Aukce nabídne Masarykovo křeslo. Plečnikovo dílo Hrad prodal za 80 korun, nyní může stát 300 tisíc

Zuzana Mocková ČTK Zuzana Mocková, ČTK
24. 2. 2016 6:00
Koncem února se v aukci objeví cenná položka v podobě křesla prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Křeslo bylo součástí kanceláře, jeho hodnotu ale zvyšuje i autor návrhu, kterým byl architekt Josip Plečnik. Židle pochází ze série o třech kouscích, které se během let prodaly do soukromých sbírek a na nějaký čas i úplně ztratily. V roce 2006 ale v aukci získal Pražský hrad ke svému stávajícímu křeslu i druhé za vydraženou částku 180 tisíc korun. Třetí exemplář je neméně lákavý pro sběratele a o brzké aukci ví i kancelář prezidenta, která ale o možné účasti mlží. "Pokud se ptáte na účast nebo neúčast na aukci, není mi o tom nic známo," uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
Architekt Josip Plečnik
Architekt Josip Plečnik | Foto: Wikimedia Commons

Praha – Křeslo, které pro Tomáše Garrigua Masaryka navrhl ve 20. letech minulého století významný slovinský architekt Josip Plečnik, se objeví koncem února v dražbě. Dlouho ztracený exemplář z prezidentovy pracovny nabídne v dražbě Aukční dům Sýpka, který stanovil vyvolávací cenu nábytku na 150 tisíc korun.

Plečnik navrhl dohromady tři identická křesla, protože často používal trojkombinaci v řadě svých jiných návrhů, což pro umělce mohlo být svým způsobem magické, jak vysvětluje Marika Svobodová z aukčního domu.

Masarykovo křeslo jehož vyvolávací cena je 150 tisíc korun.
Masarykovo křeslo jehož vyvolávací cena je 150 tisíc korun. | Foto: archiv Aukčního domu Sýpka

"Jedno křeslo zůstalo trvale na Hradě a dvě byla v 70. letech odprodána do Klenotu Praha za částku 80 korun za kus," říká Svobodová s tím, že vzhledem k významu křesla byla suma naprosto směšná. Od té doby byla obě v soukromých sbírkách, dokud se další křeslo před deseti lety nevydražilo, a to Pražským hradem za mnohem vyšší částku 180 tisíc korun.

Podle Aukčního domu Sýpka není možné předvídat, kdo všechno se dražby zúčastní, přesto doufají, že tato historická cennost zůstane alespoň v republice. "Máme zájem, aby křeslo zůstalo v České republice a bylo prezentováno v nějaké státní sbírce. Samozřejmě mohou mít zájem i soukromníci nebo někdo ze zahraničí," vysvětluje Svobodová s tím, že Pražský hrad byl na aukci cenné položky, která byla dříve majetkem prezidentské kanceláře, upozorněn.

Na přímý dotaz, zda se Hrad zapojí do aukce ve snaze získat svůj ztracený majetek, ale mluvčí prezidenta odpověděl vyhýbavě. "Pokud se ptáte na účast nebo neúčast na aukci, není mi o tom nic známo," řekl Aktuálně.cz Jiří Ovčáček, který potvrdil, že v roce 2006 získal Hrad již druhý exemplář křesla československého prezidenta, které je nyní umístěno v Masarykově knihovně.

Aukční síň: "Je to jako mít doma korunovační klenoty"

Podle aukční síně se očekává velký zájem sběratelů, protože takováto položka spojená s historií Československa se v nabídce neobjevuje každý den. "Je to něco jako mít doma České korunovační klenoty nebo něco takto opravdu významného. Je to mimořádně zajímavá aukční položka," říká Marika Svobodová s tím, že částka, za kterou bude křeslo nakonec vydraženo, se může pohybovat kolem 300 tisíc korun, ale i více.

Aukce Masarykova křesla se bude konat 28. února v Praze na Žofíně a zájemci si ho mohou prohlédnout stále ještě na předaukční výstavě v Galerii u Betlémské kaple, která potrvá jen do 27. února.

Z pracovny Pražského hradu se v únorové aukci objeví ještě intarzovaný psací stůl s jemnými geometrickými a kolorovanými motivy ovoce. Stůl pocházející z 19. století byl veden ve Správě domácnosti Hradu a dále v Lánech. V roce 1964 byl smluvně předán Národnímu shromáždění. Vyvolávací cena byla stanovena na 280 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 4 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy