Hiphopové gesto rozděluje Saúdskou Arábii. Zpěvák byl kvůli němu zatčen přímo na koncertě

Magazín Magazín
12. 8. 2017 12:03
Takzvaný dabbing, který proslavili především američtí hiphopeři, rozdělil tento týden uživatele sociálních sítí v Saúdské Arábii. Během koncertu totiž gesto předvedl populární zpěvák Abdallah Al Shahani, jenž byl následně zatčen. Země předvádění pohybu zakázala kvůli jeho spojitosti s konzumací marihuany.
Mladí lidé předvádějící dabbing.
Mladí lidé předvádějící dabbing. | Foto: ČTK

Uživatele sociálních sítí v Saúdské Arábii rozděluje dabbing. Že nevíte, o co se jedná? Hiphopové gesto, při kterém se skloní hlava do podpaží a zvednou ruce nahoru, používají celebrity, sportovci i například Hillary Clintonová.

V Saúdské Arábii však byl kvůli jeho použití při koncertu na jihozápadě země zatčen populární zpěvák, moderátor a herec Abdallah Al Shahani. V konzervativní zemi na Arabském poloostrově je totiž pohyb zakázán, protože úřady jej považují za odkaz "narkotické kultury". O incidentu informovalo britské BBC.

Dabbing se na veřejnosti začal objevovat zhruba před dvěma lety a údajně vychází z hiphopové scény v americké Atlantě. Podle některých byl však úzce spojen s komunitou konzumentů marihuany dříve než hiphopovou kulturou. Dabbing totiž může znamenat také vdechování výparů z koncentrované marihuany.

Arábie gesto zakázala

A právě pro spojení s drogovou scénou gesto saúdskoarabská Národní komise pro boj s drogami nedávno zakázala. K nařízení byl vydán také plakát, který dabbing popisuje a obyvatele Saúdské Arábie varuje, aby se jeho napodobování vyvarovali.

Video zachycující Al Shahaniho s rukama nad hlavou se rozšířilo na sociálních médiích a tisíce uživatelů především ze Saúdské Arábie o něm diskutovaly. Zpěvákovo gesto je rozdělilo na dva tábory - kritiky a obhájce.

Někteří napsali, že gesto má negativní vliv na lidi a je neakceptovatelné. Jiní přidali, že šlo o provokaci. Zpěváka se však zastal například jiný moderátor Kemmoo Alharbi, jenž tvrdil, že muselo jít o nešťastnou náhodu.

Sám Al Shahani se za svůj krok omluvil během týdne na Twitteru: "Omlouvám se naší respektované vládě a mým posluchačům za neúmyslný a spontánní taneční pohyb na Táif festivalu. Prosím, přijměte mou omluvu."

Pohyb používají sportovci i učitelé

Někteří uživatelé sociálních sítí však upozornili na to, že to není poprvé, kdy celebrity v Saúdské Arábii gesto použily.

A pohyb běžně používají lidé po celém světě. Níže třeba sportovci z Vanuatu.

 I budoucí učitelé ve Velké Británii.

Gesto se zalíbilo i britskému fotbalistovi Michaelovi Carrickovi.

 

Právě se děje

Další zprávy