Americký politik navrhl šéfkuchaře na Nobelovu cenu míru. Nakrmil miliony lidí, říká

ČTK ČTK
28. 11. 2018 12:36
Americký kongresman John Delaney navrhl španělského šéfkuchaře Josého Andrése na Nobelovu cenu míru. Podle politika prostřednictvím své práce nakrmil miliony lidí a "s neuvěřitelným nadšením řeší jeden z nejstarších problémů lidstva".
Španělský šéfkuchař při přebírání letošní ceny v New Yorku.
Španělský šéfkuchař při přebírání letošní ceny v New Yorku. | Foto: Profimedia.cz

Španělský šéfkuchař José Andrés proslul mimo jiné novátorským přístupem k vaření a popularizací španělských chuťovek tapas v Americe. Na svém kontě má řadu ocenění, včetně michelinských hvězdiček. O jeho navržení na Nobelovu cenu míru za jeho charitativní činnost napsal deník The Washington Post. 

49letý kuchař žije léta v USA a má i americké občanství, kromě toho zde vlastní několik restaurací. V roce 2010 založil neziskovou organizaci World Central Kitchen, která pomáhá živit lidi bezprostředně poté, co je postihne přírodní katastrofa. Organizaci založil Andrés původně kvůli ničivému zemětřesení na Haiti, které si v lednu 2010 vyžádalo na čtvrt milionu obětí.

Andrés byl za své sociální aktivity letos oceněn americkou nadací Jamese Bearda jako Humanitární pracovník roku. Nadace, která hodnotí obvykle kulinářské umění, tento titul Andrésovi udělila za jeho činnost při katastrofách na Portoriku a Haiti. Letos ho také časopis Time zařadil mezi sto nejvlivnějších osobností světa.

Andrés, jehož organizace pomáhala i lidem bez střechy nad hlavou při nedávných lesních požárech v Kalifornii, se netají kritikou současného amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Před několika lety přitom chtěl v Trumpově hotelu ve Washingtonu otevřít restauraci. Od záměru ale ustoupil poté, co se Trump v předvolební kampani negativně vyjadřoval o Mexičanech. 

Demokrat Delaney se chce v roce 2020 ucházet o úřad prezidenta USA. 

O udělení Nobelovy ceny za mír rozhoduje norský Nobelův výbor, orgán volený norským parlamentem. Návrhy na kandidáty mohou předkládat například členové zákonodárných sborů a vlád států či nositelé Nobelových cen za mír. Na předchozí Nobelovu cenu za mír dostal výbor přes 300 návrhů, z toho asi třetinu tvořily organizace.

Letos dostali toto prestižní ocenění konžský lékař Denis Mukwege a aktivistka irácké komunity jezídů Nadja Muradová. Příští nositel či nositelé budou známi napřesrok v říjnu.

Video: Držitelka Nobelovy ceny za mír Muradová v roce 2015 hovořila v OSN

Zbavte se Islámského státu, prohlásila Nadia Muradová v roce 2015 v Radě bezpečnosti OSN | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 15 minutami

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 32 minutami

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy