Aukce nabídne Masarykovo křeslo. Plečnikovo dílo Hrad prodal za 80 korun, nyní může stát 300 tisíc

Zuzana Mocková ČTK Zuzana Mocková, ČTK
24. 2. 2016 6:00
Koncem února se v aukci objeví cenná položka v podobě křesla prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Křeslo bylo součástí kanceláře, jeho hodnotu ale zvyšuje i autor návrhu, kterým byl architekt Josip Plečnik. Židle pochází ze série o třech kouscích, které se během let prodaly do soukromých sbírek a na nějaký čas i úplně ztratily. V roce 2006 ale v aukci získal Pražský hrad ke svému stávajícímu křeslu i druhé za vydraženou částku 180 tisíc korun. Třetí exemplář je neméně lákavý pro sběratele a o brzké aukci ví i kancelář prezidenta, která ale o možné účasti mlží. "Pokud se ptáte na účast nebo neúčast na aukci, není mi o tom nic známo," uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
Architekt Josip Plečnik
Architekt Josip Plečnik | Foto: Wikimedia Commons

Praha – Křeslo, které pro Tomáše Garrigua Masaryka navrhl ve 20. letech minulého století významný slovinský architekt Josip Plečnik, se objeví koncem února v dražbě. Dlouho ztracený exemplář z prezidentovy pracovny nabídne v dražbě Aukční dům Sýpka, který stanovil vyvolávací cenu nábytku na 150 tisíc korun.

Plečnik navrhl dohromady tři identická křesla, protože často používal trojkombinaci v řadě svých jiných návrhů, což pro umělce mohlo být svým způsobem magické, jak vysvětluje Marika Svobodová z aukčního domu.

Masarykovo křeslo jehož vyvolávací cena je 150 tisíc korun.
Masarykovo křeslo jehož vyvolávací cena je 150 tisíc korun. | Foto: archiv Aukčního domu Sýpka

"Jedno křeslo zůstalo trvale na Hradě a dvě byla v 70. letech odprodána do Klenotu Praha za částku 80 korun za kus," říká Svobodová s tím, že vzhledem k významu křesla byla suma naprosto směšná. Od té doby byla obě v soukromých sbírkách, dokud se další křeslo před deseti lety nevydražilo, a to Pražským hradem za mnohem vyšší částku 180 tisíc korun.

Podle Aukčního domu Sýpka není možné předvídat, kdo všechno se dražby zúčastní, přesto doufají, že tato historická cennost zůstane alespoň v republice. "Máme zájem, aby křeslo zůstalo v České republice a bylo prezentováno v nějaké státní sbírce. Samozřejmě mohou mít zájem i soukromníci nebo někdo ze zahraničí," vysvětluje Svobodová s tím, že Pražský hrad byl na aukci cenné položky, která byla dříve majetkem prezidentské kanceláře, upozorněn.

Na přímý dotaz, zda se Hrad zapojí do aukce ve snaze získat svůj ztracený majetek, ale mluvčí prezidenta odpověděl vyhýbavě. "Pokud se ptáte na účast nebo neúčast na aukci, není mi o tom nic známo," řekl Aktuálně.cz Jiří Ovčáček, který potvrdil, že v roce 2006 získal Hrad již druhý exemplář křesla československého prezidenta, které je nyní umístěno v Masarykově knihovně.

Aukční síň: "Je to jako mít doma korunovační klenoty"

Podle aukční síně se očekává velký zájem sběratelů, protože takováto položka spojená s historií Československa se v nabídce neobjevuje každý den. "Je to něco jako mít doma České korunovační klenoty nebo něco takto opravdu významného. Je to mimořádně zajímavá aukční položka," říká Marika Svobodová s tím, že částka, za kterou bude křeslo nakonec vydraženo, se může pohybovat kolem 300 tisíc korun, ale i více.

Aukce Masarykova křesla se bude konat 28. února v Praze na Žofíně a zájemci si ho mohou prohlédnout stále ještě na předaukční výstavě v Galerii u Betlémské kaple, která potrvá jen do 27. února.

Z pracovny Pražského hradu se v únorové aukci objeví ještě intarzovaný psací stůl s jemnými geometrickými a kolorovanými motivy ovoce. Stůl pocházející z 19. století byl veden ve Správě domácnosti Hradu a dále v Lánech. V roce 1964 byl smluvně předán Národnímu shromáždění. Vyvolávací cena byla stanovena na 280 tisíc korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy