Američtí snipeři trénují na terčích s fotkami zadržených

jaz
20. 1. 2015 7:16
Floridské policejní oddělení řeší skandál kvůli zapomenutým terčům na místní střelnici. Místo obyčejných kruhů a čísel policisté cílili na fotografie skutečných civilistů.
Foto: Twitter

Miami – Policejní odstřelovači z oddělení North Miami Beach čelí kritice za nevkusné využívání policejní databáze fotografií se zadrženými, ze kterých si udělali terče na střelecký trénink.

Před necelým měsícem měl seržant Valerie Deant skládat odborné zkoušky na střelnici Medley, po předchozích střelcích ale našel nesundané terče v podobě policejních snímků zadržených Afroameričanů. O to větším šokem pro něj bylo, když v jedné z kulkami provrtaných podobizen poznal svého bratra.

Woody Deant byl před 15 lety zadržen kvůli automobilovým závodům, při kterých zemřeli dva lidé. Za své provinění si odseděl čtyři roky za mřížemi, od té doby je podle svých slov úplně jiný člověk.

"Používají mě jako cíl? Ale já už nežiji jako dřív. Jsem otec, manžel, mám práci, kde jsem každý den od devíti do pěti," reagoval na kauzu Woody pro NBC Miami s tím, že se obává, aby se pro policejní odstřelovače nestal živým cílem. Teď jsou totiž zvyklí vystřelit pokaždé, když uvidí jeho obličej.

Uklízejte po sobě, radí policejní náčelník

Policejní náčelník J. Scott Dennis v reakci na probíranou kauzu pozastavil výcvik odstřelovačů s ohledem na vnitřní vyšetřování. Počínání svých mužů ale omlouval tím, že tento výcvik byl zaměřen na rozpoznávání obličejů a fotografie osob nebyly vybírány cíleně. Odmítá proto jakékoli spekulace, které poukazují na to, že všichni zadržení na terči byli Afroameričané.

"Použití těchto cílů se mi nezdá správné. Policie má různé možnosti, které terče mohou využít. Myslím si, že by policie měla být v některých otázkách více opatrná a citlivá," řekl NBC Miami bývalý agent FBI Alex Vasquez s odkazem na nedávné demonstrace ve Fergusonu proti policistovi, který zastřelil neozbrojeného afroamerického mladíka.

Náčelník Dennis tak slíbil, že jeho oddíl přestane používat fotografie reálných lidí místo běžných terčů. Svým mužům ale vzkázal, aby si po sobě na střelnicích uklízeli a použité terče odnášeli.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Chovateli v Ostravě utekl krokodýl, po nebezpečném zvířeti pátrá policie

Policisté v Ostravě intenzivně hledají zhruba metrové mládě krokodýla, které uteklo chovateli ze zahrady v Závodní ulici. Upozornili, že krokodýl může být nebezpečný. Je mrštný a je schopen ulovit menší psy či kočky. Sdělila policejní mluvčí Eva Michalíková.

Policie se o útěku zvířete dozvěděla dnes před 12:00, ze zahrady krokodýl utekl zřejmě v sobotu odpoledne. Jde o druh krokodýl čelnatý (Osteolaemus tetraspis).

"Vzhledem k tomu, že zvíře je už dva dny bez potravy, může být pro veřejnost nebezpečné. Dle konzultace s odborníkem by mohl začít vyhledávat vodní toky, případně se uschovat v listnatém terénu, kde je stín," uvedla Michalíková. Po krokodýlovi podle ní pátrají policisté speciální pořádkové jednotky s policisty z obvodního oddělení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy