řešení, které by v budoucnu mohlo zabránit ničení lesů," dodává Almasov s tím, že o projekt projevily zájem desítky lidí z celého světa.

"Náš koncept zaujal více než dvě stovky novinářů z celého světa, a to včetně zástupců z magazínu National Geographic nebo z televizní stanice Discovery. Pochopili jsme proto, že tento k přírodě šetrný projekt, který nevyžaduje nic k tomu, aby se v něm dalo žít, musíme realizovat," řekl Aktuálně.cz čtyřiadvacetiletý Aibek Almasov, zakladatel architektonického a designérského studia A. Masow Architects.

autor: Petra Jansová | 30. 4. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama