Tak jsme vyhubili další druh, stydím se za člověka, reaguje svět na umírajícího nosorožce Sudána

Magazín Magazín
2. 3. 2018 15:01
Sociálními sítěmi rezonuje umírající bílý nosorožec Sudán, poslední samec svého druhu na světě. Lidé horečnatě diskutují o jeho možné záchraně či o zachování jeho druhu. Další lámou hůl nad civilizovaností a moudrostí člověka, vzhledem k tomu, jak se systematicky stará o likvidaci živočišných druhů.
Nosorožec Súdán v Keni
Nosorožec Súdán v Keni | Foto: Aktuálně.cz

Od čtvrtka 1. března, kdy keňská rezervace Ol Pejeta oznámila, že stav Sudána, posledního žijícího samce nosorožce bílého, se dramaticky zhoršil, se objevily na sociálních sítích tisíce přání, proseb i stesků od lidí z celého světa.

"Mé srdce je zraněno," reagovala například na Twitteru dívka, která má několik fotek, jak Sudána krmí. Ta ve svém tweetu také tvrdí, že kromě aktuálních onemocnění byl nosorožec i slepý.

Mnozí rezervaci žádají, aby se pokusila o zachování tohoto ve volné přírodě již vyhynulého druhu. Samec a dvě samice, žijící pod dohledem strážců v Keni, totiž patří Zoo Dvůr Králové nad Labem a do své původní vlasti byli z Česka dovezeni. Lidé z Ol Pejeta říkají, že se snaží o umělé oplodnění, protože samec již páření není schopen a samice mají problémy s reprodukcí.

Na to jim někteří uživatelé sociálních sítí radí, aby zkusili klonování. Tato metoda je však i přes stále větší pokroky vědců značně nejistá, něco jako výhra v loterii. Genom každého druhu zvířat má totiž desetitisíce různých genetických sekvencí, o nichž člověk netuší, k čemu jsou. Někteří uživatelé se však ke klonování zoufale upínají a vidí v něm moderní technologii oproti IVF, tedy "in vitro fertilizaci" neboli umělému oplodnění.

Nicméně pro případné rozmnožení Sudána se dělalo všechno možné, loni se dokonce objevil na Tinderu, což je seznamovací aplikace pro chytré telefony, s žádostí o sehnání partnerky.

O zánik nosorožce bílého se postarali především pytláci, kteří zlikvidovali jeho stavy. Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) žilo ještě v roce 1960 na Zemi více než 2000 kusů severního poddruhu bílého neboli tuponosého nosorožce. O dvacet let později, v roce 1980, žilo kvůli útokům pytláků už jen 15 zvířat. Někteří v tom vidí selhání lidské civilizace a pochybují o moudrosti a civilizovanosti lidského druhu.

Jiní se pozastavují nad smutnou skutečností, že Sudán žije jen díky nepřetržité stráži, kterou u něj ozbrojenci drží 24 hodin denně. "S tímto světem je něco špatně," konstatuje se v jednom tweetu.

"Někdy se stydím a je mi trapně, že jsem člověk," říká jiný uživatel. "Takže další druh, který jsme vyhubili, a 'máme to štěstí', že nám umírá přímo před očima."

A to by nebyli Češi, aby i tuto smutnou zprávu nedokázali obrátit v žert. Připomněli slavný facebookový post Pavla Bělobrádka, jenž poučoval majitelku, která přišla o psa, že jí pes neumřel, nýbrž chcípnul. A poznamenali, že šéf lidovců asi není rád, když se o Sudánovi píše, že umírá.

 

Právě se děje

Další zprávy