Simon Weckert je berlínský umělec, který zkoumá, jak technologie formují společnost a ovlivňují pohyb ve městě. Od roku 2005, kdy společnost Google představila kartografickou aplikaci na vyhledávání nejrychlejší trasy a určování polohy, se podle umělce zcela změnil způsob, jakým nahlížíme na město, potažmo svět.
Google mapy si podle Weckerta lidé oblíbili hlavně proto, že jsou interaktivní. Nabízejí přiblížení, vyhledávání i tak zvané Street View, které uživatele pomysleně přemístí na konkrétní místo a umožní mu danou trasu virtuálně procházet.
Google, na kterém jsou závislé společnosti poskytující ubytování (Airbnb), alternativní taxi Uber a Bolt anebo rozvoz jídla, tak formuje virtuální kapitalismus.
Weckert se na tento fenomén rozhodl upozornit svéráznou akcí, kdy si nakoupil 99 chytrých telefonů, dal je do vozíku a jezdí s nimi po vybraných ulicích. Někde se zastaví, jinde zpomalí a celkově tak simuluje dopravní zácpy či zpomalený provoz a ovlivňuje pohyb aut po městě.
Zelená čára ukazující volnou cestu se totiž v aplikaci přebarví na červenou a řidiče naviguje na objízdnou trasu. Dříve zaplněné ulice najednou zejí prázdnotou a to vše díky muži s červeným vozíkem.