Aukce nabídne Masarykovo křeslo. Plečnikovo dílo Hrad prodal za 80 korun, nyní může stát 300 tisíc

Zuzana Mocková ČTK Zuzana Mocková, ČTK
24. 2. 2016 6:00
Koncem února se v aukci objeví cenná položka v podobě křesla prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Křeslo bylo součástí kanceláře, jeho hodnotu ale zvyšuje i autor návrhu, kterým byl architekt Josip Plečnik. Židle pochází ze série o třech kouscích, které se během let prodaly do soukromých sbírek a na nějaký čas i úplně ztratily. V roce 2006 ale v aukci získal Pražský hrad ke svému stávajícímu křeslu i druhé za vydraženou částku 180 tisíc korun. Třetí exemplář je neméně lákavý pro sběratele a o brzké aukci ví i kancelář prezidenta, která ale o možné účasti mlží. "Pokud se ptáte na účast nebo neúčast na aukci, není mi o tom nic známo," uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
Architekt Josip Plečnik
Architekt Josip Plečnik | Foto: Wikimedia Commons

Praha – Křeslo, které pro Tomáše Garrigua Masaryka navrhl ve 20. letech minulého století významný slovinský architekt Josip Plečnik, se objeví koncem února v dražbě. Dlouho ztracený exemplář z prezidentovy pracovny nabídne v dražbě Aukční dům Sýpka, který stanovil vyvolávací cenu nábytku na 150 tisíc korun.

Plečnik navrhl dohromady tři identická křesla, protože často používal trojkombinaci v řadě svých jiných návrhů, což pro umělce mohlo být svým způsobem magické, jak vysvětluje Marika Svobodová z aukčního domu.

Masarykovo křeslo jehož vyvolávací cena je 150 tisíc korun.
Masarykovo křeslo jehož vyvolávací cena je 150 tisíc korun. | Foto: archiv Aukčního domu Sýpka

"Jedno křeslo zůstalo trvale na Hradě a dvě byla v 70. letech odprodána do Klenotu Praha za částku 80 korun za kus," říká Svobodová s tím, že vzhledem k významu křesla byla suma naprosto směšná. Od té doby byla obě v soukromých sbírkách, dokud se další křeslo před deseti lety nevydražilo, a to Pražským hradem za mnohem vyšší částku 180 tisíc korun.

Podle Aukčního domu Sýpka není možné předvídat, kdo všechno se dražby zúčastní, přesto doufají, že tato historická cennost zůstane alespoň v republice. "Máme zájem, aby křeslo zůstalo v České republice a bylo prezentováno v nějaké státní sbírce. Samozřejmě mohou mít zájem i soukromníci nebo někdo ze zahraničí," vysvětluje Svobodová s tím, že Pražský hrad byl na aukci cenné položky, která byla dříve majetkem prezidentské kanceláře, upozorněn.

Na přímý dotaz, zda se Hrad zapojí do aukce ve snaze získat svůj ztracený majetek, ale mluvčí prezidenta odpověděl vyhýbavě. "Pokud se ptáte na účast nebo neúčast na aukci, není mi o tom nic známo," řekl Aktuálně.cz Jiří Ovčáček, který potvrdil, že v roce 2006 získal Hrad již druhý exemplář křesla československého prezidenta, které je nyní umístěno v Masarykově knihovně.

Aukční síň: "Je to jako mít doma korunovační klenoty"

Podle aukční síně se očekává velký zájem sběratelů, protože takováto položka spojená s historií Československa se v nabídce neobjevuje každý den. "Je to něco jako mít doma České korunovační klenoty nebo něco takto opravdu významného. Je to mimořádně zajímavá aukční položka," říká Marika Svobodová s tím, že částka, za kterou bude křeslo nakonec vydraženo, se může pohybovat kolem 300 tisíc korun, ale i více.

Aukce Masarykova křesla se bude konat 28. února v Praze na Žofíně a zájemci si ho mohou prohlédnout stále ještě na předaukční výstavě v Galerii u Betlémské kaple, která potrvá jen do 27. února.

Z pracovny Pražského hradu se v únorové aukci objeví ještě intarzovaný psací stůl s jemnými geometrickými a kolorovanými motivy ovoce. Stůl pocházející z 19. století byl veden ve Správě domácnosti Hradu a dále v Lánech. V roce 1964 byl smluvně předán Národnímu shromáždění. Vyvolávací cena byla stanovena na 280 tisíc korun.

 

Právě se děje

Další zprávy