reklama
 
 

Kostým za tři miliony, auto za osmdesát. V Londýně se dražily rekvizity z bondovky Spectre

18. 2. 2016 23:11
V přepočtu více než osmdesát milionů korun dnes v dražbě aukční síně Christie's v Londýně zaplatil zájemce za jeden ze zakázkových vozů Aston Martin, které se používaly při natáčení nejnovější bondovky Spectre. Uvedla to na svém portálu aukční síň, která nabízela i další předměty z natáčení filmu. Za více než tři miliony korun se prodaly například i Bondovy hodinky Omega či jeho maškarní kostým smrtky.

Londýn - V dražbě aukční síně Christie's v Londýně se dnes jeden ze zakázkových vozů Aston Martin, které se používaly při natáčení nejnovější bondovky Spectre, prodal za 2,4 milionu liber (83,7 milionu Kč). Odhadovaná cena byla přitom jeden až jeden a půl milionu liber (asi 34 až 51 milionů Kč).

Nový majitel musí k vydražené částce ještě zaplatit poplatky pořadatelům aukce ve výši nejméně 12 procent z dosažené ceny. Uvedla to na svém portálu aukční síň, která nabízela i další předměty z natáčení Spectru.

Automobilka Aston Martin podle specializovaných webů postavila speciálně pro novou bondovku model DB10. Vzniklo jen deset exemplářů unikátního vozu, které byly výhradně určeny pro filmové účely. Sedm z nich se při natáčení zničilo. Automobilka tvrdila, že zbylá nebudou na prodej, ale nakonec udělala výjimku a jeden vůz dosahující rychlosti přes 300 kilometrů v hodině dala do aukce.

Nový majitel se sice dočká opravdového unikátu, s autem ale podle Christie's nebude moci na silnici a bude ho mít jen jako sběratelský kousek, jelikož DB10 vzniklo pro potřeby filmařů a nemá potřebná povolení pro jízdu v běžném provozu.

Základem automobilu je podvozek modelu V8 Vantage S, jehož rozvor byl ale natažen o 70 milimetrů. S V8 Vantage S sdílí DB10 i pohonný systém - 4,7litrový vidlicový osmiválec kombinovaný se šestistupňovým manuálem.

Britský špion James Bond v knihách britského spisovatele Iana Fleminga jezdíval vozy Bentley, v roce 1964 ale ve filmu Goldfinger přesedl do Aston Martinu DB5. Ten se stal ikonou, a přestože agent 007 později využíval i vozy značek Lotus a BMW, s Astonem je nadále nejvíce spjat.

Hodinky i kostým za miliony

Na dnešní aukci se za 92 500 liber (3,2 milionu Kč) vydražily také například hodinky značky Omega, které nosil filmový Bond. Odhadci za ně očekávali "jen" 15 000 až 20 000 liber. Ještě více předčil očekávání Bondův maškarní kostým smrtky, jehož cena se z předpokládaných 12 000 až 18 000 liber vyšplhala podle Christie's na 98 500 liber (3,4 milionu Kč).

V pořadí čtyřiadvacátý filmový příběh agenta Jamese Bonda hned po svém uvedení do kin loni v listopadu lámal ve světě rekordy v návštěvnosti. Počtvrté se v roli agenta 007 s povolením zabíjet představil Daniel Craig. Filmový štáb natáčel v Mexiku, Londýně, Římě, Tokiu, v rakouských horách i v marocké poušti. Ve snímku se objevila řada hvězd jako Christoph Waltz, Andrew Scott, Léa Seydouxová a Monica Bellucciová.

Neprůstřelný a v každé situaci elegantní hrdina na začátku filmu, který je součástí nejdéle běžící filmové série (začala už v roce 1962 snímkem Dr. No), dostává záhadný odkaz z minulosti. Přivede ho na stopu nechvalně známé zločinecké organizace Spectre. K rozplétání složité pavučiny lží potřebuje na plátně 150 minut, o kterých recenze tvrdí, že rozhodně jsou zábavou.

Autoři nového snímku s Jamesem Bondem si řekli, že to už nebude jen zábava, ale i velký film, ve kterém se řeší agentova traumata, glosuje Kamil Fila. | Video: Kamil Fila |  06:30

autor: ČTK | 18. 2. 2016 23:11

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama