Trochu jiné Despacito. Arabská verze letního hitu řeší problémy s vysokými věny v Asii

Magazín Magazín
28. 7. 2017 8:49
Ománský hudebník a bavič Mohamed al-Mungi známý jako Hanood zveřejnil na svém YouTube kanálu cover nejpřehrávanější skladby tohoto léta Despacito. Naráží v něm na problémy s velkými věny pro ženy, se kterými se ománští muži chtějí oženit. „Proč dáváte podmínky, které nás ničí? Zapomněli jste už, jak levná věna bývala během vašeho mládí?“ zpívá autor svému domnělému budoucímu tchánovi.
Záběr z videoklipu arabského coveru skladby Despacito.
Záběr z videoklipu arabského coveru skladby Despacito. | Foto: YouTube kanál Hanood

Ománský zpěvák Mohamed al-Mungi přichystal vlastní verzi populární písničky Despacito, která se stala nejpřehrávanější skladbou všech dob. Píseň Luise Fonsiho odkazuje na pomalou rychlost svádění.

Oproti Fonsiho verzi však ta ománská v arabštině hovoří o vysokých částkách, které ženich musí zaplatit rodině své budoucí manželky.

Videoklip začíná tím, že al-Mungi navštíví otce ženy, kterou si chce vzít, a ten požaduje, aby nápadník vlastnil byt, auto, dal ženě šabku (klenoty, které se nevěstě dávají jako dar), a ještě zaplatil rodině věno. O novém hitu ománského internetu psal web BBC.

Manželství by mělo být jednoduché, bez přehnaných požadavků 

"Proč dáváte podmínky, které nás ničí? Zapomněli jste už, jak levná věna bývala během vašeho mládí?" zpívá autor svému budoucímu tchánovi. Ománská verze nahradila refrén originální písně větou: "Mučíte je."

Nenuťte nás honit se za penězi a povrchnostmi.
Nenuťte nás honit se za penězi a povrchnostmi. | Foto: YouTube kanál Hanood

Skladba baviče známého pod přezdívkou Hanood vyzývá starší generaci, aby nenutila mladé muže "honit se za penězi a povrchnostmi," a dovolila jim vzít si jejich dcery, které chřadnou doma. Hudebník rapuje do reggaetonových beatů o tom, že manželství by mělo být jednoduché bez jejich extrémně drahých požadavků.

"Chtěl ji, zasnoubili se. Její rodiče řekli ano, sbalili jí kufry a oslavili její odchod do nového domu. Pak se vzali a konečně si odpočali. Vidíte? Je to jednoduché," rapuje se ve skladbě.

Video sklidilo pozitivní ohlasy na sociálních sítích za to, že upozorňuje na požadavky na vysoká věna. Sportovní komentátor Jamal al-Husni pochválil al-Mungiho za skvělý nápad a ušlechtilou myšlenku. Televizní moderátorka Buthaina Bulushiová sdílela písničku na svém Twitteru a pochválila autory za kreativitu.

Na základě tradičního arabského zvyku platí ženich rodině nevěsty věno. Ačkoliv není řečeno, kolik by to mělo být, je doporučeno, aby se jednalo o symbolický a skromný dar. Právě vysoké částky požadované rodinami žen jsou údajně příčinou toho, že mnoho mužů v Ománu zůstává svobodných.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 36 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy