Američtí snipeři trénují na terčích s fotkami zadržených

jaz
20. 1. 2015 7:16
Floridské policejní oddělení řeší skandál kvůli zapomenutým terčům na místní střelnici. Místo obyčejných kruhů a čísel policisté cílili na fotografie skutečných civilistů.
Foto: Twitter

Miami – Policejní odstřelovači z oddělení North Miami Beach čelí kritice za nevkusné využívání policejní databáze fotografií se zadrženými, ze kterých si udělali terče na střelecký trénink.

Před necelým měsícem měl seržant Valerie Deant skládat odborné zkoušky na střelnici Medley, po předchozích střelcích ale našel nesundané terče v podobě policejních snímků zadržených Afroameričanů. O to větším šokem pro něj bylo, když v jedné z kulkami provrtaných podobizen poznal svého bratra.

Woody Deant byl před 15 lety zadržen kvůli automobilovým závodům, při kterých zemřeli dva lidé. Za své provinění si odseděl čtyři roky za mřížemi, od té doby je podle svých slov úplně jiný člověk.

"Používají mě jako cíl? Ale já už nežiji jako dřív. Jsem otec, manžel, mám práci, kde jsem každý den od devíti do pěti," reagoval na kauzu Woody pro NBC Miami s tím, že se obává, aby se pro policejní odstřelovače nestal živým cílem. Teď jsou totiž zvyklí vystřelit pokaždé, když uvidí jeho obličej.

Uklízejte po sobě, radí policejní náčelník

Policejní náčelník J. Scott Dennis v reakci na probíranou kauzu pozastavil výcvik odstřelovačů s ohledem na vnitřní vyšetřování. Počínání svých mužů ale omlouval tím, že tento výcvik byl zaměřen na rozpoznávání obličejů a fotografie osob nebyly vybírány cíleně. Odmítá proto jakékoli spekulace, které poukazují na to, že všichni zadržení na terči byli Afroameričané.

"Použití těchto cílů se mi nezdá správné. Policie má různé možnosti, které terče mohou využít. Myslím si, že by policie měla být v některých otázkách více opatrná a citlivá," řekl NBC Miami bývalý agent FBI Alex Vasquez s odkazem na nedávné demonstrace ve Fergusonu proti policistovi, který zastřelil neozbrojeného afroamerického mladíka.

Náčelník Dennis tak slíbil, že jeho oddíl přestane používat fotografie reálných lidí místo běžných terčů. Svým mužům ale vzkázal, aby si po sobě na střelnicích uklízeli a použité terče odnášeli.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy