reklama
 
 

Americký politik navrhl šéfkuchaře na Nobelovu cenu míru. Nakrmil miliony lidí, říká

28. 11. 2018 12:36
Americký kongresman John Delaney navrhl španělského šéfkuchaře Josého Andrése na Nobelovu cenu míru. Podle politika prostřednictvím své práce nakrmil miliony lidí a "s neuvěřitelným nadšením řeší jeden z nejstarších problémů lidstva".

Španělský šéfkuchař José Andrés proslul mimo jiné novátorským přístupem k vaření a popularizací španělských chuťovek tapas v Americe. Na svém kontě má řadu ocenění, včetně michelinských hvězdiček. O jeho navržení na Nobelovu cenu míru za jeho charitativní činnost napsal deník The Washington Post. 

49letý kuchař žije léta v USA a má i americké občanství, kromě toho zde vlastní několik restaurací. V roce 2010 založil neziskovou organizaci World Central Kitchen, která pomáhá živit lidi bezprostředně poté, co je postihne přírodní katastrofa. Organizaci založil Andrés původně kvůli ničivému zemětřesení na Haiti, které si v lednu 2010 vyžádalo na čtvrt milionu obětí.

Andrés byl za své sociální aktivity letos oceněn americkou nadací Jamese Bearda jako Humanitární pracovník roku. Nadace, která hodnotí obvykle kulinářské umění, tento titul Andrésovi udělila za jeho činnost při katastrofách na Portoriku a Haiti. Letos ho také časopis Time zařadil mezi sto nejvlivnějších osobností světa.

Andrés, jehož organizace pomáhala i lidem bez střechy nad hlavou při nedávných lesních požárech v Kalifornii, se netají kritikou současného amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Před několika lety přitom chtěl v Trumpově hotelu ve Washingtonu otevřít restauraci. Od záměru ale ustoupil poté, co se Trump v předvolební kampani negativně vyjadřoval o Mexičanech. 

Demokrat Delaney se chce v roce 2020 ucházet o úřad prezidenta USA. 

O udělení Nobelovy ceny za mír rozhoduje norský Nobelův výbor, orgán volený norským parlamentem. Návrhy na kandidáty mohou předkládat například členové zákonodárných sborů a vlád států či nositelé Nobelových cen za mír. Na předchozí Nobelovu cenu za mír dostal výbor přes 300 návrhů, z toho asi třetinu tvořily organizace.

Letos dostali toto prestižní ocenění konžský lékař Denis Mukwege a aktivistka irácké komunity jezídů Nadja Muradová. Příští nositel či nositelé budou známi napřesrok v říjnu.

Video: Držitelka Nobelovy ceny za mír Muradová v roce 2015 hovořila v OSN

Zbavte se Islámského státu, prohlásila Nadia Muradová v roce 2015 v Radě bezpečnosti OSN | Video: Reuters |  00:34

autor: ČTK | 28. 11. 2018 12:36

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama