Komik na Netflixu urazil oběti zneužívání. Nevěřím obviněním Michaela Jacksona, řekl

Magazín Magazín
28. 8. 2019 11:19
Americký stand-up komik David Chappelle v pořadu na Netflixu sdělil, že nevěří obětem zneužívání Michaela Jacksona. "Víte co, i kdyby to udělal... Je to Michael Jackson," řekl a několikrát se vysmál obětem sexuálního násilí. Není to přitom poprvé, kdy se David Chappelle ve svých pořadech dotýká citlivých témat. Dříve byl například kritizován za homofobní a transfobní vtipy, které si neodpustil ani tentokrát.
Dave Chappelle v novém stand-up speciálu zpochybňuje obvinění Jacksona ze zneužívání dětí | Video: Netflix

Britský deník The Guardian tvrdí, že Chappelle chtěl svými komentáři záměrně vyvolat vlnu kritiky. Komik se ve své poslední show zaměřil na "kulturu ponížení", ve které diváci dohání celebrity k zodpovědnosti a v médiích se propírají jejich údajné či skutečné zločiny a prohřešky. 

V pořadu se dlouze rozpovídal o obviněních Michaela Jacksona ze sexuálního zneužívání dětí a dotkl se i dokumentu Leaving Neverland. V něm se o své zážitky podělily hned dvě údajné Jacksonovy oběti - Wade Robson a James Safechuck. 

Americký komik uvedl, že jim nevěří, a odvolal se na bývalou dětskou hvězdu Macaulayho Culkina, který se zpěvákem také trávil čas a z ničeho ho neobvinil. 

David Chappelle dodal, že si je vědom toho, že "říká něco, co by neměl říkat". Dokonce uznal, že se tak dopouští obviňování obětí. "Kdyby za mnou někdo přišel s tím, že Chris Brown právě zmlátil Rihannu, řekl bych mu: 'Co udělala?' Nebo kdyby někdo řekl: 'Dave, Michael Jackson sexuálně zneužíval děti!', odvětil bych: 'Co měly na sobě?'," sdělil Chappelle. 

A následně v rámci stand-upu dodal: "Víte co, i kdyby to udělal… Je to Michael Jackson. Je mi jasné, že víc než polovina lidí tady v sále byla sexuálně zneužita. Ale, zatraceně, nebyl to Michael Jackson, že?"

"Být celebritou je teď nejhorší"

Obě údajné Jacksonovy oběti na komikovy průpovídky uvedly, že si může říkat, co chce, protože to akorát ukazuje, jaký ve skutečnosti je. "Je nešťastné, že se rozhodl takovýmto způsobem zostudit oběti sexuálního obtěžování a ignorovat sexuální násilí na dětech jen proto, aby vzkřísil svou kariéru," řekl právník, který zastupuje Wadea Robsona.

S kritickou reakcí na další díl speciálního pořadu Sticks & Stones na Netflixu Chappelle údajně počítal. Podle něj je to důvod, proč se objevuje na veřejnosti tak málo. "Je mi z toho zle. Teď je ten nejhorší čas stát se celebritou. Skončíte, všichni jsou zatracováni," řekl. Předchozí dva jeho díly byly kritizovány za homofobii a transfobii. 

"Nezáleží na tom, co jsem řekl. A pokud se doma díváte na tuhle blbost na Netflixu, pamatujte si, že jste klikli na můj ksicht. Je tady sezona lovení celebrit. Nemyslím si, že jsem řekl něco špatného, ale uvidíme," dodal komik. 

Video: Podívejte se na trailer k filmu Leaving Neverland

Dvoudílný dokument Leaving Neverland odvysílá česká HBO v dubnu. | Video: HBO
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy