Kjóto nahradí nová smlouva. Drama svět vs. USA skončilo

Red Zah
15. 12. 2007 8:15
Američané kompromis nejprve odmítli, pak řekli ano

Bali - Kjótský protokol nahradí nová smlouva o snižování emisí. Dnes brzy ráno se na tom na Bali dohodli zástupci více než 150 zemí, které se účastnily největší konference o klimatických změnách v dějinách.

Přijetí takzvané Cestovní mapy z Bali přitom v samém závěru dramatických jednání málem zkrachovalo: Indií předložený kompromis už dostal zelenou od všech zastoupených států, když ho najednou odmítly Spojené státy.

"Takový návrh nemůžeme přijmout, řekla Paula Dobriansky, vedoucí americké delegace na Bali, doslova.

Na hlavu Dobrianské a spol. se ale vzápětí snesla vlna ostré kritiky. "Nejste schopni převzít vedení. Tak se kliďte z cesty," reagoval podle agenturních zpráv například delegát z Papuy-Nové Guineje.

I ostatní země - včetně těch z EU - na Američany tlačily. A ti nakonec, byť neochotně, řekli kompromisu "ano".

Foto: Aktuálně.cz
Rozhovor s vyjednavačem USA na Bali:
Bush je zelenější než EU
Foto: Aktuálně.cz
Blog Martina Bursíka:
Živě z Bali: Bush není zelený, blokuje jednání o klimatu

Hra se slovy

Indický návrh, podporovaný Čínou, se ale původně nezamlouval ani Evropské unii. Indové přitom žádali zdánlivou banalitu: přehodit slova v závěrečném dokumentu.

Jak se však ukázalo, tak banální jejich požadavek zase nebyl.

V jazykově krkolomném návrhu cestovní mapy původně stálo, že se žádá "měřitelné, podléhající ohlášení a přezkoumatelné, národně přiměřené jednání, které povede ke snižování emisí skleníkových plynů rozvojových zemí, podpořené technologií a umožněné financováním pomoci ke svépomoci".

Indie přesunula první tři výrazy - tedy "měřitelné, podléhající ohlášení a přezkoumatelné" - až na konec odstavce. Ty jako by se tím pádem nevztahovaly na snižování emisí, ale na technologickou a finanční pomoc průmyslových států.

A právě to Spojené státy od začátku odmítaly.

Ambiciózní cíle EU

EU dlouhodobě chce, aby se vyspělé země zavázaly snížit emise skleníkových plynů do roku 2020 o 25 až 40 procent oproti roku 1990.

S tím ale nesouhlasí Austrálie, Japonsko, Kanada a právě USA.

Skleníkové plyny přítomné v atmosféře mají podle vědeckých studií zásadní podíl na globálním oteplování, které může vyústit v nevratné klimatické změny.

 

Právě se děje

Další zprávy