Britská královna vyznamenala člena Monty Pythonů nebo spisovatelku Atwoodovou

ČTK ČTK
29. 12. 2018 17:09
Britský komik a jeden z členů komediální skupiny Monty Python Michael Palin může nově užívat titul sir. Titulem dáma, který je jeho ženskou obdobou, se napříště může pyšnit například bývalá modelka Lesley Lawsonová, známější pod přezdívkou Twiggy.
Michael Palin (první zleva) se zbylými členy satirické skupiny Monty Python.
Michael Palin (první zleva) se zbylými členy satirické skupiny Monty Python. | Foto: Reuters

Vyplývá to ze seznamu vyznamenaných, kteří u příležitosti oslav Nového roku dostali od britské královny Alžběty II. Řád britského impéria. Ocenění se dočkali také potápěči, kteří se podíleli na záchraně chlapců z thajské jeskyně, či lidé, kteří přispěchali na pomoc obětem teroristických útoků.

Na novoročním seznamu vyznamenaných jsou britský herec Jim Carter, kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová, britsko-americký režisér Christopher Nolan či trenér anglické fotbalové reprezentace Gareth Southgate.

Komik Palin je prvním ze skupiny Monty Python, který se stal rytířem. Královna ovšem ocenila především jeho zásluhy v oblasti dokumentární tvorby, které se věnuje.

Oceněných je na novoročním seznamu celkem 1148. Je mezi nimi sedm potápěčů, kteří se letos v létě podíleli na záchraně dvanácti chlapců a jejich fotbalového trenéra ze zaplavené jeskyně na severu Thajska. Za svou pomoc obětem teroristických útoků v Londýně a Manchesteru v roce 2017 vyznamenání obdrželo 43 lidí včetně policistů a zdravotníků.

Řád britského impéria se uděluje dvakrát ročně - u příležitosti Nového roku a v červnu u příležitosti výročí korunovace královny Alžběty II. Řád má několik úrovní - velkokříž, rytíř-komandér, komandér, důstojník a člen, ale jen držitelé dvou nejvyšších smějí užívat titul sir (pro muže) či dáma (pro ženy).

VIDEO: Skupina Monty Python se loučí.

Kdyby šel na představení někdo, kdo Monty Python nezná, byl by asi zaskočen, čemu se má smát, říká František Fuka, který viděl v Londýně jedno z posledních představení legendární komediální skupiny. | Video: dvtv
 

Právě se děje

před 48 minutami

Čeští fotbalisté zůstali v žebříčku FIFA na 45. místě

Čeští fotbalisté zůstali po třech říjnových zápasech v žebříčku reprezentací FIFA na 45. místě, o které se nyní dělí se Skotskem. Pořadí stále vede Belgie. Mezinárodní federace fotbalových asociací zveřejnila říjnový žebříček na svém webu.

Český tým v říjnu odehrál tři venkovní zápasy. Nejprve v přípravě zvítězil 2:1 na Kypru, následně v Lize národů vyhrál totožným výsledkem v Izraeli a poté ve stejné soutěži podlehl 0:1 ve Skotsku. Během srazu z mužstva postupně kvůli koronavirovým opatřením vypadlo sedm hráčů a v posledním duelu scházel i hlavní trenér Jaroslav Šilhavý.

Z českých soupeřů v Lize národů si nejvíce polepšil Izrael, který se posunul o pět míst na 88. pozici. Skotové poskočili o čtyři příčky a mají stejně bodů jako Šilhavého svěřenci. Slováci naopak klesli o jedno místo na 37. pozici.

Už přes dva roky vévodí žebříčku Belgičané. Prvních pět míst zůstalo nezměněno, na šestou pozici poskočili Španělé. Největší posun se povedl Maltě, která si polepšila o šest příček na 180. místo.

Další zprávy