Austrálie má hrdinku: Koalu, co přežila inferno

Reuters Reuters
11. 2. 2009 9:05
Canberra - Zmatená a popálená koala se vynořila z na uhel spálených australských lesů.

Australané její nález a záchranu považují za záblesk naděje po dnech zkázy, které znamenaly smrt více než 180 lidí.

Zraněnou koalu objevil dobrovolný hasič Dave Tree schoulenou ve spálené části lesa v Mirboo North asi 150 kilometrů jihovýchodně od Melbourne. Zvířátko pojmenoval Sam.

Dave se k vystrašené koale opatrně přiblížil a nabídl jí vodu. Konejšil ji tak dlouho, než mu dala packu do ruky a začala z plastikové lahve sama pít.

"Něco tu ten požár přežilo! Je tu koala," říká Dave ve videozáznamu, který pořídil jeho kolega a který je dostupný na YouTube.

Dave Tree dává napít koale Samovi
Dave Tree dává napít koale Samovi | Foto: YouTube

Ukázalo se, že jde o koalí samičku, kterou převezli do centra pro ochranu divoce žijících zvířat. Mezitím už ale fotky vačnatce, kterého si zamilovala celá Austrálie, obletěly svět.

Sam má podle ošetřovatele popálené tlapky a trpí bolestí, je ale na dobré cestě k uzdravení.

Její příběh připomíná nalezení koaly Lucky. Ta v roce 2003 přežila požáry, které kolem hlavního australského města Canberry zničily pět set domů. V době, kdy se lidé vypořádávali s následky požáru, se Lucky stala symbolem naděje.

Když požáry začaly ustupovat, začala se ve spálené zemi objevovat také zvířata, která řádění živlu přežila. Hlídky z pečovatelských center pro zvířata teď hlásí zvýšený počet nálezů zraněných zvířat.

Podle ředitele jednoho z těchto center Johna Gibbona je mnoho zvířat zraněno tak vážně, že se je nepodaří zachránit. "Dneska jsme tu měli mládě vačnatce, mohlo mu být osm, deset měsíců, ale nemohli jsme pro něj nic udělat," říká.

Ochranáři a pracovníci podobných center před sebou nyní mají týdny tvrdé práce. Požáry ochabují a zátarasy na silnicích jsou odstraněny. Jejich úkolem je teď zachránit co nejvíce zraněných zvířat.

Podle Anne Fowlerové, mluvčí Australské veterinární asociace, budou zraněná zvířata ošetřena a chráněna, dokud se jejich rány nezačnou hojit. "To může podle závažnosti zranění trvat dva až čtyři týdny," říká.

 

Právě se děje

Další zprávy