Hiphopové gesto rozděluje Saúdskou Arábii. Zpěvák byl kvůli němu zatčen přímo na koncertě

Magazín Magazín
12. 8. 2017 12:03
Takzvaný dabbing, který proslavili především američtí hiphopeři, rozdělil tento týden uživatele sociálních sítí v Saúdské Arábii. Během koncertu totiž gesto předvedl populární zpěvák Abdallah Al Shahani, jenž byl následně zatčen. Země předvádění pohybu zakázala kvůli jeho spojitosti s konzumací marihuany.
Mladí lidé předvádějící dabbing.
Mladí lidé předvádějící dabbing. | Foto: ČTK

Uživatele sociálních sítí v Saúdské Arábii rozděluje dabbing. Že nevíte, o co se jedná? Hiphopové gesto, při kterém se skloní hlava do podpaží a zvednou ruce nahoru, používají celebrity, sportovci i například Hillary Clintonová.

V Saúdské Arábii však byl kvůli jeho použití při koncertu na jihozápadě země zatčen populární zpěvák, moderátor a herec Abdallah Al Shahani. V konzervativní zemi na Arabském poloostrově je totiž pohyb zakázán, protože úřady jej považují za odkaz "narkotické kultury". O incidentu informovalo britské BBC.

Dabbing se na veřejnosti začal objevovat zhruba před dvěma lety a údajně vychází z hiphopové scény v americké Atlantě. Podle některých byl však úzce spojen s komunitou konzumentů marihuany dříve než hiphopovou kulturou. Dabbing totiž může znamenat také vdechování výparů z koncentrované marihuany.

Arábie gesto zakázala

A právě pro spojení s drogovou scénou gesto saúdskoarabská Národní komise pro boj s drogami nedávno zakázala. K nařízení byl vydán také plakát, který dabbing popisuje a obyvatele Saúdské Arábie varuje, aby se jeho napodobování vyvarovali.

Video zachycující Al Shahaniho s rukama nad hlavou se rozšířilo na sociálních médiích a tisíce uživatelů především ze Saúdské Arábie o něm diskutovaly. Zpěvákovo gesto je rozdělilo na dva tábory - kritiky a obhájce.

Někteří napsali, že gesto má negativní vliv na lidi a je neakceptovatelné. Jiní přidali, že šlo o provokaci. Zpěváka se však zastal například jiný moderátor Kemmoo Alharbi, jenž tvrdil, že muselo jít o nešťastnou náhodu.

Sám Al Shahani se za svůj krok omluvil během týdne na Twitteru: "Omlouvám se naší respektované vládě a mým posluchačům za neúmyslný a spontánní taneční pohyb na Táif festivalu. Prosím, přijměte mou omluvu."

Pohyb používají sportovci i učitelé

Někteří uživatelé sociálních sítí však upozornili na to, že to není poprvé, kdy celebrity v Saúdské Arábii gesto použily.

A pohyb běžně používají lidé po celém světě. Níže třeba sportovci z Vanuatu.

 I budoucí učitelé ve Velké Británii.

Gesto se zalíbilo i britskému fotbalistovi Michaelovi Carrickovi.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy