Americký politik navrhl šéfkuchaře na Nobelovu cenu míru. Nakrmil miliony lidí, říká

ČTK ČTK
28. 11. 2018 12:36
Americký kongresman John Delaney navrhl španělského šéfkuchaře Josého Andrése na Nobelovu cenu míru. Podle politika prostřednictvím své práce nakrmil miliony lidí a "s neuvěřitelným nadšením řeší jeden z nejstarších problémů lidstva".
Španělský šéfkuchař při přebírání letošní ceny v New Yorku.
Španělský šéfkuchař při přebírání letošní ceny v New Yorku. | Foto: Profimedia.cz

Španělský šéfkuchař José Andrés proslul mimo jiné novátorským přístupem k vaření a popularizací španělských chuťovek tapas v Americe. Na svém kontě má řadu ocenění, včetně michelinských hvězdiček. O jeho navržení na Nobelovu cenu míru za jeho charitativní činnost napsal deník The Washington Post. 

49letý kuchař žije léta v USA a má i americké občanství, kromě toho zde vlastní několik restaurací. V roce 2010 založil neziskovou organizaci World Central Kitchen, která pomáhá živit lidi bezprostředně poté, co je postihne přírodní katastrofa. Organizaci založil Andrés původně kvůli ničivému zemětřesení na Haiti, které si v lednu 2010 vyžádalo na čtvrt milionu obětí.

Andrés byl za své sociální aktivity letos oceněn americkou nadací Jamese Bearda jako Humanitární pracovník roku. Nadace, která hodnotí obvykle kulinářské umění, tento titul Andrésovi udělila za jeho činnost při katastrofách na Portoriku a Haiti. Letos ho také časopis Time zařadil mezi sto nejvlivnějších osobností světa.

Andrés, jehož organizace pomáhala i lidem bez střechy nad hlavou při nedávných lesních požárech v Kalifornii, se netají kritikou současného amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Před několika lety přitom chtěl v Trumpově hotelu ve Washingtonu otevřít restauraci. Od záměru ale ustoupil poté, co se Trump v předvolební kampani negativně vyjadřoval o Mexičanech. 

Demokrat Delaney se chce v roce 2020 ucházet o úřad prezidenta USA. 

O udělení Nobelovy ceny za mír rozhoduje norský Nobelův výbor, orgán volený norským parlamentem. Návrhy na kandidáty mohou předkládat například členové zákonodárných sborů a vlád států či nositelé Nobelových cen za mír. Na předchozí Nobelovu cenu za mír dostal výbor přes 300 návrhů, z toho asi třetinu tvořily organizace.

Letos dostali toto prestižní ocenění konžský lékař Denis Mukwege a aktivistka irácké komunity jezídů Nadja Muradová. Příští nositel či nositelé budou známi napřesrok v říjnu.

Video: Držitelka Nobelovy ceny za mír Muradová v roce 2015 hovořila v OSN

Zbavte se Islámského státu, prohlásila Nadia Muradová v roce 2015 v Radě bezpečnosti OSN | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy