Vědci: Čím víc je ve vzduchu CO2, tím víc umírá lidí

gaz
6. 1. 2008 13:00
Kalifornská univerzita přinesla důkaz o škodlivosti emisí
Emise CO2 způsobují smrt
Emise CO2 způsobují smrt | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Stanford (Kalifornie) - O tom, že emise oxidu uhličitého způsobují globální oteplování, už pochybuje jen málokdo. Stanfordova univerzita v Kalifornii teď ale zveřejnila výsledky výzkumu, který poprvé dokázal vztah mezi zvyšováním hladiny oxidu uhličitého v ovzduší a lidskou úmrtností.

Za každý stupeň, o který se kvůli emisím CO2 zvýší teplota vzduchu, zemře na světě přibližně 20 tisíc lidí.

Kalifornie je na tom nejhůř

"Tato studie je vůbec první, která izoluje efekty oxidu uhličitého od ostatních příčin globálního oteplování a kvantitativně ukazuje, že chemické a meteorologické změny způsobené CO2 samy o sobě zvyšují úmrtnost - díky zvýšenému množství ozónu, částic a karcinogenů v ovzduší," řekl serveru ScienceDaily.com jeden z autorů výzkumu Mark Jacobson.

Kromě většího počtu mrtvých způsobuje zvýšení hladiny oxidu uhličitého také častější výskyt astmatu a onemocnění dýchacího traktu.

Kvalita vzduchu v Los Angeles je jedna z nejhorších v USA.
Kvalita vzduchu v Los Angeles je jedna z nejhorších v USA. | Foto: Wikipedia

Výsledky studie jsou podle Jacobsona zajímavé například pro Kalifornii, která má šest z deseti měst s nejhorším vzduchem ve Spojených státech.

Vzduch plný CO2 se totiž drží "při sobě". Čím větší množství CO2 už ve vzduchu je, tím snadněji dochází k dalšímu zvyšování obsahu oxidu uhličitého.

Kalifornie vs.USA

Kalifornie ve středu zažalovala federální Úřad pro ochranu životního prostředí EPA, který zakázal, aby mohly jednotlivé americké státy v budoucnu množství emisí produkovaných auty omezovat samy bez ohledu na federální regulace.

Čtěte více:
Kalifornie a spol. žalují Bushe kvůli emisím
Bushův zelený zákon je na světě. Kritikům nestačí

Jedním z důvodů prosincového rozhodnutí EPA bylo právě to, že neexistuje dostatek důkazů o spojení emisí oxidu uhličitého a zdravotních rizik. A právě takové údaje nyní stanfordský výzkum přinesl.

"Kvůli oxidu uhličitému a s ním spjatým globálním oteplováním budete inhalovat větší množství škodlivých chemikálií," citovala Jacobsona agentura Bloomberg. "Logickým krokem proto nyní je emise snížit."

Kalifornie by si měla limity určovat sama, tvrdí Mark Jacobson
Kalifornie by si měla limity určovat sama, tvrdí Mark Jacobson | Foto: Wikipedia

Nejkomplexnější model

Podle amerického vědce výzkum navíc podporuje tvrzení kalifornských politiků, že každý stát si musí určovat emisní limity sám, protože každý stát má vlastní specifika.

"Už to, že šest z deseti nejvíce znečištěných měst ve Spojených státech se nachází v Kalifornii, z ní vytváří speciální případ," tvrdí stanfordský profesor.

Dalším odůvodněním postoje EPA bylo, že se Kalifornii nepodařilo vědecky podložit, že se její environmentální politika musí - kvůli jejím osobitým problémům - lišit od politiky federálních úřadů.

Jacobson na svém výzkumu pracoval osmnáct let a podle mnoha vědců je jeho atmosférický model tím nejkomplexnějším, který v současné době existuje.

Čtěte také:
Špinavé ovzduší vloni zabilo až dvanáct tisíc Čechů
Špinavý vzduch: Dětí-alergiků už 10 let rychle přibývá

 

Právě se děje

Další zprávy