Honolulu - V Honolulu začala další mezinárodní konference o globálním klimatu. Na rozdíl od té na Bali, kterou v prosinci se zájmem sledovala všechna světová média, jsou ale na Havaj pozváni jen někteří.
"Je to jeden z paralelních procesů pokoušejících se odblokovat jednání o změnách klimatu. V tomto smyslu je toto jednání užitečné," řekl Aktuálně.cz Vojtěch Kotecký z ekologického Hnutí Duha.
Na konferenci, kterou nepořádá Organizace spojených národů, ale Spojené státy, přijíždí 16 zemí. Dohromady produkují více než dvě třetiny světových emisí oxidu uhličitého.
Jeden z hlavních znečišťovatelů pozván nebyl, s Íránem Spojené státy nemluví. Na místě jsou ale Austrálie, Brazílie, Čína, Francie, Indie, Indonésie, Itálie, Japonsko, Jihoafrická republika, Jižní Korea, Kanada, Mexiko, Německo, Rusko a Velká Británie.
Svého zástupce budou na Havaji mít i Evropská unie a Spojené národy.
Ekologický fotbal
Předchozí kolo jednání klubu hlavních světových ekonomik (MEM) o změnách klimatu se konalo ve Washingtonu na konci září minulého roku. Žádné konkrétní závazky však z tehdejšího setkání nevyplynuly.
Komentátoři teď řeší, nakolik jde i tentokrát v Honolulu o opravdové jednání a nakolik o pouhou snahu vzbudit dojem, že se něco dělá.
Že havajské rozhovory nejsou pro Washington zas tak důležité, totiž minulý týden naznačil i James Connaughton, předseda Bushova Výboru pro kvalitu životního prostředí.
"Mám za to, že půjde o opakující se diskuze, jejichž základním cílem bude předložit množství podkladů bez toho, aby se nějaká země zavázala ke konkrétnímu návrhu," citovala agentura Reuters představitele Bílého domu.
"Klademe větší důraz na spolupráci - místo klasického: 'Ty přineseš svá čísla, já přinesu svá a teď s nimi začneme hrát fotbal," dodal Connaughton.
Ekologové v rozpacích
Že by došlo na Havaji k nějakému průlomu, neočekávají ani představitelé vlád, ani ekologické organizace.
"Je to jedno z přípravných jednání, které povedou k zásadním rozhovorům v Kodani," říká Kotecký z Hnutí Duha.
V Kodani má být na konci roku 2009 představen nástupce Kjótského protokolu. Ten bohaté země zavazuje ke snížení emisí skleníkových plynů a vyprší roku 2012.
Kritičtější je Jiří Jeřábek z nevládního Centra pro dopravu a energetiku. Domnívá se, že schůzka v Honolulu je jen public relations akcí Spojených států.
"Tuhle iniciativu nevítáme, chce ukázat, že se něco dělá. Oslabuje se tím pozice OSN," řekl Jeřábek Aktuálně.cz.
Méně skeptický je však sám vyslanec OSN.
"Domnívám se, že lidé se nyní cítí o hodně pohodlněji, poté, co na Bali došlo k rozhodnutí ohledně záležitostí, které musí být součástí jak vyjednávání, tak balíčku po roce 2012," řekl Reuters Ivo de Boer, sekretář Rámcové úmluvy OSN o klimatických změnách.
USA nám zelenají?
I v ekologických otázkách je však už slyšet vzdálený gong ohlašující konec éry prezidenta Bushe.
Všichni důležití prezidentští kandidáti kromě republikána Mitta Romneyho totiž - na rozdíl od Bushe - institucionální omezení emisí skleníkových plynů podporují.
V poslední době však částečně "zelená" i současná amdinistrativa.
V prosinci byl schválen zákon, který má investovat do úsporných a obnovitelných zdrojů a snížit emise osobních aut prodávaných ve Spojených státech do roku 2020 o 40 procent.
Ekologie se Bush dotkl i ve svém projevu o stavu Unie a přislíbil 2 miliardy dolarů během tří let na vytvoření fondu pro sdílení ekologických technologií s rozvojovými zeměmi.
O dva dny dříve slíbilo Japonsko dalších 10 miliard. 500 milionů dolarů ročně věnuje Velká Británie.
Havajská čároekologie
Upozornit na hrozící klimatické změny chtějí v průběhu dvoudenních jednání i sami Havajci.
Před budovou, kde se jedná, se koná ekologická demonstrace. Blízká Havajská univerzita pak pořádá sérii klimatologických přednášek.
Mediálně nejvíce sledovaní jsou ale aktivisté z projektu Blue Line (modrá čára), kteří ve středu odpoledne vyznačili křídou hranici země ohrožené záplavami, pokud se hladina moří zvedne o 1 metr.
Jako souostroví je Havaj vůči klimatickým změnám mimořádně citlivá. Zvýšení hladiny moří sníží schopnost půdy absorbovat vodu a hrozí, že se některé části souostroví promění v bažiny.