Britská královna vyznamenala člena Monty Pythonů nebo spisovatelku Atwoodovou

ČTK ČTK
29. 12. 2018 17:09
Britský komik a jeden z členů komediální skupiny Monty Python Michael Palin může nově užívat titul sir. Titulem dáma, který je jeho ženskou obdobou, se napříště může pyšnit například bývalá modelka Lesley Lawsonová, známější pod přezdívkou Twiggy.
Michael Palin (první zleva) se zbylými členy satirické skupiny Monty Python.
Michael Palin (první zleva) se zbylými členy satirické skupiny Monty Python. | Foto: Reuters

Vyplývá to ze seznamu vyznamenaných, kteří u příležitosti oslav Nového roku dostali od britské královny Alžběty II. Řád britského impéria. Ocenění se dočkali také potápěči, kteří se podíleli na záchraně chlapců z thajské jeskyně, či lidé, kteří přispěchali na pomoc obětem teroristických útoků.

Na novoročním seznamu vyznamenaných jsou britský herec Jim Carter, kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová, britsko-americký režisér Christopher Nolan či trenér anglické fotbalové reprezentace Gareth Southgate.

Komik Palin je prvním ze skupiny Monty Python, který se stal rytířem. Královna ovšem ocenila především jeho zásluhy v oblasti dokumentární tvorby, které se věnuje.

Oceněných je na novoročním seznamu celkem 1148. Je mezi nimi sedm potápěčů, kteří se letos v létě podíleli na záchraně dvanácti chlapců a jejich fotbalového trenéra ze zaplavené jeskyně na severu Thajska. Za svou pomoc obětem teroristických útoků v Londýně a Manchesteru v roce 2017 vyznamenání obdrželo 43 lidí včetně policistů a zdravotníků.

Řád britského impéria se uděluje dvakrát ročně - u příležitosti Nového roku a v červnu u příležitosti výročí korunovace královny Alžběty II. Řád má několik úrovní - velkokříž, rytíř-komandér, komandér, důstojník a člen, ale jen držitelé dvou nejvyšších smějí užívat titul sir (pro muže) či dáma (pro ženy).

VIDEO: Skupina Monty Python se loučí.

Kdyby šel na představení někdo, kdo Monty Python nezná, byl by asi zaskočen, čemu se má smát, říká František Fuka, který viděl v Londýně jedno z posledních představení legendární komediální skupiny. | Video: dvtv
 

Právě se děje

Další zprávy