Britský student vyvinul robota právníka. Zdarma pomáhá uchazečům o azyl

Magazín Magazín
16. 3. 2017 10:00
Původně sloužila aplikace DoNotPay na odvolání se vůči pokutám za rychlost nebo špatné parkování. Joshua Browder se však půl roku po jejím spuštění rozhodl, že bude pomáhat i uprchlíkům s žádostmi o azyl. Jeho chatbot jako první na světě poskytuje právní servis. Při jeho programování se radil s právníky z několika zemí.
Joshua Browder na konferenci DLD v Mnichově.
Joshua Browder na konferenci DLD v Mnichově. | Foto: ČTK

Když loni v březnu spustil Brit Joshua Browder aplikaci DoNotPay, jeho cílem bylo pomáhat lidem s pokutami za špatné parkování a překročení rychlosti. Inspirací mu tehdy byly jeho vlastní přestupky. Jeho aplikaci během pár měsíců využily stovky tisíc lidí.

"Když jsem začal v osmnácti letech řídit, dostával jsem spoustu pokut za parkování a tak jsem vytvořil tuhle službu," sdělil BBC Browder. A dodal, že by jej nikdy nenapadlo, že by se díky jeho technologii podařilo odvolat vůči celkem 250 tisícům přestupků.

V srpnu 2016 se současný student Stanfordské univerzity rozhodl rozšířit službu o pomoc uchazečům o azyl. "Funguje to na principu pokládání otázek s cílem zjistit, zda má uprchlík nárok na azylovou ochranu v rámci mezinárodních práva," řekl autor. "Například: Bojíte se, že byste byl ve své zemi mučen?" uvedl příklad.

První právní robot na světě

DoNotPay je vůbec prvním počítačovým robotem poskytujícím právní servis. Pracuje na principu takzvaného chatbotu - počítačového programu, který vede konverzaci pomocí textu nebo audio příkazů a běží na facebookové platformě Messenger, s jejíž pomocí sbírá informace o případu a vydává rady a právní dokumenty. Browder na jeho vývoji pracoval s právníky z různých zemí.

Zatímco ve Spojených státech a Kanadě pomáhá chatbot uprchlíkům vyplnit imigrační přihlášky, ve Velké Británii může také uchazečům o azyl pomoci obdržet vládní finanční pomoc. Chatbot rovněž navrhuje, jak by žadatel mohl odpovědět, aby zvýšil své šance na získání azylu - například: "Ve vaší situaci je nejlepší popsat, kdy ve vaší zemi týrání začalo."

"Jakmile zná robot detaily, uživatel může o azyl požádat. Systém si poznamená stovky detailů a automaticky vyplní imigrační přihlášku. Klíčové je, že všechny otázky, na které se robot ptá, jsou v jednoduché angličtině a během rozhovoru umělá inteligence přímo generuje feedback," popsal Browder.

Pro doplnění přihlášky dostane uprchlík i specifické instrukce o lokalizaci podání přihlášky, podrobnosti o požadované dodatečné dokumentaci a prostředcích další pomoci.

Připojení k internetu je stejně důležité jako voda nebo přístřeší

V současné době je právnický robot dostupný přes aplikaci Messenger v prostředí systémů Apple a Android. Browder však poznamenal, že by do budoucna rád aplikaci rozšířil do více jazyků a na více aplikací, jako například Whatsapp.

Někteří experti v oblasti technologií však tvrdí, že Browderův výtvor zřejmě nebude mít takový ohlas u žadatelů o azyl jako u lidí, kteří se potýkají s pokutami. "Browderův chatbot je skvělým příkladem technologie, která pomáhá potřebným. Nicméně uprchlíci patří ke skupině obyvatel s nejméně častým připojením na internet. Takže Facebook chatbot nemusí být nejlepší cestou, jak jim pomoci," řekl k tomu Oliver Smith, senior reportér technologické a byznysové platformy The Memo.

Google představil nového robota, umí skákat i chodit po schodech.
1:02
Google představil nového robota, umí skákat i chodit po schodech. | Video: Boston Dynamics

Smith dodal, že internetové služby a digitální formáty jsou přínosné pro lidi žijící v zemi s konzistentním připojením k internetu. Ale ti, kteří ze svých zemí uprchli, mají často potíž dostat se v táborech pro uprchlíky nebo cestou napříč zeměmi k internetovému připojení.

To potvrzuje také Organizace spojených národů. Podle ní je internetové připojení pro uprchlíky stejně důležité jako voda, jídlo nebo přístřeší. Nicméně pouze 39 % z nich má k mobilnímu internetu přístup.

 

Právě se děje

Další zprávy