Bavorský Regen provoní o víkendu pivo a polévka

Radmila Nagovská
25. 7. 2012 11:52
Příhraniční městečko ožije slavnostmi s tradicí od roku 1742
Foto: Regen.de

Na šest dní se bavorské městečko Regen promění v ozářené centrum, kterým zavoní hustá zeleninová polévka a pivo poteče proudem. Od pátku 27. července až do středy 1. srpna se v Regenu koná tradiční už 138. ročník Pichelsteinerfestu.

Historie těchto v Dolním Bavorsku nejznámějších, největších a také nejstarších oslav spadá do roku 1742. Tehdy se jedna místní selka musela postarat o pandura Trenka a jeho družinu. Žena jim navařila nad ohněm ve velkém kotli hustou polévku, do které dala spousty zeleniny a masa. Jídlo jim tak chutnalo, že se tehdejší recept uchoval dodnes a leckterá kuchařka nejen v Německu jej s oblibou vaří i dnes.

Na řeku vyjedou gondoly

Regenský fest začne už v pátek odpoledne. Do centra dění, kde nebudou chybět pojízdné obchody a obrovské stany pro návštěvníky, přijede velký pivovarský vůz tažený koňmi, aby jeho posádka slavnostně narazila pivo. Oslavy budou pokračovat i následujících dnech.

Foto: Regen.de

Divácky atraktivní je pokaždé sobotní večer, kdy se na zdejší řeku se stejným jménem jako město Regen vydají nádherně nazdobené a osvícené gondoly. Tento nevšední zážitek je navíc umocněný spoustou světel a lamp svítících po celém městě. Jízda gondol s mottem Po Regenu okolo světa začíná ve 20:45 hodin.

Na ty, kdo zvolí jako návštěvní den neděli, čeká v půl druhé odpoledne průvod městem. V čele průvodu pojede desetispřeží soukromého pivovaru J. B. Falter. Tradiční hustá zeleninová polévka, po které je festival pojmenován, se bude podávat v pondělí v pravé poledne. Každoročně tu vydají kolem tří tisíc porcí tohoto vynikajícího pokrmu. V úterý odpoledne je připraven zábavný program pro děti a ve středu se organizátoři zaměřili na seniory.

Zábavu si ale v Regenu po dobu nadcházejících šesti dnů najde každá věková kategorie. Na náměstí v centru dominují stánky a pojízdné obchůdky. Ve vyzdobených halách a stanech hraje hudba od bavorské dechovky až po moderní žánry. A součástí oslav jsou i každodenní vodní hry. Regenský fest zakončí ve středu večer v 10 hodin velký ohňostroj.

Skleněný les

Bavorské městečko má ale svým návštěvníkům co nabídnout i mimo festivalové veselí. Ne nadarmo bývá Regen nacházející se v srdci Bavorského lesa nazýván Perlou na řece. Za návštěvu určitě stojí skleněný les. Tradiční jedle, smrky, osiky a další stromy jsou vyrobené ze skla. Na ploše kolem dvou tisíc metrů čtverečních propojili autoři lesa cestovní ruch a bavorskou sklářskou tradici. Zvláště při západu slunce hrají sklenění velikáni ve tvaru kužele, špiček nebo kruhů zajímavou směsicí barev.

Foto: Regen.de

Skleněný les stojí v těsně blízkosti zříceniny hradu Weissenstein a Fressende Haus neboli žeroucího domu. Objekt pocházející z roku 1100 sloužil v minulosti jako sýpka, do které se ukládalo obilí pro obyvatele hradu i z tamní vesnice. Později se dům stal na několik dlouhých let místem, kde žil a tvořil baltský básník Siegfried von Vegesack. Ten označil kvůli stále rostoucím nákladům na provoz dům jako žeroucí a to už mu zůstalo dodnes. V žeroucím domě se kromě místnosti věnované životu a dílu zesnulého básníka Vegesacka nachází i největší soukromá sbírka krabiček na šňupací tabák.

Regen leží pouhých pětadvacet kilometrů od českých hranic, ideálně zvolte přechod v Alžbětíně u Železné Rudy. Zvláště v těchto dnech tu potkáte spousty krajanů, kteří se hromadně vydávají na blížící se Pichelsteinerfest.

 

Právě se děje

Další zprávy