Boj o klima vrcholí. Na Bali zkouší odvrátit krach

lem
14. 12. 2007 12:25
Dohodou z Bali bude kompromis, doufají delegáti

Bali - Největší klimatická konference historie se blíží ke svému konci. Neshody ale zůstávají. Politici přesto hýří optimismem.

Indonéští přestavitelé se ze všech sil snaží přivést znesvářené strany ke kompromisu. Žádají, aby z textu zmizely konkrétní a pěvně stanovené cíle.

Podle dostupných informací tak z chystaného dokumentu zmizí dlouho přetřásané snížení emisí o 25 až 40 procent do roku 2020. Zůstat má pouze méně konkrétní a časově vzdálenější omezení škodlivin na polovinu do roku 2050.

Živě z Bali: Bush je dost zelený, vysvětlují USA Čechům - ČTĚTE ZDE

Zatím však není jasně, zda budou s dohodou Spojené státy a další země souhlasit.

Posun na Bali?

Přítomní delegáti mluví každopádně o posunu. "Běží poslední hodiny konference a jsem rád, že jsme našli cestu k dohodě v několika důležitých otázkách," potvrdil evropský komisař pro životní prostředí Stavros Dimas.

"Všechny strany jsou připraveny k ústupkům a nalezení kompromisu," citovala německého ministra životního prostředí Sigmara Gabriela agentura Reuters."Myslím, že klima je na klimatické konferenci dobré a na konci nás čeká úspěch."

Ještě včera přitom Evropská unie vyhrožovala Spojeným státům bojkotem dalších schůzek o životním prostředí. Jedinou možnost viděla sedmadvacítka v tom, že Washington začne spolupracovat při snižování emisí skleníkových plynů.

Zatímco EU se v Indonésii snažila industrializované země přimět, aby do roku 2020 snížily emise CO2 a jiných skleníkových plynů oproti roku 1990 o 25 až 40 procent, Spojené státy se nechtěly podepsat ani pod nezávazný dokument, který by něco takového navrhoval.

Foto: Reuters

Kroky USA kritizuje Gore

Postoj své země na Bali ve čtvrtek kritizoval bývalý viceprezident a držitel Nobelovy ceny míru Al Gore.

"Moje vlastní země, Spojené státy, je odpovědná za maření pokroku na Bali," prohlásil.

Delegáty přesto vyzval k trpělivosti a neodpustil si ani poznámku o tom, že "za dva roky (tedy po amerických volbách) budou Spojené státy někde úplně jinde".

Cestovní mapa z Bali má načrtnout kroky, jak dál jednat o nástupci Kjótského protokolu, jehož platnost vyprší v roce 2012. Její znění by mělo být známo ještě dnes, kdy čtrnáctidenní konference o životním prostředí skončí.

 

Právě se děje

Další zprávy