Komik na Netflixu urazil oběti zneužívání. Nevěřím obviněním Michaela Jacksona, řekl

Magazín Magazín
28. 8. 2019 11:19
Americký stand-up komik David Chappelle v pořadu na Netflixu sdělil, že nevěří obětem zneužívání Michaela Jacksona. "Víte co, i kdyby to udělal... Je to Michael Jackson," řekl a několikrát se vysmál obětem sexuálního násilí. Není to přitom poprvé, kdy se David Chappelle ve svých pořadech dotýká citlivých témat. Dříve byl například kritizován za homofobní a transfobní vtipy, které si neodpustil ani tentokrát.
Dave Chappelle v novém stand-up speciálu zpochybňuje obvinění Jacksona ze zneužívání dětí | Video: Netflix

Britský deník The Guardian tvrdí, že Chappelle chtěl svými komentáři záměrně vyvolat vlnu kritiky. Komik se ve své poslední show zaměřil na "kulturu ponížení", ve které diváci dohání celebrity k zodpovědnosti a v médiích se propírají jejich údajné či skutečné zločiny a prohřešky. 

V pořadu se dlouze rozpovídal o obviněních Michaela Jacksona ze sexuálního zneužívání dětí a dotkl se i dokumentu Leaving Neverland. V něm se o své zážitky podělily hned dvě údajné Jacksonovy oběti - Wade Robson a James Safechuck. 

Americký komik uvedl, že jim nevěří, a odvolal se na bývalou dětskou hvězdu Macaulayho Culkina, který se zpěvákem také trávil čas a z ničeho ho neobvinil. 

David Chappelle dodal, že si je vědom toho, že "říká něco, co by neměl říkat". Dokonce uznal, že se tak dopouští obviňování obětí. "Kdyby za mnou někdo přišel s tím, že Chris Brown právě zmlátil Rihannu, řekl bych mu: 'Co udělala?' Nebo kdyby někdo řekl: 'Dave, Michael Jackson sexuálně zneužíval děti!', odvětil bych: 'Co měly na sobě?'," sdělil Chappelle. 

A následně v rámci stand-upu dodal: "Víte co, i kdyby to udělal… Je to Michael Jackson. Je mi jasné, že víc než polovina lidí tady v sále byla sexuálně zneužita. Ale, zatraceně, nebyl to Michael Jackson, že?"

"Být celebritou je teď nejhorší"

Obě údajné Jacksonovy oběti na komikovy průpovídky uvedly, že si může říkat, co chce, protože to akorát ukazuje, jaký ve skutečnosti je. "Je nešťastné, že se rozhodl takovýmto způsobem zostudit oběti sexuálního obtěžování a ignorovat sexuální násilí na dětech jen proto, aby vzkřísil svou kariéru," řekl právník, který zastupuje Wadea Robsona.

S kritickou reakcí na další díl speciálního pořadu Sticks & Stones na Netflixu Chappelle údajně počítal. Podle něj je to důvod, proč se objevuje na veřejnosti tak málo. "Je mi z toho zle. Teď je ten nejhorší čas stát se celebritou. Skončíte, všichni jsou zatracováni," řekl. Předchozí dva jeho díly byly kritizovány za homofobii a transfobii. 

"Nezáleží na tom, co jsem řekl. A pokud se doma díváte na tuhle blbost na Netflixu, pamatujte si, že jste klikli na můj ksicht. Je tady sezona lovení celebrit. Nemyslím si, že jsem řekl něco špatného, ale uvidíme," dodal komik. 

Video: Podívejte se na trailer k filmu Leaving Neverland

Dvoudílný dokument Leaving Neverland odvysílá česká HBO v dubnu. | Video: HBO
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 5 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy