Marie, Josef i Ježíšek v dřevěné kolébce jsou ve třech oddělených klecích s ostnatým drátem, přičemž nad tou prostřední svítí zářivka ve tvaru vánoční hvězdy.
"Pro nás to symbolizuje fakt, že svatá rodina stojí za všemi těmi bezejmennými rodinami," řekla deníku Los Angeles Times pastorka církve Karen Clark Ristineová. "Slyšeli jsme, v jakých situacích se tyto rodiny nacházejí, viděli jsme, jak byli žadatelé o azyl přivítáni a jak se s nimi zacházelo," dodala pastorka, podle které byli Josef, Marie a Ježíšek také uprchlíci.
Útěk do Egypta je biblická událost, podle které Ježíš a jeho rodiče opustili ze strachu Jeruzalém, protože se doslechli, že král Herodes chystá vyvraždění všech novorozenců.
Ristineová, která je hlavní pastorkou teprve od července, uvedla, že církev často používá betlém k poukázání na vážné společenské problémy. V minulosti takto komentovala například vysokou míru bezdomovectví v Kalifornii. Na svou obranu pak podotýká, že v kostele lidé najdou tradiční betlém, kde je již svatá rodina pohromadě.
Fotka betlému rozproudila velmi živou debatu na facebookových stránkách církve. "Je to zvrácené, rouháte se," kritizují metodisty někteří diskutující. Není podle nich také zrovna příhodné přirovnávat Trumpa ke králi Herodovi, protože americký prezident nezavraždil žádné nevinné děti. Druzí naopak oceňují odvahu církve. "Pro nás tohle není politické téma, ale teologické. Píšou mi lidé, které vůbec neznám, a tvrdí, že je to rozplakalo a dojalo," tvrdí Ristineová.
Trump učinil z omezení legální a ilegální imigrace klíčovou součást své politiky. V říjnu jeho administrativa uvedla, že hodlá v příštím fiskálním roce přijmout maximálně 18 tisíc uprchlíků. To představuje nejnižší roční strop od spuštění novodobého programu přesídlování uprchlíků v roce 1980.